avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate tmihai2010

Activitate tmihai2010

Răspuns la discuția obligatia de mama
buna ziua.ca sa pot cere in instanta acets lucru trebuie indeplinite niste conditii pe care acum nu le am.si alt punct...nu stiu daca vor fi fericiti copiii cu mine.cel mai mic avea 2 ani cand am divortat.ei s-au invatat acolo.acum merg la scoala in romania.sa inteleg ca singurul lucru ce l-as putea face e sa cer custodia copiilor?daca copiii sant mici gandesc ca mama ar trebui sa stea alaturi de ei.daca legal nu este obligata....poate moral.va multumesc.
buna ziua.exista vreo lege ce poate obliga mamele ce au divortat sa stea langa copii,nu sa-i lase cu bunicii si ele sa strabata europa in lung si in lat cautand de munca pt a intretine copiii?aceste mame nu au si ele obligatia de a munci?sau au doar dreptul de a cere in instanta mariri de pensii alimentare cum aud ca fostul sot i s-a mai marit salariul.si nu ar trebui sa stea totusi langa copii?mai ales ca sant minori...imi cer scuze ca am vb la general,eu de fapt vreau o consultatie in ce priveste cazul meu.dupa divort fosta mea sotie a lucrat doar 2-3 luni ,in schimb am fost chemat in instanta pt marire de pensie.cu banii care mi se opresc din salariu,ar putea sta langa copii.dar ea ia lasat cu bunicii si a plecat din tara.nu e prima data.vine in romania doar pt a mai face un proces.o alta pb ar fi daca un tribunal romanesc poate cere unei firme din alta tara sa mi se opreasca din salariu pensia alimentara in functie de veniturile de acolo.mai ales ca eu nu am un contract de munca indeterminat ,si nu am un venit fix.dar mi s-a fixat pt un salariu care poate nu il castig in fiecare luna.va multumesc.
Răspuns la discuția dreptul la vizita minori
ce solutii ar fi ca ea sa nu ia copiii din romania.ce ar trebui sa fac.ptr mine e mai comod sa merg in tara de 2-3 ori pe an sa-i vad,decat sa merg in alta tara.va multumesc
Răspuns la discuția dreptul la vizita minori
in cazul asta mai poate pleca cu minorii din tara fara acordul meu?adica fara procura din partea mea.
pentru a cere dreptul de a vizita minorii,trebuie sa ma prezint personal la tribunal sau pot fi reprezentat de un avocat?nu sant in romania.nu m-am prezentat la nici un termen al divortului.
Răspuns la discuția pensie alimentara
va multumesc.mai am o nelamurire.mereu ma ameninta fosta sotie ca o sa ma dea in judecata ptr marire de pensie alimentara.cica sa fie sigura pe viitor.poate face asta avand in vedere ca lucrez cu contract in italia?firma la care lucrez nu poate da detalii despre salariu sau alte bonusuri fara sa le dau eu voie.ea poate afla doar adresa si nr de tel a firmei unde lucrez
buna seara.am dori un sfat.sant divortat si am 2 copii carora le platesc pensie alimentara.a fost fixata o pensie de 180 de lei,dar cum eu lucrez in strainatate am trimis mereu de la 300 de euro in sus.o fac ptr copiii mei.si o fac din placere.fosta sotie a lasat copiii la parintii ei,plecand din tara.a facut o procura mamei.am inteles ca ea vrea sa se reintoarca in tara ptr ca nu a gasit de munca.mentionez ca de la divort nu a lucrat deloc.este vreo pb daca trimit in continuare banii ptr cresterea copiilor tot fostei soacre,chiar daca fosta sotie revine in tara?nu vreau sa zic ca nu are grija de copii,dar cred ca nici nu vrea sa caute sa lucreze undeva,bazandu-se pe suma ce o trim eu.in felul asta,poate se va gandi mai bine sa isi caute ceva de munca,macar ptr a se intretine pe ea.de copii ma voi ocupa eu.ma gandesc sa nu zica ca nu i-am platit pensia,trimitandu-i mamei ei banii.va multumesc
Răspuns la discuția dupa divort
de la data depunerii cererii.
Discuție dupa divort
de la depunerea cererii de divort pana la solutionare au trecut 3 luni.inca nu am primit hotararea acasa.pb e ca nu am avut posibilitatea de a trimite nici un ban ptr copii ptr ca a trebuit sa-mi caut altceva de munca.nu sant in tara.va trebui sa mai treaca o luna pana sa pot trimite,trebuie sa dau si ptr lunile din urma,adica de la data depunerii cererii.asta se poate considera abandon de familie?ptr ca fosta mi-a zis ca ma va da in jud dupa ce prim hotararea de divort acasa.cred ca asta se va intampla sapt viitoare.va multumesc
Răspuns la discuția pensie alimentara
copiii,2,vor ramane cu mama.eu doream sa aflu daca ma poate obliga sa platesc pensia ptr acest timp de la despartire pana la hotararea de divort.in martie avem infatisarea la proces.primul termen.nici nu stiu ce sansa sant sa se termine din primul termen.eu nu ma voi prezenta,iar cererea a depus-o ea.nu sant in tara,multumesc