avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate sandym

Activitate sandym

Răspuns la discuția probleme demisie
buna seara. nu stiu daca am ales cel mai bun loc pentru a pune o intrebare. sunt in criza de timp din pacate. as dori sa stiu unde se poate depune o plangere la ITM Bucuresti pentru retinerea abuziva a salariului, munca la negru, etc. Exista un departament special? am intrat pe site-ul ITM si am gasit programul de lucru. Aceasta sesizare se depune la registratura ? Multumesc anticipat.
Ma bucur ca ati postat parerile dumneavoastra si din ce mi s-a parut mie ati spus sincer ce si cum.
Va spun si eu motivul pentru care am pus aceasta intrebare. Sunt economist, dar am absolvit un liceu cu profil real, si drept va spun ca de multe ori ma vad exasperata de schimbarile legislative din tara noastra. Da, am noroc ca am persoane care ma indruma si ma sprijina in a deveni expert contabil si a lucra in acest domeniu, dar imi este totusi greu sa ma acomodez cu toate aceste modificari. In fizica, matematica, chimie legile si teoremele nu sunt demontate de la o zi la alta, si pentru ca suntem totusi in era tehnologiei, mie una, imi este foarte la indemana sa caut raspunsurile pe internet. De aici si problema mea, asa cum dezbat nelamuririle pe care le am cu un expert contabil prin viu grai o data la saptamana, mi-as fi dorit sa pot gasi raspunsurile de moment pe internet. Se intampla sa am nevoie de o informatie "acum" si nimeni sa nu fie disponibil pentru o intrevedere , nici macar telefonica.
Oricum, in mare sunt multumita de raspunsurile primite pe acest forum, ceea ce ma incanta.
O seara placuta tuturor.
In ultimele zile m-am confruntat cu o dilema. De ce pe forum-uri ca si acesta primesc un gen de informatie, iar daca ma adresez organelor fiscale sau abilitate, depinde de situatia pe care o am de finalizat, primesc varii raspunsuri si alternative.
M-am intrebat atunci, un expert care are timp sa "rasfoiasca" subiectele din forumuri, sa dezbata si sa discute online este intr-adevar in masura sa raspunda?:-/ Mi-am pus aceasta intrebare deoarece persoanele care ma edifica in probleme de natura fiscala, sunt intotdeauna ocupate, participa la diverse cursuri si seminarii, dar nu au timp sa posteze pe internet.

Deci in cine sa ma incred, intr-o persoana care e vesnic cu nasul in legislatie, sau sa ma informez online? :confused:
Mi-ar placea sa aflu cat mai multe pareri. De ce spun asta? Pentru ca persoanele respective ma blameaza ca fac munca de cercetare online ;)
Răspuns la discuția Probleme Asigurator ASTRA
Ma bucur ca va veti rezolva problema intr-un final. Din pacate asa e in Romania, platesti servicii si taxe doar pentru a ti se reconfirma zilnic ca e o jungla si scapa cine poate.
Cert este ca desi platim cu pretul sanatatii si al nervilor consumati, nu trebuie sa ne lasam si trebuie sa insistati pana veti fi despagubit integral. O zi cat mai placuta sa aveti.
Ma puteti indruma catre articolul de lege ce reglementeaza acest fapt? As dori sa studiez in amanunt si sa ma folosesc de acest lucru, daca voi corespunde criteriilor.multumesc:)
Răspuns la discuția Probleme Asigurator ASTRA
Probabil singura masura ar fi o contraexpertiza. Banuiesc ca cele doua masini au fost pozate din mai multe unghiuri si ca acele poze au ramas la dosar.
Am avut multe patanii din vina altora si ce pot sa concluzionez este ca imi voi face de acum incolo casco si rca la allianz.
Pacat pe ca banii munciti din greu de noi, se imbogatesc unii si altii...
romania inedit a scris:

Un economist poate fi angajat si cu 2 ore pe zi , si va semneaza si bilantul , dar nu are rost sa va mai incurcati in hartii !


Referitor la aceasta problema, un utilizator al acestui forum mi-a propus acelasi lucru, dar din ce am studiat pana acum am ramas cu impresia ca este necesara organizarea unui compartiment financiar-contabil (adica minim un contabil sef si executantii lui) pentru ca seful acestui compartiment sa poata semna situatiile financiare, altfel este necesara vizarea acestora de catre un expert contabil.
Nu am o experienta prea vasta in acest domeniu, dar sunt destul de dezamagita de modul pompieristic al anumitor experti. Eu imi doresc sa devin expert contabil, si sa lucrez conform normelor, iar regulile sa fie reguli.
Răspuns la discuția Probleme Asigurator ASTRA
Buna. Nu stiu cat te va ajuta raspunsul meu, dar iti voi povesti patania mea. In 29 dec, in Bucuresti, ne indreptam spre casa. La 500 m de casa viram dreapta pe o straduta si ne ciocnim cu un cielo, care ne arunca intr-un logan parcat in fata unui stalp. Prietenul meu conducea un hyundai tucson. Ce s-a intamplat? Popa (ca cielo era condus de un popa de 25 de ani) a zis ca face stanga si ne-a taiat fata, nu a luat dreapta de volan nici un pic. Dupa ce ne dezmeticim, lasam masina asa cum a aterizat in logan si ne dam jos. Popa cu gura mare, eu sun la 112, ca mi s-a facut rau si chem politia, mai ales ca vad ca popa incepe sa faca crize si fitze. Vine politia, constata ca popa are o alcoolemie de 0,51, s-a impartasit saracu de dimineata. Cert e ca fiind implicate 3 masini nu se putea face constatul amiabil. Politia a constatat (eu zic ca accidentul putea fi evitat, daca popa avea vreun reflex de orice natura). Masina lui are asigurare la Astra Bucuresti. Cielo parea putin avariat, aripa, bara,indoite dar nu rupte, in schimb la masina noastra era bara rupta, a intrat si in roata masinii(pentru ca prietenul meu a luat dreapta cand l-a vazut si a intrat si in roata), janta zgariata, urme de vopsea visinie peste tot. In partea dreapta, bara stricata de la coliziunea cu loganul, care s-a busit si in spate din cauza stalpului in care l-am impins.
Si ca sa scurtez mirifica noastra poveste, ne-am dus cu masina la centrul de daune Astra din Bulevardul Expozitiei in incinta sediului Hyundai Romania, un domn a facut pozele, si am lasat masina in service, nu a comentat nimeni nimic. Doar ca noi aveam proces verbal de la politie cu tot ce s-a petrecut in aceea seara. Daca sunt luate separat, da, masina noastra parea foarte grav lovita, comparativ cu celelalte 2, far stanga, bara, aripa stanga, capota, roata stanga,pasaj aripa stanga, aripa dreapta, grila, masca radiator, si inca alte cateva componente de la reconstatare.
Eu zic sa incerci sa vorbesti la Bucuresti la Astra, poate primesti un alt raspuns, sau iti vor face o reconstatare.
Am decis sa creez un 628.DA- drepturi de autor, pentru ca in fond platesc pentru a beneficia de niste servicii. Am procedat corect?#-o
Buna ziua.
Ma confrunt cu o situatie la care inca nu am gasit o solutie potrivita.
Societatea la care lucrez achita drepturi de autor la UCMR-ADA si la UPFR pentru muzica din clubul si restaurantul pe care le detine. Care este tratamentul aplicat acestor facturi? Acele drepturi de autor intra in Contul 205: Concesiuni, brevete, licente, marci comerciale si alte drepturi si valori similare, sau ar trebui sa folosesc un alt cont pentru a evidentia aceste drepturi? De fapt prin achitarea cotizatiei anuale la UCMR respectiv UPFR avem dreptul de a difuza anumite titluri in locatiile mai sus amintite.
Va multumesc anticipat.:help: