avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate elena raduta

Activitate elena raduta

Buna ziua ,vecinul meu a construit pe fundatie de beton un gard din tabla in spatele casei la o distanta de 50-60 cm din zidul casei ..eu nu mai pot avea acces, distanta fiind foarte mica ,si trebuie sa reabilitez zidul ,sa fac canalizare ...mentionez ca nu sunt in relatii bune cu acesta ,sunt in proces cu el, deoarece a folosit si a tras cu arma de vanatoare in mine .
As vrea sa stiu care este distanta legala ...si cum trebuie sa procedez .
Multumesc .#-o
Buna ,am pierdut actele in Germania ,cartea de identitate imi expirase deja ...cum procedez sa ajung in tara ,Roumania ...#-o
Răspuns la discuția Nume dupa divort ..
multumesc ..sunt foarte suparata ..deoarece eu am dorit pe cale amiabiala ...fara complicatii ..mai ales ca el sta in concubinaj de ani de zille ...chiar nu inteleg ,..eu am dorit sa port numele pe care il poarta si baietii mei ..si pe care si eu il port de la cununia civila ,1985....mai toate actele civile ,serviciu ,permis conducere ,taxe ...etc .,sunt pe nume de casatorie ...iar ca sa evit am cerut sa raman pe numele de la casatorie ....dar el refuza ...copiii sunt de acord sa ma urmeze indiferent ca vor purta numele meu avut anterior casatoriei....am vre-o sansa sa cer sa raman cu numele de la casatorie ..sa evit alte complicatiii !!!
Buna seara ..am o problema ...vreau sa divortez dupa aprox 18 ani ,ani in care sotul meu a parasit familia traind in concubinaj cu diferite femei ...eu am ramas pe pozitie ...vazandu-mi de casa si doi copiii,mici cand a plecat ,i-am crescut cum am putut cu o pensie pe minimul pe economie ...ca de, se putea orice !!,nu mi-am refacut viata ...mi-am respectat copiii ..nu doream un alt tata ...am lucrat ,lucrez ,dar am ramas singura ,....situatia s-a schimbat ..copii au crescut ,as vrea sa divortez ...sa nu creada ca am ceva intentii ascunse ...vreau sa nu mai am statutul de casatorita ..,dar stimabilul fost sot nu vrea sa divorteze cu toate ca locuieste cu alta femeie , i-a crescut copiii ,decat daca revin la numele de fata ...,nu as vrea deoarece acest nume il port din 1985 ...il poarta si copiii mei ,2 baieti ,sunt angajata ,am toate actele pe acest nume ,,,,nu ca mi-ar fi rusine cu numele avut anterior ...dar sunt prea multe complicatiii..as vrea sa le evit ..ce sanse am !!!??????:(:sorry::stunned:
Discuție divort rapid
Buna ziua ,sunt despartita de 20 ani in fapt ,copiii majori ,fara propietati comune ,as dori sa divortez cat mai repede .Ce trebuie sa aleg :tribunal ,primarie sau notar ??? El traieste in alt oras ,are alta adresa .Multumesc
Discuție TAXA AUTO
Am cumparat pe firma un auto .nou ,fabricatie 2012 ,mi s-a calculat taxa auto 250 euro,(chevrolet cruze ,cap cil 1598,benzina ).....e posibil????:stunned::((:((#-o
Răspuns la discuția retinere cass
dar este legal sa se opreasca aceasta suma de16 % din indemnizatia de ag .asig .,ce lege prevede acest procent!!!! tinand cont ca la alti colegi nu se retine aacesti 10,5%,doar 5,5 % din veniturile obtinute ....iar pers. in cauza i se mai retine in plus 10,5%!!!????:((#-oX-(
Răspuns la discuția retinere cass
multumesc,scuze ...aveti dreptate pe fluturas asa scrie :, 5,5% CASS ,impozit 16% si din nou CAS 10,5 ,eu suma retinuta din acest CAS NU O INTELEG ....deci total retineri 32%!!!
Discuție retinere cass
Buna seara,pentru o persoana care este colaborator ,agent asigurari ,dar fiind ca statut pensionar de boala cu drept de munca ,din comisionul dat de firma i se retinea 16 %impozit ,5.5 %cas,....dar luna aceasta i s-a mai retinut inca 10.5 %tot cas...este normal ???? multumesc

#-o:O
Buna ziua ,doresc sa ma pensionez la cerere ,am 55 ani ,pot fi PFA dupa pensionare ,ca agent de asigurari ?? Multumesc