avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate MMMI

Activitate MMMI

Răspuns la discuția mostenire??
Da, dar in sensul in care banii de inmormantare si de pomeni proveneau tot de la bunica din vanzarea unui teren, ea si-a pus deoparte pt cele nexcesare, si avea si pensie deurmas...
ei doar au fost cu faptele in sine,,,
Răspuns la discuția mostenire??
Asa am inteles ca actul este facut inca de cand traia si bunicul pt ca bunica a decedat luna trecuta. Iar contractul se pare ca ar fi avut clauza de intretinere, pt ca bunica a decedat si era f bolnava...
Discuție mostenire??
Buna ziua
am si eu o problema un pic mai complicata
Bunicii din partea tatalui au decedat, tata mai are o sora si am inteles ca bunicii i-au facut acesteia inca de cand traia si bunicul, de peste 7 ani, un contract de vanzare cumparare se pare cu clauza, nu l-am vazut.
Tata inseamna ca nu are niciun drept la nimic. Din pacate la tata in certificatul de nastere in dreptul numelui tatalui lui este o linie deoarece bunicii nu erau casatoriti atunci, asta insemnand ca el nu poarta numele de familie al tatalui lui ci pe cel al bunicii dinainte de casatorie. Adica sora lui ar putea zice ca nu sunt frati daca el ar avea pretentii la mostenire.
Asa, cum ar putea obtine ceva de pe urma bunicilor in acest caz????????
Ce se poate face?????
s-a ivit o problema
pt bunicul s-au depus actele
dar pt bunica a zis ca nu le primeste deoarece ea nu a avut pensie iar bunicul a decedat si se considera ca el trebuia sa ridice ajutorul
dar nu inteleg! ea a murit inaintea lui, deci cat a trait a fost in intretinerea lui deci chiar daca el a murit, de ce nu i se poate acorda si ei acea jumatate de ajutor? pe baza pensiei si a actelor lui.
va rog sa-mi explicati urgent daca se poate
am si eu o intrebare
bunicii mei au decedat, bunica in oct 2008 iar bunicul in decembrie 2009, dar nu a mers nimeni sa ridice acel ajutor de inmormantare
specific ca numai bunicul avea pensie
se mai poate obtine ajutorul si ce suma ar fi de recuperat?
auzisem ca se poate lua in 3 ani
si ce acte ii trebuie mamei pt ca ea este singurul lor copil
va multumesc
Răspuns la discuția facturi si chitante
multumesc
dar nu inteleg ce e cu "Fisa formularelor cu regim special", nu sunt in domeniu ca sa zic asa...
oricum nu trebuie sa ajung la ANAF... PT INREGISTRARE...
am o intrebare
absolut toate produsele expuse la raft trebuie sa aiba traducere in limba romana?
distribuitorul nu mi le-a dat cu traduceri, eu ce trebuie sa fac? iau amenda? e vb de piese auto...
Buna ziua
sunt noua pe acest forum
am o nelamurire
am cumparat de la librarie formulare : FACTURI SI CHITANTA pt firma fara tva
am emis deja 3 facturi cu serie si numar date de mine
trebuie sa inregistrez undeva aceste serii si numere? am inceput de la 01 pt ca firma este nou infiintata
Răspuns la discuția chitante! probleme
situatia e urmatoarea: asa se procedeaza la noi, cineface facturi, face si chitantele, le semneaza , le stampileaza si le da celor care incaseaza banii de pe teren. asta se stie, de la patroni pana la ultimul angajat. deci putea sa le scrie oricine, ideea e sa nu plece din firma nescrise sau nestampilate sau nesemnate, asta e regula.
deci, mai e vreo problema daca situatia e asa?
daca eu scriu si semnez chitante si un angajat incaseaza banii si fuge, ce vina am eu?
se stie ca eu le scriu, iar ei le iau si merg la clientii lor pt a incasa bani.
de ce politia vrea sa-mi ia si mie declaratie?
sunt obligata sa semnez ceva?