avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1113 soluții astăzi
Forum Activitate adriana vulcu

Activitate adriana vulcu

Răspuns la discuția recuperare taxa auto
as dori sa aflu daca imi trebuie un avocat, ce documente am nevoie, un avocat din jud Hunedoara care se ocupa cu asa ceva
Am cumparat in 2010 o masina ford focus fabricata in anul 2000. La inmatriculare am platit taxa auto de 930 euro. Cum imi pot recupera acesti bani
Discuție partaj
am fost casatorita, in septembrie dupa multe certuri si batai m-a dat afara din casa, intre timp am divortat, el a ramas in casa eu nu am voie
Apartamentul este pe numele meu dinainte de casatoria cu el (nume la care am ramas dupa divort), dar stateam in concubinaj cand l-am cumparat, nu avem copii. Mobila si cele mai multe lucruri din casa sunt de la mama mea, am mai cumparat si impreuna, am renovat. As dori sa aflu cum pot sa am si eu parte la apartament, bani nu am ca lucrez cu salar minim banii i-am cheltuit cu divortul, am o gramada de datorii. Cu el nu pot discuta sa ajungem la o intelegere ca nu vrea, ma ameninta, ca daca am plecat nu mai am dreptul, nu stiu ce mai este in casa ca a schimbat incuietoarea. Bani sa imi dea nu are, dar nu stiu sa punem la vanzare totul sa imi recuperez si eu ceva. Chiar nu am bani de un avocat, nu stiu cui sa ma adresez, va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc
Discuție divort, partaj
am depus la politie reclamatie ca m-a batut sotul, am de la medicul legist certificat pentru 18 zile de ingrijiri medicale fractura de piramida nazala
dupa 2 zile am inaintat la judecatorie cerere de divort la care este termen in octombrie
am o mare problema locuim impreuna intr-un apartament pentru ca nici unul nu vrea sa plece
in aceste conditii ar fi normal sa impartim toate cheltuielile dar el nu mi-a dat nici un ban in casa de la inceputul lunii august, eu am achitat facturile pentru ca riscam sa ne taie apa, curentul, etc. m-a ajutat familia mea, baiatul meu major din alta casatorie impreuna nu avem copii
cum pot sa fac pentru a putea imparti totul si el sa plece din casa
nu am bani pentru ca lucrez cu un salar minim
in ultimul timp nu ma mai inteleg deloc cu sotul meu. problema este ca nu am bani de divort si de partaj. am un apartament care l-am cumparat ininte de cununie este pe numele meu de fata, am stat impreuna, dar acum el nu vrea sa plece din casa. cum pot sa-l dau afara din casa sa plece si sa ma lase in pace pana cand voi reusi sa divortez. nu avem copii eu am un copil dintr-o casatorie anterioara si aproape tot din casa este al meu.
am cumparat o masina adusa din germania, pentru inmatriculare ce taxe trebuie sa platesc
am inteles ca taxa de prima inmatriculare este abuziva si se poate ataca in instanta
va rog sa mi spuneti ce trebuie sa fac
Sotul meu a avut un cumnat care a decedat in 2001, iar sora sotului a decedat in 2008. Nu au avut copii, nu au testamente si au stat impreuna dar au fost divortati din 1998. Sora sotului are tata care traieste si 2 frati, iar cumnatul are 3 frati in viata. Au avut o casa si teren. Ce trebuie facut, cum se impart bunurile, cat la suta are fiecare din parti?