avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate simona1234

Activitate simona1234

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Buna ziua,sper sa gasesc rezolvarea problemei mele aici.Sora mea a lucrat pana acum cateva zile ca vanzatoare intr-un magazin mixt. Intr-o zi s-a facut inventar, dupa o zi au venit patronii si au spus ca au gasit foarte multa lipsa,ciudat a fost ca suma a crescut de la o zi la alta. Sora mea le-a demonstrat patronilor ca sunt si pierderi,de ex. a cantarit un salam care atunci cand a fost adus avea un gramaj dar prin uscare clar ca acesta a mai scazut..etc. In consecinta sora mea si-a dat demisia ,la fel si celelalte vanzatoare iar patronul drept pedeapsa nu le-a mai dat salarul cuvenit pe luna respectiva.Cat de legal e ceea ce a facut patronul? Si mai ales ce se poate face in aceasta situatie? Va multumesc si va doresc o zi buna.
Discuție Calcul chirie
Locuiesc intr-un bloc ANL care este administrat de primarie,recent ni s-a recalculat chiria si am constat ca aceasta s-a dublat, chiar daca pana acum la inceputul anului cand ni se recalcula se marea in functie de cota inflatiei, noua cel outin asa ni s-a spus.Imi puteti spune va rog conform carei legi s-a putut lua aceasta hotarare si daca noi ca si chiriasi putem face ceva in aceasta privinta. Va multumesc.

Buna ziua, am si eu o mare nelamurire si sper sa ma puteti ajuta. Beneficiez de ajutor pentru incalzire , reducerea se aplica din valoarea+TVA sau dun valoarea fara TVA dupa care se aplica TVA-ul ? Va multumesc si va doresc o zi frumoasa.


Buna ziua, am si eu o mare nelamurire si sper sa ma puteti ajuta. Beneficiez de ajutor pentru incalzire , reducerea se aplica din valoarea+TVA sau dun valoarea fara TVA dupa care se aplica TVA-ul ? Va multumesc si va doresc o zi frumoasa.
Răspuns la discuția Ajutor incalzire energie termica
Multumesc,am fost la Primarie, nu se mai tine cont de capacitatea cilindrica ci doar de vechime,daca e pana in 10 ani nu te incadrezi,intr-adevar cand completezi cererea parca ai scrie un roman.....o sa vorbesc si cu furnizorul de energie termica,in cazul nostru serviciul de gospadarire locala,sper sa ma lamureasca ei mai mult. O zi buna.
Răspuns la discuția Ajutor incalzire energie termica
Va multumesc pentru ajutor. Nu avem nici un fel de venit si nu beneficiem nici de ajutor social de la stat.
Buna ziua si La multi ani plini de bucurii pentru 2014. Va rog sa ma luminati si pe mine daca se poate.Am facut cerere pentru ajutor de incalzire, in cerere am specificat ca eu si sotul meu nu avem nici un fel de venit, in acest sens am dus si o adeverinta de la Financiar.Avem masina dar are vechime destul de mare 21 de ani.Imi puteti spune va rog in ce proprotie ar trebui sa fie ajutorul de incalzire?
Răspuns la discuția Drepturi chirias
Multumesc pentru raspunsuri.Nu avem asociatie de propietari,suntem chiriasii primariei si din cate se pare este foarte greu sa negociezi ceva cu primaria.O sa recitesc contractul de inchiriere al apartamentului si o sa vedem ce putem face.O zi buna.
Buna ziua,va scriu in speranta ca ma puteti ajuta cu un sfat.Locuiesc intr-un bloc ANL administrat de primarie.Deoarece am avut probleme cu centrala termica,care este lipita de bloc si deserveste doar acest bloc,adica mai exact nu mai dadea randament,asta insemnand ca arzatoarele consuma gaz dar apa calda nu mai ajunge la robinete,noi plateam practic apa rece ca si apa calda.De aceea noi locatarii am hotarat ca pana la remedierea defectiunii sa renuntam la apa calda.Asta s-a intamplat in data de 18 Iunie 2013,de atunci pana acum nu s-a luat nici o masura ,primaria nu se implica in nici un fel ,scuza la moda e ca nu sunt bani.Ce masuri am putea lua noi chiriasii?Va multumesc.