avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate nargyss

Activitate nargyss

Buna ziua,
Tatal meu este pensionar militar din 1980. A primit o decizie de recalculare pensie care poarta data de 03.05.2011, pe care nu a contestat-o.Intrebare; cu ce data va primi pensia in cuntumul recalculat? Am inteles ca diferentele aferente lunilor ian.,fenr.,mart.,aprilie,iunie se vor acorda incepamd cu ianuarie 2011.
Va multumesc.
Stimate domn Tudor Valeriu, va multumesc pentru raspunsul foarte prompt .Deosebit respect, Nargyss
Buna seara, as dori sa stiu:
1) care sunt facilitatile de care beneficiaza un angajator , daca angajaza somer cu varsta peste 45 ani
2) ce trebuie sa mai plateasca o persoana cu varsta peste 45 ani , angajat din somaj?(doar contributiile sociale-somaj,sanatate, pensie+impozit pe venit)
Va multumesc!
Buna ziua,
as dori sa va rog sa ma ajutati daca se poate, cu un raspuns la urmatoarele:
societatea la care am lucrat este in procedura de faliment.DGFP a solicitat o expertiza, cu anumite obiective.Mentionez ca mare parte din bunurile debitoarei ,se aflau sub sechestru asigurator al DGFP. In afara de bunurile vandute la licitatie, in raportul de expertiza se mentioneaza un transfer prin vanzare directa, cu acordul DGFP, catre firma capusa la care actionar si director general era, cum am mentionat si alta data aceeasi persoana care fusese director al debitoarei. Acest lucru nu a fost sesizat (corect spus, nu a vrut sa fie sesizat) nici de lichidator, nici de ANAF, chiar expertul concluzioneaza:" din analiza documentelor puse la dispozitie, opinia expertului este ca administratorii nu au savarsit fapte prevazute la art.138 din Legea 85/2006 privind procedura insolventei", ori mie, mi se pare ca se incadreaza perfect la punctul f) din articolul mentionat (au folosit mijloace ruinatoare pentru a procura persoanei juridice fonduri, in scopul intarzierii incetarii platii). Intrebarea mea este daca este corect cum gandesc si daca noi, in calitate de fosti salariati putem solicita "atragerea raspunderii administratorului" in baza celor mentionate mai sus.Multumesc.


Răspuns la discuția adunare creditori
Dosarul pt.sal. din fondul de garantare a fost depus de catre lichidator la AJOFM, dar a fost retras pe motiv ca nu are banii necesari pt. a achita impozitul pe venit aferent si contributia la sanatate (asa cum am mai mentionat si alta data, in forum).Spune ca a solicitat Finantelor locale (creditor majoritar),recte ANAF, sa preia aceste impozite, dar nu a primit raspuns.Aceasta problem, treneaza de cca.3 luni.
Răspuns la discuția adunare creditori
Da, domnul Stoica, am formulat cerere de inscriere cu sal.comp.conf.CCM, deoarece lichidatorul nu a vrut sa le inscrie din oficiu (nu erau prinse in evidenta contabila) si deja suntem in tabelul DEFINITIV al creantelor , inscrisi si cu aceste salarii, alaturi de salariile restante din septembrie 2009.problema este ca nu am primit pana acum nici un " leut", iar oamenii sunt disperati!N stim ce sa mai facem?
Răspuns la discuția adunare creditori
multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor!
Am consultat deja dosarul de faliment si m-am ingrozit de ceeace avea de gand sa ne faca lichidatorul! De aceea v-am intrebat daca este legal sa nu fiu notificata oficial!!!!!!!!!!!!!!!!!Surse de informatii neoficiale am, dar , din pacate, acest lichidator este rauvoitor( vreau sa cred ca nu mi se pare).Am mai pus intrebari pe forum , lamuriri privind salariile compensatorii , cu care NOI ne-am inscris la masa credala, lichidatorul propusese jud.sindic , doar sal. conf.Legii 200, desi aveam CCM.Faptul ca nu am fost notificata si cunoscand situatia de fapt, ma face sa cred ca se doreste sa ni se ascunda ceva.Desi firma e in procedura din 06.10.2009, nici pana la aceasta data nu s-a efectuat inventarul (nu ca ar fi cine stie ce de inventariat, o hala si o magazie aproape goala!).Toate acestea ne duc ,fara voie, la concluzia unor acte de coruptie.Multumesc inca o data!
Buna ziua,
Sunt reprezentantul a peste 200 de salariati disponibilizati de catre o firma aflata in faliment (proc.simplificata).La prima ad.a creditorilor din 26.01, lichidatorul mi-a trimis convocator cu ordinea de zi.Maine este a doua adunare si nici pana la aceasta data nu am primit convocatorul si nici nu am fost instiintata in vreun fel.Mai mult, la ultima sedinta in instanta, in materialul prezentat de lichidator a fost mentionata data de 19.04.2010, ca data a adunarii creditorilor, la fel apare si pe internet.Din surse neoficiale am aflat ca a fost o eroare de redactare a unui angajat al lichidatorului (data de 19.04 a fost mentionata si de judecatorul sindic).Oricum adunarea nu s-a tinut pe 19.04.Ce pot face daca nu am primit convocatorul cu ordinea de zi, cum sa ma prezint, asa nepregatita la aceasta adunare, fara sa stiu ce se va discuta? Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac? Sa informez jud.sindic despre faptul ca suntem ignorati?Cum este legal?
Răspuns la discuția adunarea creditorilor
va multumesc pentru raspunsuri.
nu stim nici noi ce legatura este intre impozitul pe venit (sal.compens.) si Fondul de garantare, dar lichidatorul nostru asa justifica neacordarea acestora.NU ARE BANI PENTRU ACESTE CONTRIBUTII SI DE ACEEA NU ACORDA SAL. DIN FOND
buna ziua,
vreau sa intreb :
1)ce se poate face daca reprezentantul salariatilor unei firme in faliment nu primeste de la lichidator notificare pentru prezentarea la Adunarea creditorilor? (la prima adunare am primit notificarea, cu ordinea de zi, cu totul in regula).
2)salariatii au fost inscrisi in tabelul definitiv al creditorilor cu salariile restante si salariile compensatorii conf.CCM.Se poate ca o parte din sal.compens. sa fie acordate din Fondul de garantare? Daca da, cum poate fi obligat lichidatorul sa depuna cerere in acest sens la AJOFM ? El sustine ca nu are bani sa achite impozitul pe venit si contributia la sanatate ( stiut fiind faptul ca fondul nu suporta aceste impozite) si ca acordarea acestor salarii depinde de Finantele locale (creditor majoritar, in speta, ANAF), care nu i-au raspuns la adresa transmisa de a prelua aceste impozite, ca o majorare de creante.exista un termen limita pentru acordarea salariilor? Exista 3 categorii: salarii restante inaintea datei deschiderii procedurii de faliment ( cu care suntem inscrisi la masa credala), salarii restante , ulterior datei de deschidere procedura (se suporta pe procedura si nu stim nimic despre ele) si sal.compens.conf.CCM ( cu care ne-am inscris la masa credala).Va multumesc.