avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate cordis claudia

Activitate cordis claudia

Discuție intabulare
As vrea sa stiu cat ar costa trecerea unui apartament de pe firma pe persoana fizica.
Discuție srl-d
Va rog sa-mi spuneti care sunt contributiile pe care le plateste un angajator srl-d pentru un angajat cu salariul minim pe economie si comparativ un srl normal
Va rog frumos sa-mi spuneti carei institutii am pute face o reclamatie unui vecin care are de cativa ani in curte cateva zeci de caini si cateva zeci de pisici.Suntem un grup de vecini pe o strada cu case si nu mai putem suporta galagia pe care o fac aceste animale si ziua si noaptea,nu mai vorbim ca noaptea ii lasa afara din curte si daca trebuie sa treci pe acolo sa mergi la serviciu dimineata nu ai curaj.Am vorbit toti cu acel vecin dar fara rezultat.Va multumesc
Va rog frumos ,sa-mi spuna cineva,daca un autoturism inregistrat pe firma este imprumutat unei persoane fizice cu contract de comodat pentru un an de zile ,asigurarea RCA se face pe firma sau pe persoana fizica care utilizeaza masina?
Am o gradina langa casa in mijlocul careia exista un stalp mare de medie tensiune pus acolo din vremea lui Ceausescu,iar firele electrice strabat curtea.Pana acum nu m-a deranjat in mod deosebit pt.ca foloseam gradina la cultivat legume dar acum as vrea sa construiesc o casa si nu se poate din cauza stalpului.Ba mai mult ,am primit o oferta foarte tentanta de a vinde gradina tot pt.a construi pe ea dar m-au conditionat sa rezolv cu stalpul.Am fost in audienta la Dir. de la elecrica si mi-au spus ca n-au cum sa ma ajute si daca am bani sa-i dau in judecata.Va rog sa-mi spuneti daca am vreo sansa in instanta sa-i determin fie sa mute stalpul de acolo fie sa ma despagubeasca si daca un astfel de proces ar fi foarte costisitor.
Va rog frumos sa-mi spuneti pentru un contract de munca de doua ore pe zi cat plateste un angajator la stat?
am luat un credit pe 5 ani de nevoi personale de la o banca,acum doi ani.In momentul acela aveam venituri din pensie de 1000 de lei plus salariul de 1450 lei.Am platit pana acum toate ratele la zi dar de la 1 ianuarie 2011 mi s-a desfacut contractul de munca din cauza reducerilor de personal la bugetari.Am prezentat bancii toate documentele si am solicitat prelungirea perioadei de rambursare a creditului si micsorarea ratei lunare .am avt pana acum 870 lei.mentionez ca mai am o rata la c.a.r. de 360 lei pe luna pentu inca un an si jumatate.Am varsta de 61 de ani.Banca mi-a trimis un act aditional prin care imi prelungeste perioada cu doar un an in care mi-a pus o rata de 670 lei iar dupa un an 750 lei pana la sf. creditului.Eu am ramas cu 1000 de lei pe luna pensie,nu pot plati aceasta suma care depaseste venitul meu .Nu am semnat inca actul aditional.Ce pot sa fac in aceasta situatie,cui sa ma adresez daca nu gasesc intelegere la banca?Eu vreau sa platesc,nu se pune problema dar suma asta nu am cum.Ei spun ca trebuie sa termin creditul pana la 65 de ani.Creditul nu este girat cu nimic.
va rog daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat in urmatoarea situatie:am facut un credit de nevoi personale fara ipoteca si nfara giranti in 2008 cand aveam pensie de1000 lei si salariu de 1400 lei .creditul este pe cinci ani iar rata este de 900 lei pe luna .pana acum am platit toate ratele la timp dar de la 1 ianuarie nu mai lucrez din cauza reducerilor de personal,prin urmare raman cu pensia de 1000 de lei ca singur venit.ce trebuie sa fac in aceasta situatie,sa ma duc la banca cu decizia de desfacere a contractului de munca si sa le cer reesalonare?ce alte acte ar trebui sa le mai duc?intr timp am facut si un imprumut la c.a.r. la care platesc 280 lei pe luna.ar trebui sa anunt banca si despre acesta? ce sanse am sa mi se reduca rata la banca,pt.ca e clar ca nu mai pot plati rata initiala?am varsta de 61 de ani.
va multumesc!
va rog sa imi spuneti prin ce se deosebeste o firma inactiva de o firma cu activitate suspendata?am intrebat la finante si nu au stiut sa-mi spuna.eu am o firma a carei activitate am suspendat-o pe trei ani cand a aparut impozitul forfetar.acum aflu ca au declarat-o inactiva.ce implicatii are lucrul acesta?eu trebuie sa fac ceva?trebuie sa mai depun declaratii?momentan nu am nevoie de aceasta firma,nu are datorii,are doar un autoturism pe inventar.