avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate rddox

Activitate rddox

Buna ziua ,
Ne confruntam cu o problema pentru care am avea nevoie de un sfat.
La efectuarea cadastrului , imobilul care a fost inregistrat in acte cu o anume suprafata , a fost gasit la noua masuratoare cu un plus de aprox 80 mp. Imobilul este din anul 1926 , nu are curte , nu poate fi pusa la indoiala decat vechea masuratoare cadastrala. Problema este ca ne confruntam cu intabularea acestui imobil . Ni se sugereaza , in sfarsit , dupa un an de cautari in evidentele arhivelor statului (in vederea gasirii unui inscris cu privire la suprafata ), fara rezultat , sa modificam actele de succesiune , facute incepand cu anul 1972 , inscriind noua suprafata gasita . Astfel , ar urma sa platim diferenta de impozit pe 5 ani in urma si dupa aceea sa ne poata fi acceptata intabularea. Este corect ????? Multumesc mult.
Multumesc mult . Gandesc ca problema este gasirea unui cumparator si probabil , pretul de vanzare scazut .
Buna ziua . Un imobil are trei mostenitori legali , cu acte de succesiune legal intocmite . Daca unul dintre cei trei doreste sa vanda cota parte de 1/3 din imobil , exista si o alta cale in afara celei de a apela la iesirea din indiviziune ? Se poate face un act de donatie pe cota parte avuta in proprietate ? Exista o solutie pentru a ceda dreptul de proprietate in cota parte egala cu ceilalti doi mostenitori ?
Buna ziua ,
Am rugamintea sa aveti amabilitatea sa ma indrumati cu un raspuns la o situatie pe care am dori sa o depasim - imobil in centrul capitalei , monument istoric , in proprietatea unei persoane fizice . Proprietarul doreste sa il vanda . Statul poate ridica pretentii ?
Daca da , de ce natura ? Intelegem ca nu poate fi demolat , nu se poate construi decat pastrand regimul de inaltime si stilul imobilului . Avem si alte obligatii ?Multumesc
O hotarare definitiva civila definitiva avand ca obiect litigiu de munca - despagubiri este supusa executarii pur si simplu de catre instanta care a avut calitatea de parat ( tinand cont de faptul ca aceasta are comunicarea acestei hotarari , ca parte in dosar ) ? Reclamantul , care are castig de cauza formuleaza o cerere la care anexeaza hotararea definitiva , investita cu formula executorie sau pur si simplu hotararea este pusa in executare de catre instanta.
Exista un text de lege care interzice vanzarea unei cote parte dintr-un imobil aflat in proprietatea a 3 persoane ( frati) , inainte de a initia un proces de iesire din indiviziune ? Fratii se pot opune vanzarii , o pot impiedica ? exista sustinere legala?
In cazul in care , potentialul cumparator,este de acord sa cumpere 1/3 din imobil , fara delimitarea acesteia , urmare unui proces de iesire din indiviziune, unul dintre proprietari poate vinde ??
Multumesc
Ce sanse sunt de a castiga , atacand in justitie legea unica a pensiilor ?
Poate fi atacata recalcularea pensiei ? Fiind un drept castigat si ca urmare a interdictiilor de a lucra in afara sistemului?M-am pensionat din calitatea de grefier de instanta , in anul 2009 ,luna mai.