avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate ref

Activitate ref

Buna ziua,
lucrez la o unitate sanitara, unde am FF2, norma de baza fiind la facultate.
Intrebarea este daca am dreptul la concediu de odihna si la unitatea sanitara. HGR 250/1992 s-a abrogat sau nu?
Buna ziua,
Daca am luat o masina de la o persoana care si-a recuperat taxa de mediu, la inmatriculare pe numele meu, mai trebuie achitata aceasta taxa?
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Conducerea unitatii (bugetara) a hotarat reducerea programului de lucru de la 5 la 4 zile pe saptamana. Cum va aparea in REVISAL aceasta zi si ce acte trebuiesc intocmite de biroul resurse umane.
Multumesc anticipat !
Daca un pensionar invaliditate gr. III refuza sa lucreze cele 4 ore, ii pot pastra suspendat CIM pana la data termenului de revizuire (1 an). In cazul acesta, ca unitate bugetara pot ocupa postul -perioada determinata 1 an.
Va multumesc din suflet.Este un mare ajutor.
Multumesc foarte mult pentru informatie.
Am iesit la pensie la varsta de 40 de ani,in 30.11.2005,din cadrul Ministerului Apararii Nationale.In prima decizie de pensionare din anul 2005 scria ca este pensie de serviciu.Acum o zi am primit o noua decizie privind revizuirea pensiei conform OUG 1/2011 in care scrie ca este pensie pentru limita de varsta.Acum am 45 de ani.Dupa ce am iesit la pensie,30.11.2005 ,m-am angajat cu carte de munca in mediul privat.Intrebarea este urmatoarea:Daca acum ,dupa ce am primit noua decizie privind revizuirea pensiei conform OUG 1/2011 si este pensie pentru limita de varsta pot sa ma adresez Casei de Pensii Sectoriale pentru a adauga si cei 5 ani pe care i-am muncit pana acum,pentru a se recalcula pensia?Mentionez ca in toata acesta perioada au fost virate catre asigurarile sociale toate darile.
Buna ziua,
o salariata a fost in concediu pentru cresterea copilului - doi ani pana la data de 14.03.2011 .La aceasta data, nu s-a prezentat la serviciu , doar a anuntat telefonic seful ierarhic ca este insarcinata cu cel de-al doilea copil. Va rog sa imi spuneti ce se intampla cu Contractul Individual de Munca al acestei salariate , ea neprezentand nici un act , certificat medical.. S-a incercatsa se ia legatura telefonic cu ea, dar este de negasit.
Vin cu rugamintea de a ma juta cu o reincadrare.
Lucrez la unitate bugetara (Spital) si am un referent I A care a terminat Drept si Stiite Administrative, specializarea Administratie publica .
Ce functii din COR se pot ocupa in baza acestor studii, in sectorul bugetar , bineinteles, functii pentru care, conditia de ocupare este detinerea studiilor superioare.

Cu multumiri !

Buna ziua, unitatea la care lucrez(bugetara) externalizeaza serviciul de paza. In contract scrie ca firma preia si salariatii serviciului.
Intrebarea este, daca refuz sa ma duc la noua firma de paza, beneficiez de somaj de la vechea unitate, iar daca ma duc, cum imi va inchiea carnetul de munca unitatea la care sunt deocamdata angajat.