avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Activitate danairimies73

Activitate danairimies73

Buna seara,
Si eu as dori sa imi deschid um magazin second hand de mobila,achizitionata de la persoane fizice din Austria.
Daca stie cineva ce trebuie sa fac si cum se poate contabiliza aceasta activitate,m-ar putea ajuta ?
Răspuns la discuția Contractul de novatie
Multumesc. Oare ce fel de contract de novatie ar fi in acest caz ?:sorry:
Buna ziua,as dori sa stiu daca,in cazul a doua firme care isi au sediul la aceeasi adresa si unul dintre asociati este comun,dar la una dintre ele s-a renuntat la un obiect de activitate,pentru a se derula in continuare contractele de prestari servicii (ex.spalatorie auto) fara a rezilia vechile contracte,este valabil contractul de novatie?
Daca nu,ar putea fi o alta solutie? Multumesc
Detin un bar,in care ascult doar posturi de radio si tv.Nu am nici un CD si nici o caseta sau altceva de genul asta. Mi se cere sa achit taxa pentru UCMR. Nu mi se pare normal!! Stiu din sursa sigura ca taximetristii (din Cluj)au dat declaratie pe proprie raspundere ca nu le pun muzica clientilor.Cati dintrre dvs,v-ati urcat intr-un taxi si nu ati avut muzica ,sau poate chiar un film la alegere??? De ce sunt obligata sa platesc asa ceva????
Pe langa asta au venit si cei de la UPFR. Astia ce ce mai vor???????????




Discuție LEGEA 189
Tatal meu a fost refugiat si avea anumite avantaje prin Legea 189.A decedat si as dori sa stiu daca mama mea(sotia lui) ar putea sa renunte la pensia ei si sa ramana cu cea a tatalui meu,respectiv ,a sotului ei.Multumesc.
Răspuns la discuția PENSIE ALIMENTARA
Multumesc mult.
Am in intretinere o fata care implineste 18 ani,in februarie 2010 si este eleva in clasa a XI a.Tatal ei trebuie sa-i plateasca o pensie alimentara in valoare de 50 lei/luna,pe care nu i-a mai platit-o din iunie 2009.Acum ca implineste 18 ani,ce este de facut pentru primirea pensiei ,in continuare ,si eventual marirea ei.Va multumesc.
Oare cat este de legal sa ti se impuna sa platesti taxa de la U.M.C.R si la Asociatia pentru Protectia Fonogramelor,intr-un barulet,atata vreme cat asculti doar muzica difuzata la radio? Doar platesti taxa radio-tv.
Discuție legea 118/1990
Buna ziua
Tatal meu a fost refugiat si a beneficiat de pensie conform legii 118/1990.
A decedat acum ,in 20 ian 2010. Oare ceva din drepturile de care a beneficiat pot ramane in continuare sotiei lui,chiar daca mama mea are pensie? Poate ceva din pensia de refugiat?