avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate seb_aku

Activitate seb_aku

patrascu razvan a scris:

La parchet puteti depune o plangere penala, dar nu cred sa rezolvati ceva in acest mod, mai degraba contestati PV in instanta.


am facut contestatie in instanta insa doresc sa fac si plangere penala. si nu stiu unde deoarece nu sunt sigur daca jandarmii sunt anchetati de parchet sau de parchetul militar. care este statulul lor.
am fost sanctionat pe nedrept de catre un jandarm. unde ii pot face plangere penala pt abuz in serviciu? si cu un model ma poate ajuta cineva?
vin si arat faptul ca am fost sanctionat aiurea de catre Jandarmerie cum pot proceda? in jurul datei de 15.06.2013 eram la pescuit cu niste prieteni si alte persoane pe un parau dintre 2 iazuri. Arat faptul ca cu cateva zile inainte a plouat si iazul din amonte a fost plin, revarsandu-se in paraul in care pescuiam(respectiv pesti). La un moment dat a venit un auto al Jandarmeriei si inca un auto cu patronul iazului respectiv si au inceput cu amenintari. Ne-au luat pestele atat mie cat si celorlati oameni care erau pe parau, apoi respectivul patron a plecat cu pestele si l-a dat inapoi in iaz, iar cei de la Jandarmi ne-au notat intr-un carnetel si au spus ca nu mai avem ce cauta acolo ca ne fac dosare penale apoi au plecat. Nu au intocmit nici un act procedural efectiv ne-a luat doar pestele fara sa ne ia si unditele si ne-au notat pe carnetel. surpriza mai mare incepe acum cand am primit amenda acasa pe care abia am descifrat-o si de unde am aflat ca am fost santionat cu 500lei pt ca am adresat expresii si cuvinte jignitoare. De unde si pana unde ca eu eram f speriat nu am avut niciodata probleme cu politia sau jandarmeria si in plus pescuiesc pe paraul ala de cand eram mic aproximativ 25ani si nimeni nu mi-a spus niciodata nimic. In plus din cate stiu raurile si paraurile apartin apelor romane. cu ce drept a venit acel patron cu jandarmeria si ne-a confiscat pestele, am fost si amenintat si am mai luat si amenda? va rag sa ma ajutati cu un model de contestatie si daca pot face plangere penala pt abuz in serviciu unde o pot face si cum.
Răspuns la discuția Amenda rovinieta
da dar in contractul de comodat este specificat faptul ca persoana care folosete autoturismul este direct raspunzatoare. nu pot face contestatie si sa mi se anuleze mie amenda si sa se intocmeasca un nou proces verbal pe numele persoanei respective? petru astfel de neplaceri am facut acel contract, ce valoare are el in acest caz?
Răspuns la discuția Amenda rovinieta
mentionez faptul ca am si un contract de comodat cu persoana care imi foloseste masina.
am primit acasa o amenda de 500lei pentru ca am circulat cu masina fara rovinieta. Mentionez faptul ca eu sunt proprietara masinii insa nu am permis de conducere si am dat masina spre folosinta unei rude de-a mea. ce pot face in acceasta situatie cum pot scapa de amenda.
Discuție accident auto
masina mi-a fost avariata in trafic de un alt conducator auto. mentionez ca cel care m-a lovit este vinovat insa eu nu am asigurare obligatorie. ce se intampla in cazul acesta? cum imi pot recupere paguba si repara masina?
am fost cercetat intr-un dosar penal de diicot si cu ocazia perchezitiei domiciliare mi-a fost ridicat un laptop. Pe timpul cercetarilor mi s-a spus ca la sf dosarului mi se va inapoia insa in hotarare nu mai e nimic mentionat de el. Dosarul s-a incheiat si nu stiu cum sa recuperez acel laptop. Am inteles ca trebuie sa fac o cerere catre parchet si/sau tribunal. Ma poate ajuta cineva cu un model va rog.
Răspuns la discuția Marturie mincinoasa
multumesc mult pt raspuns. sa inteleg ca este posibil sa-mi faca dosar penal pt marturie minciunoasa insa instanta sa nu ma oblige sa dau declaratie in calitate de martor. Dar procurorul dc a insistat sa ma audieze in calitate de martor cu toate ca eu nu am fost deacord cu acest lucru?
Răspuns la discuția Marturie mincinoasa
deci am sustinut acceasi declaratie pe care am dat-o in fata instantelor si acum in calitate de martor. deci nu inteleg dc am fost chemat sa dau acceasi declaratie in calitate de martor. nu inteleg poate sa imi faca dosar pt marturie minciunoasa? ce se poate intampla?