avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Activitate gm_mg

Activitate gm_mg

Ce sisteme de incalzire sunt legiferate pentru incalzirea uni bloc cu apartamente si spatii comerciale de la parterul acestora, in afara celui centralizat si a CT de apartament. Un proprietar insista sa folosesca suplimentar o soba de teracota racordata la un cos de fum din structura blocului, Legislatia in domeniu permite o asemenea folosinta ?
Un teren dobandit ca parte indiviza dintr-o mostenire, cu plata taxelor si impozitelor anuale, ce nu este intabulat si nu are carte funciara, se inscrie in declaratia ANI de avere?
Perioada de concedii medicale pentru un angajat cu contract de munca pe durata nedeterminata se iau in considerare la calculul punctajului in vederea emiterii buletinului de calcul la pensionarea la termen cu durata completa de cotizare a persoanei?
Intr-o perioada de activitate pe baza unui contract de munca pe perioada nedeterminata, beneficiezi de CM (concediu medical) de 4 luni si urmarea a mentinerii starii de sanatate nerecuperata, angajatul este pensionat pe caz de boala.
Perioada de CM este inclusa in calculul punctajului lunar a valorii pensiei pentru perioada completa de cotizare si cu ce procent/valoare?
Presedintele unei asociatii de proprietari a dat acordul de sediu de firma in spatiu unui apartament de bloc - spatiu locativ de locuinta, fara avizul proprietarilor invecinati cu spatiu propus ca sediu de firma.
Doresc sa stiu ce prevederi legale au fost incalcate si in ce constau acestea, precum si masurile ce pot fi luate.
Astept raspunsul dvs.
Exista o zona de intersectie a unui bulevard cu cate doua benzi de circulatie pe sens, care se intersecteaza cu o strada principala cu cate o banda pe sens.
Zona are constructii de blocuri, institutii publice si scolare, spatii verzi, locuri amenajate de parcare, etc.
Doresc sa stiu care este distanta legala ce trebuie respectata la construirea unui sens giratoriu cu cate doua benzi de circulatie, fata de constructii - locuinte private existente, a caror proprietari nu au cunostiinta de o asemenea modificare fundamentala a zonei respective.
Astept un raspuns in sprijinul informarii cetatenilor afectati
Multumiri anticipate
La Primaria sectorului 5 al Capitalei se poate obtine un certificat de atestare fiscala online ?
Care este procedura ?
In caz afirmativ ce acte trebuie atasate la mail ?
In cat timp se obtine si daca in forma primita pe mail are valabilitate ?
Dupa aplicarea legii de retrocedare terenuri, am primit titlu de proprietate pe vechiul amplasament.
Ulterior la masuratori pentru intabulare am descoperit ca terenul intravilan este subtraversat de o conducta nationala de medie presiune de transport gaze si astfel nu il pot folosi pentru constructii rezidentiale, fiind restrictionat de distantele de siguranta in functionare stabilite prin lege.
Periodic personalul de exploatare al conductelor de gaz patrund pe terenul meu si efectueaza diverse lucrari, fara nici o restrictive sau acord al proprietarului, fiindu-mi incalcata siguranta proprietatii.
Doresc sa stiu, daca in asemenea caz, am dreptul la despagubiri de nefolosinta si ce trebuie sa intreprind pentru a imi recapata dreptul de utilizare fara restritii a terenului a carui proprietar ma aflu.
Asociatia de proprietari a intreprins actiunea de reparare acoperis, fara a se aduce la cunostiinta daca a fost o hot adoptata justificat in ad gen.
La lista de plata lunara a fost repartizata suma de cheltuieli ce revin lucrarii executate, la un ap de 3 camere in bloc de 15 apartamente, suma de 1459 lei.
Am cerut inscris la asociatie sa imi puna la dispozitie o copie: copia pv al ad gen in care s-a stabilit executarea lucrarii, pv al selectarii ofertelor, contractu si devizul explicita, defalcat pe materiale si manopera pe mp, pv de receptie, etc
Raspunsul verbal al presedintelui a fost ca nu se pun la dispozitia proprietarilor copii ale actelor asociatiei, cu toate ca am specificat ca acestea sa fie suportate de solicitant.
Care este prevederea legala care obliga asociatia, respectiv pe presedinte sa puna la dispozitie copii ale actelor ce privesc direct proprietarii, cu atat mai mult cu cat cele mai importante nu au fost afisate nici la vizier.
Presedintele refuza cele solicitate, fara a da un raspuns in scris.
Discuție Rovinieta auto
Din eroare, am neglijat sa achit taxa de rovinieta din ianuarie 2014.
De la acea data si pana in prezent am circulat fara rovinieta.
In data de 18.08.2014, am primit de la CNADNR un proces verbal de constatare a contraventiei, prin mijloace electronice, incheiat la data de 04.08.2014 pentru ca in data de 13.03.2014 am circulat fara sa detin rovinieta valabila, pe care am platit-o imediat, fapt ce m-a adus la realitate si am achitat si rovinieta pe un an de zile de la data de 18.08.2014.
Doresc sa cunosc daca in situatia in care am fost depiatat de mijloacele electronice de la data de 13.03.2014 si pana in prezent, vor fi emise si alte procese verbale de sanctriune contraventionala pentru aceeasi fapte.