avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate Geo_2008

Activitate Geo_2008

buna ziua

am avut un control care nu a fost de acord cu acordarea unei perioade de gratie unor clienti pentru niste spatii inchiriate.
mi-au spus sa fac autofactura pentru veniturile respective, ceea ce am si facut
cu aceste venituri eu trebuie sa afectez rezultatul anului 2015
daca fac inregistrarea 411= 1174 cum il inchid pe 411
sau ce alte inregistrari trebuie sa fac?
multumesc

buna ziua
am urmatoarea situatie .
o soc com detine un imobil achizitionat de la o pesoana fizica acum aprox 7-8 ani , fara tva.
acum soc doreste sa vanda acest imobil tot catre o persoana fizica.
intrebarea este : aceasta tranzactie este supusa impozitarii normale a TVA?


multumesc pentru orice raspuns
va rog argumentati cu baza legala
Răspuns la discuția Calcul salarial IANUARIE 2017
de unde ati luat salariul de 3131 lei ?
din cate stiu nu s-a publicat nimic pentru 2017, deci folosim 2681
buna ziua

as vrea sa stiu daca literatura de specialitate de genul "codul fiscal"pentru economisti sau "farmacia mea" pentru farmacisti , pot fi considerate chelt cu pregatirea personalului si contabilizate in contul 615.
sau pot fi considerate consumabile si puse in 604? sau ce alte pareri aveti .
multumesc
Răspuns la discuția Fiscalitate firma srl
banuiesc ca va referiti la declararea impozitului aferent dividendelor repartizate.
daca la asta va referiti atunci da trebuie sa depuneti declaratia 100 pana la 25.02.2016
Buna ziua.
sunt o firma platitoare de impozit pe profit dar care in anul 2015 am avut o CA inferioara plafonului de 100.000 euro.
este obligatoriu sa trec la microintreprindere sau pot ramane platitor de impozit pe profit ?

multumesc
Răspuns la discuția Cota tva
Aveti dreptate , ati citat bine art 291 alin 4. Dar ar fi fost bine sa explicati si ce inseamna faptul generator si atunci ati fi vazut ca pentru servicii prestate in decembrie(deci faptul generator=decembrie) ar trebui aplicata cota aflata in vigoare la data respectiva.
Buna ziua.

Am urmatoarea situatie:sunt o firma de constructii care am prestat in baza unui contract lucrari de constructii unui colaborator.Pe parcursul derularii lucrarilor s-au emis facturi , devize, s-au facut plati .Ajunsi la finalul lucrarii mai erai de emis facturi si devizele aferente.
Colaboratorul meu refuza sa-mi primeasca devizele si facturile pe motiv ca la randul lui nu i-au fost recunoscute de beneficiarul direct al lucrarii.Nu spune ca nu s-au prestat serviciile dar spune ca nu ma poate plati pana cand nu primeste banii de la beneficiar.
In aceste conditii eu doresc sa-mi recuperez banii si ma gandesc sa recurg la mijloacele legale .
De aceea va rog sa-mi spuneti care cale considerati ca ar fi mai potrivita : cea a ordonantei de plata sau un proces de drept comun?

Multumesc tuturor pentru orice raspuns argumentat.
buna ziua

as vrea sa va rog sa ma ajutati cu ceva raspunsuri juridice.
am doua societati .una din cele 2 societati a cumparat un teren, o claditre si se doreste ca pe terenul achizionat sa se construiasca un centru de afaceri.
cea de a doua societate va trebui sa se ocupe de tot ce se va intampla in prima.
sa obtina autorizatii , sa caute echipe de muncitori, sa supravegheze, etc....
ce tip de relatie contractuala ar fi cea mai potrivita intre cele 2 societati .
va rog arumentati raspunsurile cu actele normative.
multumesc foarte mult pentru orice raspuns .
buna ziua

am un pfa care colaboreaza cu mai multe srl-uri.
toate aceste srl-uri platesc prin banca .sume mai mici sau mai mari .
eu am setata limita de operatiuni pe card la 20.000 lei .
intrebarea este :eu pot retrage 20.000 lei /zi fara sa intru in conflict cu legea?
precizez ca eu nu fac mai departe plati in numerar mai mari de 5000 lei /zi .
nu ajung aproape niciodata la suma asta. dar am vreo restrictie sa-mi folosesc banii ?

multumesc pentru orice raspuns