avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Activitate mavo

Activitate mavo

Răspuns la discuția impozit p.f.a
Multumesc pt.raspuns,dar daca platesc trimestrial impozit pe venit 16%,primele 2 luni ale trimestrului nu am venit si in a 3-a luna am venit, sunt obligat sa platesc asigurare de sanatate si contributia la pensii pe toate 3 lunile?!,multumesc inca o data.
Discuție impozit p.f.a
Buna ziua,doresc sa infiintez p.f.a.,ce obligatii am de plata si ce impozite,multumesc anticipat.
Răspuns la discuția revenire la serviciu
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu sfaturi vizavi de aceasta problema:sunt in concediu crestere copil pana in august cand se vor implinii 2ani, si am aflat ca in momentul cand ma voi intoarce la serviciu nu voi fi pe acelasi post si aceleasi atributii ci cu totul altceva in speta un post care se va infiinta atunci,este legal?eu stiam ca sunt obligati sa ma primeasca inapoi pe acelasi post tinand cont de faptul ca postul nu s-a restructurat si persoana care a venit in locul meu cu contract pe perioada determinata va ramane acolo,multumesc
revenire pe post
Răspuns la discuția PFA - Obligatii fiscale 2011
Buna seara, am PFA pentru care am platit anticipat impozitul pe venit pe 2010 si nu am realizat nici un venit ce obligatii am?,si nici pe anul 2011 nu realizez venit mai trebuie sa platesc pentru asigurarile sociale de sanatate,pot sa suspend ?,multumesc
Am omis sa spun ca pretul de achizitie este mai mic decat pretul pietei deci nu pot sa pretind ca nu justifica valoarea financiara,multumesc
Vanzatorul a efectuat inspectia tehnica periodica la RAR acum doua zile si autoturismul corespunde din punct de vedere tehnic,si nu vrea sa-mi dea banii inapoi,mai am vreo sansa ?,multumesc
Buna seara,scuze pentru intarziere,am contract vanzare-cumparare,tranzactia s-a efectuat la un birou acte auto,nu a semnat nici un martor dar am fost cu cineva,multumesc
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu informatii prevind vanzarea-cumpararea unui autoturism,in speta azi am cumparat un autoturism second-hand de la o persoana privata si am realizat acasa ca nu este asa cum mi-am dorit,am descoperit ca a fost lovita si reparata iar proprietarul nu mi-a spus la momentul vanzarii si doresc sa i-o inapoiez contra sumei de bani pe care am dat pe bani si
el nu vrea,ce este de facut?asm vreo sansa sa i-au banii anapoi legal,multumesc frumos.
Discuție acte auto
Buna seara,am o problema si va rog sa ma ajutati sa o descurc,multumesc;
Am cumparat un autoturism second de la o persoana fizica prin contract de vanzare-cumparare,autoturism care era avariat total. In cartea de identitate figureaza proprietar o societate de leasing,care a vandut-o utilizatorului decedat in accidentin anul 2008 prin contract de vanzare-cumparare,factura fiscala ,eliberand in anul tranzactiei 2008 certificat de atestare fiscala,talonul stampilat la rubrica instrainat,cartea de identitate,nr.de inmatriculare.
Tatal utilizatorul mostenitorul de drept (cred)a mers la primarie de unde a scos autoturismul si nu a mai platit impozit pina acum .
Odata cu masina cumparata eu am primit cartea de identitate,talonul,contract vanz-cumparare intre soc.leasing si utilizator decedat,certificat fiscal soc.leasing si certificat fiscal pe numele utilizatorului care atesta ca masina a figurat pina in 2008 si nu are obligatii fiscale.Cum trebuie procedat in continuare avand in vedere ca masina nu are nr.nu are asigurare,nu are ITP.DIN 2008 iar eu nu pot sa o inscriu in circulatie,si nici factura de la leasing,multumesc frumos .