avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate adresaramona@yahoo.com

Activitate adresaramona@yahoo.com

Buna ziua ! In urma unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile am castigat dreptul de superficie asupra terenului unde am gospodaria si desi am platit de mai bine de un an onorariul unui executor judecatoresc acesta m-a tot amanat si in cele din urma mi-a spus ca refuza sa vina sa masoare spunandu-mi sa masor singur. Vecinul cu care m-am judecat este un om rau nu as putea sa masor singur...si trebuie urgent sa repar acoperisul casei dar n-o pot face pt ca gardul vecinului este lipit de casa mea.Am dreptul la 1,5 m in spatele casei dar ...ce pot face ? Va multumesc pt eventualele raspunsuri , pt ajutor.
buna ziua,va rog sa ma sfatuiti ce demersuri se fac pt ca primaria sa repare singurul drum public la care avem acces,drum care n-a mai fost reparat de pe vremea lui Ceausescu si pe care in prezent se poate circula doar cand este seceta si atunci doar cu tractor 4x4.Drumul public este singura legatura a mai multor familii ce au propietati in zona in care locuiesc.In plus impreuna cu mine locuiesc un copil mic si 3 persoane in varsta,una dintre ele avand gradul 2 iar celelalte doua gradul 1,fiind netransportabile ( dupa cum reiese si din actele medicale), motiv pt care in cazul unei eventuale interventii medicale noi nu-i putem duce la spital si nici spitalul la noi nu poate venii :D .In urma cu doi ani am facut o cerere,am strans semnaturi si am inaintat-o la primarie,dar.....culmea s-a pierdut.Totusi la insistentele noastre a fost trimis cineva cu buldozerul din dotarea primariei si a lucrat 6 ore la un drum paralel la care putem ajunge numai daca i-am platii 100 E unei persoane pe-al carei teren ar trebui sa trecem si numai trecand prin curtea si pe drumul privat al unui prieten care nu are pretentii materiale ci singura conditie ar fi sa nu circulam cand ploua.Chiar si asa acel drum paralel s-a deteriorat si se poate circula doar cu tractorul.Suntem la zi cu plata impozitelor ,atat noi cat si vecinii,dar......degeaba,poate la anu' dupa alegeri.multumesc
Răspuns la discuția vanzare-cumparare sau donatie
sunt singurul copil al lor:))
parintii mei vor sa imi treaca casa.cum sa procedeze sa fie costurile mai mici si sa fie titlul de propietar inatacabil.ar putea sa-mi doneze casa si ce implica ata?multumesc
Răspuns la discuția reabilitarea
multumesc
Discuție reabilitarea
vreau sa stiu ce scrie in cazierul judiciar dupa ce fac reabilitarea.este alb?mentionez ca indeplinesc conditiile reabilitarii;nu asta ma intereseaza,ci dupa reabilitare ce va fii scris in cazierul judiciar;sunt sanse sa fie alb?va multumesc
Răspuns la discuția reabilitarea
deci toate judecatoriile au aceleasi cerinte?dar nu inteleg de ce m-a sfatuit d.na de laarhiva ca mai intai sa ma interesez daca la judecatoria Hunedoara imi ia in considerare hotararile legalizate
Răspuns la discuția reabilitarea
da , indeplinesc toate conditiile
Discuție reabilitarea
buna seara!am sentintele penale definitive la diferite sectoare in Bucuresti.in acest moment am domiciliul stabil in jud Hunedoara,unde vreau sa si fac reabilitarea.intrebarea este daca am nevoie de la aceste judecatorii de sentinte legalizate sau acest lucru e oficial,iar eu trebuie sa depun restul actelor la dosarul pt reabilitare.poate ca spune-ti de ce nu merg la judecatoria Hunedoara sa intreb,dar as vrea sa stiu care e procedura in baza legala si sa profit de ocazie ca sunt o perioada in Bucuresti.de la arhiva sector 5 m-a sfatuit sa fac mai intai intrebare,sa nu ma apuc de legalizat,sa nu fie in zadar...
Discuție divort cu minor
buna seara!ma interesaza cum as putea obtine copilasul meu care are 7ani ,in caz ca sotul meu intenteaza divort.am multe temeri ca l-as putea pierde,cum ar fii:nu sunt salariata si nu am nici-o alta sursa de venit,dar ma ajuta parintii,sunt plecata cu copilul din casa in care locuiam impreuna cu sotul(casa fiind pe numele tatalui meu) cum de altfel si el e plecat la parintii lui(eu locuiesc cu parintii mei).sotul e profesor si plateste pensie alimentara unui copil dintr-o casatorie anterioara,este consumator de bauturi alcoolice si devine violent fizic dar mai ales psihic.dat fiind ca e profesor, desi multi cetateni din localitate stiu ca el consuma alcool frecvent,in caz ca i-as mentiona ca martori din teama sa nu se puna rau cu un cadru didactic,m-ar refuza.multumesc anticipat!