avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate CIOBANU IONELA

Activitate CIOBANU IONELA

Urmatorul contract pe durata determinata are ca si durata 15.01.2011-15.05.2011, deci prelungirea se face incepand cu data de 15.01.2011.
Discuție Fisa fiscala
Buna ziua. In decursul anului 2010 situatia mea este urmatoarea: 01.01.2010-08.08.2010 am fost in concediu crestere copil; 09.08.2010-13.09.2010 am avut calitatea de salarit; 13.09.2010-26.09.2010 somer; 27.09.2010-15.01.2011 concediu medical sarcina si lauzie, iar in zilele care urmeaza pana pe data de 08.11.2010 voi primi si un salariu compensatoriu. As dori sa stiu daca la plata acestui salariu angajatorul este obligat sa intocmeasca formularul fisa fiscala FF2, daca da, ce venituri trebuie declarate, cine are obligatia de a-l depune si pana la ce data? Ce venituri trebuie sa declar eu la finante si pentru ce perioade daca am aceasta obligatie?
Multumesc pt raspuns. Imi puteti spune cum sa denumesc o astfel de cerere pt a o putea inainta in instanta pt. ca as dori sa caut si art. pe care ea se intemeiaza, dar si un model pt. formularea ei.Deasemenea imi puteti spune daca se pot depune state rectificative la ITM prin care perioada lucrata sa fie declarata ca fiind perioada in care nu m-am prezentat la munca desi cartea de munca a fost inchisa la ITM fara absente nemotivate sau CFP iar pt. somaj angajatorul a emis adeverinta si pontaj din care rezulta zile lucrate cu program de 8 ore pana la data incetarii CIM?
Din 2006 am incheiat CIM la o societate dupa care in scurt timp mi s-a pus in vedere ca sarcinile mele de serviciu vor viza si activitatea altor 3 firme care apartineau aceluiasi administrator si aveau acelasi sediu, practic munca prestata de mine (personal, secretariat, contabilitate primara, munca de teren care viza rezolvarea altor probleme curente) pt celelalte 3 firme se facea in baza aceluiasi CIM primind pt. aceasta un salariu minim fara alte sume nici macar platite la negru. Pt. ca ulterior in 2008 administratorul a mai infiintat alte 2 societati si mi s-a spus ca atributiile mele se vor extinde si la acestea 2 am cerut incheierea unor CIM cu timp partial cerere ce mi-a fost refuzata. Pt ca situatia mea nu mi-a permis sa plec (eram insarcinata) am acceptat, de teama sa nu raman fara serviciu. In august 2010, dupa 1 an si 6 luni de CCC am revenit la serviciu dar dupa 3 zile mi-au spus ca postul se desfiinteaza. Pot obtine in instanta drepturile ce mi se cuveneau pt activitatea prestata in plus la celelalte firme, daca pot face dovada muncii prestate atat cu martori, fosti salariati dar si cu alte inscrisuri (ordine de plata scrise de mine, cim scrise de mine pt toti salariatii de pe cele 5 societati timp de aproape 3 ani, decizii de incetare CIM, facturi emise) sau instanta va respinge cererea mea pt. ca nu a existat un CIM semnat de parti . Vreau sa cer acest lucru in instanta pt ca angajatorul nu mi-a platit nici drepturile salariale pe ultimile doua luni si nici salariul compensatoriu in baza CIM semnat, ba mai mult cand mi-a iregistrat cererea prin care am cerut plata acestor drepturi m-a amenintat ca daca fac demersuri pt a-mi cere drepturile va depune state si declaratii rectificative (daca nu a si facut-o) in care va trece zilele efectiv lucrate si pentu care mi-a emis pontaje, situatii l-a ITM, AJOFM ca fiind absente nemotivate. Va rog sa ma sfatuiti si va multumesc pt. eventualele raspunsuri.
Răspuns la discuția Plati compensatorii. Daca da?
Cum as putea afla carei ramuri se subordoneaza CAEN 2829 -fabricarea de subansamble pentru sisteme industriale de cantarire(fabricarea altor masini si utilaje de utilizare generala), poate la nivel de aceasta ramura exista un ccm care ma avantajeaza mai mult?
Răspuns la discuția Plati compensatorii. Daca da?
Multumesc pt. raspuns dar as vrea sa stiu daca sunt conditionata de un termen in care sa cer asta? Inteleg din raspunsul dat ca pot cere plata si dupa primirea deciziei de incetare. Daca ma lovesc de un raspuns negativ din partea lor ce pot face?
Buna ziua!Daca la nivel de societate nu avem incheiat contract colectiv de munca, iar cim a incetat conform art.65.1 din c.muncii, pot cere plata unui salariu compensator conform art.78 din CCM la nivel national, dar a unui salariu mediu pe unitate pt. nasterea unui copil?Daca da, mai poate fi solicitate dupa emiterea deciziei de incetare, Mentionez ca nu depasesc 30 zile de la data deciziei iar copilul nu a implinit varsta de 2 ani.Revenirea mea in activitate a avut loc prin suspendarea CCC iar la 2 zile de la aceasta data am primit preaviz. nici in preaviz si nici in decizie nu se aminteste nimic de plati compensatorii.Multumesc!
Răspuns la discuția Dreptul la somaj
Revin, suspendarea platii somajului intervine daca parasiti tara pt o perioada mai mica de 3 luni.
Răspuns la discuția Dreptul la somaj
In termen de 3 zile de la plecarea din tara trebuie sa anuntati AJOFM, probabil ca atunci intervine si o suspendare a platii somajului.Aceasta obligatie apare alaturi de altele si pe carnetul de evidenta pe care il primiti la data depunerii dosarului de somaj.Legea nu permite acordarea retroactiva a somajului daca ati depus dosarul mai tarziu de 30 zile de la data incetarii contractului.
Răspuns la discuția desfiintare post casier
Firma era obligata sa anunte AJOFM asa cum ati spus si nu are voie sa emita decizie de incetare cim mai devreme de 30 zile de la data comunicarii desfiintarii postului la AJOFM. Totodata aveti dreptul si la preaviz de15 zile lucratoare de la data comunicarii.Cat priveste atributiile postului, ele pot fi preluate de un alt salariat, insa acest fapt nu trbuie sa duca la cheltuieli mai mari decat daca postul de casier nu s-ar desfiinta, altfel nu se justifica desfiintarea.