avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate mariusghe2003

Activitate mariusghe2003

..m-ar interesa formularul care se intocmeste cu activul si pasivul, sau actul normativ prin care este aprobat. multumesc.
Răspuns la discuția mansardare bloc
multumesc pentru raspunsuri
Răspuns la discuția taxa auto
multumesc de raspuns. da, de impozit stiam. nu am achitat o astfel de taxa cand am cumparat actuala masina, pe care o voi schimba cu cea non-euro, si la care urmeaza sa achit aceasta taxa de mediu. cat o fi -aflu din alta parte...
Discuție taxa auto
se tot discuta de taxa auto, dar nu se mentioneaza (in discutiile neoficiale) in ce conditii se plateste. o platesti pentru ca ai masina? o platesti cand cumperi o masina? se aplica la masinile inmatriculate in romania, sau numai la cele inmatriculate in strainatate? vreau sa cumpar o masina inmatriculat ain romania, non euro, si vreau sa stiu la ce sa ma astept.
o salariata a intrat in concediu crestere copil in perioada 07.06.2011- 07.04.2013, CIM-ul fiind suspendat pe aceasta perioada. Pentru perioada aug. 2011-07.04.2013 am angajat pe perioada determinata un salariat. In feb. 2013 salariata va naste al doilea copil.
ce se va intampla la momentul nasterii celui de-al doilea copil cu concediul de crestere pentru primul copil si cu contractul salariatului, daca salariata solicita un nou concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani?
intentionam ca perioada in care salariata se afla in concediu postul sa fie ocupat de noul salariat, fie prin prelungirea contractului initial pe durat adetereminata, fie prin incheierea de contracte succesive pe perioade determinate.
care este varianta corecta in aceasta privinta?
REVISAL-ul permite incetarea suspendarii mai devreme decat data prevazuta in decizia de suspendare a CIM?
reglementarile codului muncii nu sunt suficent de clare in privinta contractelor pe perioada determinata, si nici in privinta suprapunerilor concediilor pentru cresterrea copilului.
Discuție mansardare bloc
buna ziua ,

de acordul cator proprietari dintr-un bloc este nevoie pentru mansardare?

presupun ca de al tuturor, fiecare fiind co-proprietar pe o cota parte din proprietatea comuna, inclusiv acoperis. tot aud de la locatari si chiar de la constructori de mansarde de nu se stie ce lege conform careia este suficient acordul a 50%+1 (numar de proprietari necesar pentru intrunirea cvorumului la sedinte), dar nu am gasit astfel de reglementare.
stie cineva mai exact cum stau lucrurile?
poate fi obligat la un astfel de acord un proprietar prin hotarare judecatoreasca ?

multumesc
Răspuns la discuția penalitati asociatie proprietari
acum chiar m-am linistit, chiar daca s-au nelinistit locatarii restantieri. chiar am avut un caz de plata a bazei, iar penalitatea ramasa, constanta luna de luna, am adaugat-o distinct la rubica de restante. regret cuantumul, dar si formula de calcul a penalitatilor, dar nu am ce face...
multumesc celor care mi-au raspuns si sper sa fi fost de ajutor cui avea nelamuriri similare.
multumesc, formulaseram atunci o cerere de admitere a creantei si a fost admisa. procedura este in derulare
Răspuns la discuția penalitati asociatie proprietari
va multumesc, mai m-am linistit.
intr-adevar , penalitatile nu pot depasi debitul la care s-au aplicat. daca intretinerea lunii mai este de ex. 200 lei si mie conform calculului aratat imi ies penalitati de 300 lei ar trebui sa ma limitez la 200 lei. dar daca in lunile urmatoare intretinerea scade pentru diverse motive, inseamna ca scad si penalitatile, nu? asta in conditiile in care restanta creste de la luna la luna.
interpretarea cred ca este alta, si anume ca la restante mai mari de 500 de zile eu nu pot calcula penalitati decat pentru maximum 500 de zile, (intretinerea x 500 x 0,2%)astfel penalitatea corespunzatoare lunii respective este egala cu intretinerea lunii respective. dar daca adun si penalitatile lunilor urmatoare pana la zi, imi da o suma mult mai mare decat intretinerea lunii pentru care intocmesc lista. pot reveni si aici cu un exemplu.
care este formula corecta?
multumesc.
buna ziua,
sunt administrator al unei asociatii de proprietari. prin sedinta a adunarii generale s-a stabilit calculul penalitatilor de intarziere de 0,2%/zi. unii restantieri au acumulat penalitati ingrijorator de mari, ce depasesc intretinerea. mentionez ca nu aplic penalitati la penalitati, calculul fiind urmatorul:

LUNA ÎNTREŢINERE FÃRÃ PENALITÃŢI PENALITATI TOTAL
Nov. 2011 133,9 - 133,90
dec.2011 234,22 8,03 242,25
ian.2012 204,74 30,12 234,86
feb.2012 232,92 64,49 297,41
mar.2012 198 112,84 310,84
apr.2012 104,25 173,07 277,32
TOTAL 1108,03 388,55 1.496,58

Penalitati noiembrie =0
Penalitati decembrie =0,2% x 133,9 x 30 zile=8,03 lei
Penalitati ianuarie =0,2% x 234,22 x 30 zile + 0,2% x 133,9 x 60 zile=30,12 lei
Penalitati februarie =0,2% x 204,74 x 30 zile+ 0,2% x 234,22 x 60 zile+0,2% x 133,9 x 90zile=64,49 lei
Penalitati martie =0,2% x 232,92 x 30 zile + 0,2% x204,74 x 60 zile + 0,2% x 234,22 x 90 zile + 0,2% x 133,9 x 120 zile=112,84 lei
Penalitati aprilie= 0,2% x 198 x 30zile + 0,2% x 232,92 x 60zile+0,2% x 204,74 x 90zile+0,2%x234,22x120 zile+0,2% x133,9x150 zile=173,07 lei
am dat in judecata un restantier caruia i-am aplicat penalitati dupa aceasta formula si instanta mi-a dat castig de cauza. sunt pe rol si alte cauze, nedefinitivate .
intrebarea mea este daca formula este corect aplicata, avand in vedere ca penalitatile ajung sa fie foarte mari, iar locatarii isi vor pierde locuintele. mentionez ca asociatia are restante destul de mari, cu penalitati, la r.a.d.e.t.
cunosc ca dupa expirarea termenului de plata dupa afisare urmeaza un termen de gratie de 30 de zile, dar in caz de neplata, se calculeaza retroactiv penalitati si pentru aceste 30 de zile.
in caz ca este gresit calculul, va rog sa imi indicati metoda corecta.
va multumesc.