avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate officemvp

Activitate officemvp

Buna seara.
As dori sa-mi spuneti daca :
1.intr-o cauza ce are ca obiect actiunea in evacuare si a fost motivata prin raspunderea civila delictuala.
2.Pot sa invoc in aparare,
2.1-nerespectarea de catre reclamant a O.U.G.nr.40/1999 cu privinta termenului de notificare,in cazul in care :
2.2 -actiunea a fost introdusa dupa 01.10 2011.
2.3-contractul intre primarie si mine a fost prelungit de doua ori, in 2004 respectiv aprilie 2009 , iar reclamantul nu a inchieiat un nou contract, motivand necesitatea folosiri al acelui spatiu, locuibil .
2.4-reclamantul m-a notificat cu 5 zile inainte de expirarea contactului 08.04.2009 si in cazul acesta instanta poate sa-i admita cererea.
2.5-reclamantul este actualul proprietar a locuintei,castigata in baza Legii 10/2001
Cine ar avea sanse mai mari de castig dintre cele doua parti.Va multumesc anticipat pentru ajutor.
buna ziua .
Va solicit sa-mi raspundeti punctual la urmatoarele intrebari:
1. Daca adeverinta medicala eliberata de medicul de familie constituie dovada in instanta si in care se constata de existenta a urmatoarele suferinte a paratei :neoplasm pancreatic extins si A.V.C. ischemic ,in lipsa actelor doveditoare a medicilor de specialitate
2.Poate constitui aceasta o proba juridica ,in motivarea reprezentantul paratei pentru ca instanta sa admita luarea interogatoriului la domicilul acesteia, deoarece parata fiind suferinda de susmentionatele boli,nu poate fi transportabila.
3 Ce ar trebui sa faca reclamantul in aceasta cauza din momentul in care se cauta motiva de tergiversare a procesului.
va multumesc .
Discuție actiune
Buna ziua , Va rog sa-mi spuneti cum pot sa-mi delimitez proprietatea care se afla in coproprietate fortata cu statul. As dori sa-mi spuneti care ar fi ordinea actiunilor ce trebuie deschise , daca este cazul, s-au daca se poate optine aceasta delimitare pe cale amiabila,(mediere -partaj) ca sa evit costuri prea mari de timp si resurse. Proprietatea este compusa din 2 ap. cu terenul aferent c-tiei ,este in cote /parti dintr-o parcela ce a fost apartamentata in 1973, in baza exitentei pe aceasta parcela a unor boxe/ magazi de lemne Unele dintre aceste boxe au fost instrainate de catre stat, unor terti creeand prin aceeasta un drept de superficie asupra acelor cote parti repartizate prin apartamentarea In prezent pe aceasta parcela exista 2 proprietari Statul prin UAT(municipiul) si subsemnatul Va multumesc anticipat.
Buna ziua !1.Se poate casa o hotarare judecatoreasca data in apel ,daca reclamanta dovedeste ca o partea parata nu mai are calitate procesuala pasiva prin faptul ca in momentul pronuntari hotararii ,nu mai era proprietar al imobilului , obiect al cauzei.
2.Deasemenea as dori sa stiu daca se mai poate casa,o hotarare , dupa ce aceasta a mai fost casata ca trimitere la instanta de fond.
Discuție tranzactie
Buna ziua,
Va solicit cu doua intrebari.
1 Daca se poate incheia o tranzactie avand ca obiect incheierea unui proces civil,proces al carui stadiul procedural este in pronuntarea apelului. A.P.
2 Daca tanzactia se incheie sub forma unui inscris autentic (notar public)sau in fata instantei de judecata .Multumesc
Buna dimineata ,
In cazul in care, urma sa se faca interogatoriu paratului, reprezentantul paratului a solicitat verbal, instantei, amanarea acelei cauze, motivand inbolnavirea paratului si totodata solicitand instantei ca sa admita depunerea dovezi pana la incheierea sedintei , nu a depus dovada, iar reclamanta nu sa opus cereri,se amana cauza pentru termenul urmator,urmand ca reprezentantul paratului sa depuna actul doveditor(certificat medical)
Problema este ,ce trebuie sa faca reclamanta:,
1.In cazul in care la incheierea dezbaterilor nu sa depus dovada la dosar, de catre reprezentantul paratului ?
2.Dar in cazul in care certificatul medical este depus la termenul urmator si este postdatat termenului anterior de judecata?
3. Depunere actului la termenul urmator nu inplica o noua amanare?
Va solicit respectuos ,raspunduri punctuale.Va multumesc si va doresc o zi buna.
Buna dimineata,
Va solicit cu o intrebare Daca este valabil un contract de arenda inregictrat la Cons.Loc. in care;
- nu este stabilit nivelul arendei, suma, sau cantitatea de produse
- nu este stabilita perioada de la data...pana la data,doar durata 6 ani
- nu este stabilit un termen de plata
-intr-un art.exista un pact comisoriu de gradul IV, privind neexcutarea culpabila a obligatilor de catre una dintre parti,sub sanctiunea rezilierii de drept a contractului' iar la alt art .de refera la posibilitatea solutionari neintelegerilor prin instanta in caz cand rezolvarea pe calea amiabila a esuat. va multumesc

Domnisoara Ynocenta va multumesc pentru amabilitate si detalile date ,dar, as dori sa-mi spuneti daca in cazul aratat,intre cele doua spete:
1. exista litispendenta in situatia existentei pe rol instantelor a acestor cauze una pe fond si cealanta in recurs. ?
2. Si in cazul in care la cauza in recurs,hot.devine def. si irv. ?
Va multumesc pentru tot.
Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti exista posibilitatea de a se admite exceptia de litispendenta in cazul in care prima actiune are ca obiect al cauzei in principal constatarea nulitatii contractului de locatiune si in acesoriu evacuarea paratului, cerere judecata acum in recurs prin invocarea de catre partea adversa a exceptie lipsei dovezii privind calitatea de reprezentant a reclamantei,solutie data de instanta de fond iar cel de-al doilea petit este in prezent in faza fondului, la primul termen de judecata si are ca obiect in principal evacuarea paratului pe raspundere civila delictuala . Va multumesc si o zi buna
buna ziua, Va rog sa-mi spuneti in cazul in care sa executat silit un debitor prin poprirea a 1/3 din salar, iar debitorul are un imobil in copropritate(teren) ce nu a fost in patrimoniul debitorului la momentul executie silite ,acesta poate sa-l instraineze prin un act de donatie fiicei sale , spre a nu fi,executat silit si daca pot anula actul de donatie .Cu stima si multumesc.