avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate ghenciu

Activitate ghenciu

in urma examenului organizat de ANFP, la propunerea Agentiei se face numirea in functia de secretar a unui f.p care a fost admis la examen, dar acesta ocupa in cadrul primariei un alt post de consilier, gr. asistent. Se emite direct dispozitia de numire sau se da prima data dispozitie de vacantare a postului de consilier si dupa aceea dispozitia de numire secretar? Rog raspuns urgent!
Pentru a demara procedura de organizare concurs de ocupare a postului de secretar al unei comune, trebuie obtinut avizul conform Ordinului nr. 78/2011 sau postul de secretar UAT intra pe exceptii conform art. 22 alin. 2 din OUG 34/2009.
Va multumesc anticipat!
Cum se transforma postul la promovarea in clasa a unui referent, studii medii, cls.III, grad profesional superior, treapt de salarizare I, gradatia 5, salariul de baza 1198, dintre care: -958 sal. de inc. si 240 spor vechime , in post studii superioare la terminarea facultatii.
Sporul de confidentialitate, castigat in baza unei hotarari judecatoresti, se calculeaza ca si compensatie tranzitorie la un functionar public, deoarece in subsolul anexei III/3 nu se regaseste?
In ce anexa a L 330/2009 se regaseste functia de Inpector pentru situatii de urgenta, pentru reancadrare.Va multumesc!
Sunt angajatul unei primarii pe postul de Inspector de specialitate III- Starea civila, cu 5 ani vechime. Sunt absolv. al Fac. de Stiinte juridice si vreau sa stiu daca se considera vechime in specialitatea studiilor necesare exercitarii functiei publice,cond. necesara pentru participarea la ex. organizat pentru postul de secretar.
Mentionez ca atributiile de ofiter stare civila pot fi delegate numai secretarului sau unui funct. public cf. L 201/2009.
Am trimis la ANFP, pt. aviz transformare post Inspector III, in consilier, clasa I,grad asistent, treapta III. Vreau sa stiu care este procedura de urmat dupa ce i-mi vine avizul,(daca se mai organizeaza examen sau nu?)
Am delegate atibutiile de secretar de comuna, dar sunt personal contractual, vreau o baza legala, daca stie cineva, conf. careia i-mi pot lua salariul de secretar.
Astept raspuns urgent! Va multumesc!