avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate irinabb

Activitate irinabb

Răspuns la discuția recuperare cheltuieli judecata
multumesc mult pentru raspuns Jocandi. Avocatul nu ne mai raspunde la telefon, chiar acuma vom suna la barou sa vedem ce putem face ,suntem in strainatate. o zi buna! :)
Răspuns la discuția recuperare cheltuieli judecata
chestiunea e ca nu s-a semnat un contract.initial a fost contratata o alta avocata ea a primit prima transa de bani iar la scurt timp dansa s-a retras si i-a inmanat acestui avocat cauza si banii,deci intelegerea cu dansul a fost prin telefon fara semnarea vreunui contract , banii fiind trimisi pe numele lui. sa inteleg ca nu putem recupera nimic decat ce este depus la dosar? multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
as vrea sa stiu cum putem recupera banii ce i-a incasat avocatul pentru un proces de recuperare a unui teren vandut ilegal? Adica, avocatul ne-a cerut in total 2100 de euro, bani trimisi prin western din strainatate in 2-3 transe dar la dosar a depus chitanta in valoare de 400 de euro. Sentinta a iesit favorabila in martie 2009 si inca nu s-au recuperat cheltuielile de judecata, dar totusi avocatul insista sa mai asteptam pana in martie ca sa mai faca nu-stiu demersuri pentru recuperarea intregii sume .Sincer mi-e teama sa nu prescrie fapta...adica sa nu ramanem fara nimic...CUM SE PROCEDEAZA?
Buna ziua, stie cineva cat se plateste azi pentru inchirierea unui teren pentru amplasarea unei antene de telefonie mobila?Terenul este intravilan,in Baia Mare, 4 mp, in zona sunt case locuite. Contractul expira in doua zile, precedentul contract s-a incheiat la repezeala cu 400 dolari pe an timp de 10 ani. Acuma baietii de la companie au facut o oferta de tot rasul,240 de euro pe an!! trebuie sa negogiez cu ei maine,poate a-ti incheiat vreun contract de tipul asta sa imi dati o idee.
Va multumesc.;)
buna ziua,
s-a facut o procura pentru o persoana fizica in fata unui notar, pentru vanzarea unui teren( o parcela speficicata), in schimb notarul a legalizat contractul de vanzare-cumparare spre un SRL si a dat inclusiv drept de trecere peste a o doua parcela ( care nu era specificata in procura), in contract fiind specificata suma de aprox 60000 euro si ca suma ar fii fost incasata de proprietar prin imputernicit, ceea ce este fals.
Cauza s-a castigat atat MM cat si la CJ si la BUCURESTI, in sentinta definitiva si irevocavila specificandu-se clar, ca notarul si-a depasit atributiile.
Intrebarea mea este daca in aceasta situatie se poate actiona in judecata noatarul si daca se pot cere daune morale. cu precizarea ca taxele de judecata nu s-au recuperat .
va multumesc
Buna. am o intrebare.in 2008 am suferit o op la sani(mastopexie+aumento),pt asimetrie; in urma operatiei mi-au ramas cicatrici f mari aprox 2 cm , la un an de la op. o proteza s-a spart, dr. s-a "oferit" sa mi le schimbe si sa imi corecteze cicatricile, asa incat, in martie 2009 , in urma celei de-a doua op. am ramas cu aceleasi cicatrici la fel de mari, si cum dl dr s-a "gresit" si mi-a pus implanturile de aceasi marire,si mult mai mari decat ar fi trebuit (fara sa ma consulte in cazul marimii!!) cu aceasi asimetrie pentru care m-am operat prima data!!intrebarea mea este daca se considera malpraxis si in ce conditii il mai pot actiona in judecata, avand in vedere ca au trecut mai lut de 6 luni de la op?
(la 2 luni de la op am cerut parerea unui alt medic dar mi-a spus ca este prea devreme pt o parere definitiva,ca trebuie sa mai astept cateva luni de la op sa vedem cum evolueaza operatia, cicatricile,etc)
va multumesc!!!
da.. adresa..:))
yrenebb@gmail.com

multumesc!
buna Ellise,
cautasem alt mesaj al dvs, vazusem ca s-au impartit intr-o discutie niste subiecte de examen traducator,si aucma nu mai gasesc discutia respectiva, v-as ruga daca se poate sa imi trimiteti si mie niste subiecte pentru examenul de traducator, chiar daca sunt pentru alta limba,eu ma pregatesc pentru sesiunea din martie de ro-spaniola si nu prea am idee de ce anume as putea traduce ca sa ma pregatesc cat-de-cat#-o
multumesc!
o zi buna!
Răspuns la discuția Certificat de traducator ?
buna costa blanca, la fel ca si tine si eu sunt interesata de acelasi subiect. ce as putea sa iti spun ca am descoperit eu pana acuma este ca intr-adevar daca nu ai absolvit o facultate de limbi starine trebuie sa dai examen la Ministerul Culturii pentru atestatul de traducator, pe domeniul juridice, 2 probe, adica ro-sp si sp-ro, aceasta fiind solutia de a putea face pe urma traduceri fara limitatii. mai multe informatii poti obtine pe pagina lor www.examentraducator.ro Dupa ce ai primit atestatul de traducator trebuie sa depui alt dosar la Ministerul Justitiei pentru autorizatie, si de aici alte cateva drumuri locale...o sa vezi pe urma, de pe pagina de traducatori o sa gasesti multe linkuri utile si destul de bine explicate.
eu acuma incerc sa gasesc cat de cat niste modele de subiecte ca sa imi fac o idee despre gradul de dificultate al examenului,(cam 3 luni pentru atestat si inca pe atata pentru autorizatie) asa incat , dupa cum vezi e un proces ce dureaza, eu consider ca merita, in final o sa ai oportunitatea sa faci ceea ce ti-ai dorit, nu?
multa bafta!!