avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Activitate glt2112

Activitate glt2112

Răspuns la discuția Amenda politia locala Cluj
Posibilitatea legala de a primi avertisment nu exista in lege HCL 149/2009 Cluj. Exista numai contraventii de amenda in functie de tipul autovehiculului. De asemenea conf aceleeasi legi nu exista nici posibilitatea de a iti pune in parbriz o hartie fara a bloca sau ridica masina. Asta e un abuz al unui echipaj din politia locala si prin prezentarea mea , numai confirm faptul ca am gasit acea hartie la stergator care putea fi luata de oricine sau distrusa de vreamea rea. Parerea mea este ca va fi mult mai usor de contestat prin faptul ca nu am gasit nicio instiintare decat faptul ca nu sunt locuri de parcare sau ca in fiecare zi sunt minim 10masini parcate identic , dar numai a mea are numar de Bucuresti.
Stimati consultanti,
Situatia in fapt: Am parcat masina pe o strada laterala blocului in care locuiesc cu jumatate pe carosabil, si jumatate pe trotuar. Am gasit pe parbriz o foaie A4, impaturita, pusa sub stergator. Nota de contatare de la politia locala prin care eram instiintat ca luni 25.03 trebuie sa merg la Primarie si sa platesc amenda de 200-400ron in baza unei HCL 149/2009 Cluj ca am parcat pe trotuar. Mentionez ca printrun noroc am putut sa imi dau seama ce scria pe hartie , mai ales ca nu era protejata cu nimic si a batut vantul si a nins puternic fiind inghetata de parbriz.

Eu consider a fi abuz , mai ales ca in fata mea mai erau cel putin 5cinci alte masini la fel parcate fara nicio amenda. Poate ca politia locala a fost chemata de proprietarul casei in fata careia era parcata masina dar era pe lungimea gardului si nu stanjenea cu nimic accesul in curte.

Cum considerati ca ar trebui procedat in acest caz? Mentionez ca HCL respectiv se refera numai procedurile de blocare sau ridicare autoturisme parcate contrar acestei HCL. Si de unde sunt eu obligat ca si cetatean sa cunosc acest HCL daca acolo nu este semn care sa imi indice faptul ca nu am voie sa parchez pe trotuar, chiar si jumatate de masina. Pot invoca motivul vremii ca nu stiu de nicio nota de constatate si sa nu ma prezint si apoi sa contest in instanta? M-am gandit sa ma duc poate la o intelegere amicala, dar in HCL nu este posibilitatea de contraventie prin avertisment ca si in legea circulatiei. Ei oricum au facut foto , dar putea fi luata de orice trecator aceasta foaie A4. Ori imi blocau roata sau ridicau masina.

Astept raspunsul dumneavoastra ceea ce ar fi foarte util pana luni 25.03.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Retinere permis 30 de zile
Sfatul meu este sa va incercati norocul in instanta , si sa cereti prezentarea probei video. DUpa parerea mea este un abuz cat se poate de grosolan. SI eu sunt in aceeasi situatie numai ca am in plus vreo 10 ani de experienta si tot m-au ciugulit pe acelasi motiv de neacordare de prioritate. Eu nu am semnat procesul verbal dar pt dvs este bine ca aveti martor. Apropo de martor, vedeti ca politistul nu are voie sa treaca drept martor pe colegul sau tot politist, cautati ca este articol de lege si trebuia sa opreasca pe cineva de pe strada. Va puteti reprezenta singur in instanta si macar la final veti fi sti daca ati gresit sau nu. Sfatul meu: daca chiar ati gresit , mai bine fara permis prin iulie dar convins ca ati facut ce trebuia ,decat fara permis acum si sa lasati jigodiile astea sa isi faca de cap. Costuri de instanta aproape nesemnificative, pe langa timpul de a merge pana acolo si a cauta pe net modele de plangere pentru contestatie
Revin cu rugamintea daca ma poate ajuta cineva pe ce considerente legislative sa imi bazez plangerea(apararea), macar 2-3 sugestii, ca In fapt stiu ce s-a intamplat dar in drept nu stiu ce sa cer. Va multumesc.
Multumesc de sustinere, Am incercat sa consult deja vreo 2 avocati dar nefiind un caz simplu datorita lipsei martorilor mei , ma voi reprezenta singur insa nu prea stiu ce sa scriu la rubrica "In drept"din contestatie. Oricum o sa incerc, numai nu stiu daca pierd mai pot plati jumatate din amenda dupa pronuntarea verdictului. Ca mai pot plati jumatate doar pana maine la 16.00, si ma gandeam sa platesc, poate ajuta in proces pt ca fara permis nu pot sta ca locul meu de munca prevede deplasari in tara neprogramate. Plus ca masina de politie nici macar nu avea luminile de intalnire aprinse, care stiu ca sunt obligatorii si ziua.
Buna ziua,
Treaba e simpla: Amenda de 280lei si retinere permis permis auto pe 30zile pt necordare de prioritate unui autoturism( in speta masina de politie) care circula pe drumul cu prioritate, venea din stanga mea, mergea relativ lent, din aceeasi directie imi batea si soarele, si dupa ce m-am asigurat si am intrat pe drumul cu prioritate masina de politie a intors pe dupa un scuar aflat in acea mica intersectie si am fost sanctionat pentru neacordare de prioritate. Eu unul cred ca si ei au accelerat putin doar ca sa ma ciuguleasca. Bineinteles ca le-am spus ca produc un abuz, ca nu erau in misiune desi ei au sustinut ca orice patrulare a lor este misiune( nu aveau semnalele acustice si vizuale in functiune), este politie de sectie, nu de la circulatie, accident nu s-a produs, eram singur in masina , am doar o inregistrare pe telefon cand la sfarsitul conversatiei le-am spus sa imi mai spuna inca odata pentru ce m-au orpit si sanctionat desi eu pana sa imi vin acasa PV -ul nici nu am stiut ca mi-au dat amenda ca nu au zis decat sanctiune contraventionala si complementara. acum sunt la fata locului si vad ca pe dupa acel scuar unde au intors ei este linie continua de vreo 10m. Merita sa incerc sa contest pV ca pe PV scrie ca refuz sa semnez si ca "nu ti-am dat prioritate ca nu erai in misiune" au scris ei desi mie nu mi-au aratat. Am consultat deja un avocat dar a zis ca fara martori nici sa nu ma gandesc sa castig, Apropo pe pV este trecut ceva martor dar nu stiu daca este colegul lui de cotet auto sau unul de pe strada ca in fata mea nu a chemat pe nimeni sa semneze.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Va prezint succint situatia:
Am primit o decizie prin fax la o sucursala a firmei, prin care se comunica schimbarea programului de functionare al punctului de lucru de la 8.30-18.30 la 8.30-19.30 si sambata 8.30-13.30. Va rog mult spuneti-mi daca este legal sau ilegal. Eu din cate stiu norma maxima de lucru este de 40ore/sapt conform codului muncii si ca se acorda pauza de masa sau pauza datorita faptului ca se lucreaza in fata calculatorului si ca prin expresia "program de functionare" se refera de fapt la orarul de lucru , dar nu ii spune asa pentru ca ar fi ilegal. Ce se poate face in asemena situatie.?? Multumesc
Sesizare la Protectia consumatorului oricum fac, si la banca astazi trimit notificarea sau scrisoarea de reclamatie cum ii zice, insa treaba cu executarea silita este sigura insa nu stiu daca poate lua si jumatatea sotiei. Nu pot plati decat rata intreaga ca daca platesc cu 1 leu mai putin dobanzile penalizatoare imi curg la sold, ceea ce intro luna sunt destul de mult la sold de 50000 ron . Multumesc de raspuns.
Buna ziua, va prezint foarte concis datele situatiei mele si va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
In 11.2007 am luat un credit de nevoi personale cu dobanda fixa in primele 3 luni si variabila semestrial, fara garantii imobiliare , ci doar am girat cu salariul. In 11.2009 am fost concediat si ca urmare a cestui fapt nu mai pot plati ratele , cu precizarea ca de 3 luni tot primesc notificari de la firma de recuperare creante si am fost la banca si am dus copie dupa decizia de desfacere a contractului de munca si mi s-a comunicat ca singurul lucru pe care il pot face este sa imi ofere o perioada de gratie de 3 luni in care eu sa platesc numai dobanzi si comisioane ( ceea ce este vreo 75% din rata) si apoi si ceva comisioane in plus dupa aceste 3 luni. In momentul de fata am imprumutat de la un prieten echivalentul a celor 3 rate restanta pt a ajunge la zi si a putea negocia in vreun fel cu banca pt ca nu acceptau nicio propunere din partea mea pana nu ajungeam la zi.
Nu pot sa accept propunerea lor pt ca de 3 luni imi caut de lucru si in afara de muncitor necalificat si sofer , sau orice cu salariul minim pe economie nu prea gasesc, ( am lucrat doi ani ca inginer).
De o luna am inceput sa studiez problema in detaliu si am observat ca in decursul celor 26 de luni rata a crescut cu peste 40% datorita faptului ca pe primul desfasurator al ratelor de credit scria dobanda 8,9% si acum este 19,15%. De asemenea tin sa subliniez ca tot in acel desfasurator toate ratele mi-au fost prezentate ca fiins egale cu primele 3 ( acolo unde era 8,9% ) fara sa stiu ca dupa acestea dobanda nominala este de 13,5% crescand apoi semestrial pana la 19,15%.
Totalul sumei pe care eu trebuia sa o restitui dupa cei 10 ani era suma ratelor calculate cu 8,9% , nicidecum sa imi precizeze ca din luna a patra la acel moment voi avea 13,5%. O alta problema este ca desi dobanda este fixa semestrial eu am studiat toate chitantele si sumele variaza in decursul celor 6 luni, justificand ei ca pot fi majorari de neplata la timp ( pt ca mai erau luni in care intarziam cateva zile).
Ei acum ma ameninta ca ma executa silit. Va rog sa imi explicati ce etape presupune aceasta executare silita si cum se desfasoara. La 3 luni dupa ce am luat creditul mi-am luat o masina sh si de 1 am vandut-o pentru ca am avut un accident cu ea si nu prea mai valora mare lucru. Tot ce detin in acest moment este un teren extravilan al carui pret de achizitie este de vreo 2,5 ori mai mare decat creditul meu , numai ca acum nu il mai pot vinde si este pe numele meu si al actualei mele sotii, dar la momentul cumpararii nu eram o familie. Il poate lua banca sau nu?
De asemenea de vreo 4 ani in acte am o societate comerciala unde sunt unic asociat, deoarece am incercat sa am ceva venituri suplimentare fata de salariu. Nici prin aceasta nu mai pot obtine venituri pt ca sectorul constructiilor este cel mai afectat de criza financiara si cei "mici" mor primii. Am vrut sa trec si la suspendarea activitatii firmei insa mai am de incasat sume de bani de aproape un an si tot astept. Firma nu are alte bunuri decat o aparatura de birotica completa (laptop, imprimanta si xerox) pe care ma gandeam sa le vand unui apropiat ca sa scap de ele de pe numele meu. O varianta, in legatura cu terenul ar fi sa il donez soacrei insa banca l-ar mai putea lua, daca rezolv asta repede si pana peste 3 luni cand o sa imi redeschida dosarul de rau platnic?( ca bani de rata tot nu am daca nu imi gasesc loc de munca).
In incheiere asa vrea sa va rog sa imi spuneti daca am vreo sansa daca ma adresez Oficiului pentru Protectia consumatorului sau dc sa dau banca in judecata si ce suma ar presupune acest lucru. Va multumesc.