avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate maria_mirela

Activitate maria_mirela

Buna ziua , cat este amenda pentru sfidarea organelor de politie ? Dupa o cearta conjugala a fost chemata politia . Barbatul nu aprezentat CI , avandul la masina si a raspuns arogant si mistocar cand au cerut data nasterii . Au spus ca vor da amenda pentru sfidare . Care este suma ? Sau intre ce valori poate fi amenda ? Multumesc !
Inteleg ca nu poate fi obligat , ca are dreptul sa refuze , iar daca il vor muta oricum ii poate contesta in instanta .
De asemenea , daca vor decide sa-l dea afara nu cred ca este legal, nu ?
Dar daca motiveaza ca din lipsa lucrarilor nu mai au nevoie de un om la sectia respectiva si-l muta la alta , au voie ?
Buna ziua , sotul meu se confrunta cu urmatoarea situatie : lucreaza la o firma care are 2 sectii (tamplarie si productie sticla ) , firma a accesat fonduri pentru cumparare utilaje la ambele sectii. Acum i se impune mutarea de sectia de tamplarie la sticla . A refuzat si a venit jurista la el sa semneze o hartie , cum ca , nu mai este nevoie de un om la tamplarie si ca il muta la sticla . El a refuzat sa semneze , cerand sa-i dea hartia acasa, sa o citeasca si nu a vrut sa-i dea hartia . Ulterior patronul i-a spus ca daca nu se muta il da afara .
Are angajatorul dreptul sa-l muta fara acordul lui ?
Care sunt drepturile angajatului in astfel de situatii ?
Multumesc !
Buna ziua,

Am primit o penalizare de 100 lei, despre care am auzit din gura in gura , nu mi s-a inmanat nimic deocamdata (fapta comisa pe data de 2-10-2014 , astazi este 06-10-2014) .
Cum pot contesta aceasta penalizare ?
Mai exact, in vestiar s-au gasit chistoace de tigari si chipurile cineva a spus ca m-ar fi vazut pe mine ca am fumat acolo . Si s-a facut un referat de penalizare , a fost semnat deja de directorul societatii .
Dar , nu este normal sa fiu informata , sa am dreptul la contestatie , sa se faca dovada ca eu am fumat acolo , dovada clara , concreta , nu doar vorbe ,ca si eu as putea sa spun de oricine ca a fost acolo...

Va rog sa ma ajutati , cum pot face contestatia si in baza carui temei / articol?

Multumesc !
Buna ziua,
As dori sa stiu la ce pauze are dreptul un angajat care lucreaza intreg programul de 8 ore in picioare si cel care sta numai pe scaun , la calculator.
Inainte , parca erau considerate conditii periculoase si se impunea o pauza de 5 minute la fiecare ora . Acum este tot asa sau s-a modificat ?

Multumesc
Buna ziua,
Sunt in urmatoarea situatie : impreuna cu partenerul de viata , nu suntem casatoriti, achizitionam un apartament astfel - eu cu 26000 lei, el 45000 lei si un credit prin prima casa pe numele lui , la care vom achita ratele impreuna .
Ce act legal pot face la notar pentru modul cum se contribuie la achizitia acestui apartament ? O declaratie pe propria raspundere legalizata este valabila ? Este sigura ? Sau este mai bine alt fel de document?

Multumesc !
Buna ziua,

Lucrez la o societate de productie sticla si tamplarie, ca referent marketing - departament vanzari.
Recent, prin schimbarea administratorului, apar diverse modificari, printre care o impunere a purtarii unui halat la birou. Din cate am citit in codul muncii stiu ca societatea poate impune o tinuta vestimentara. Dar, intrebarea mea este daca se poate impune purtarea unui halat in birou ? Specific ca este biroul de vanzari, facturare si contabilitate . Rog sa precizati si articolul.
Multumesc!
Buna ziua,
Am si eu o problema, mama ma a fost la medic pentru a-si face ochelari. I s-a facut un control (poarta ochelari bifocali) , a lasat un avans si apoi cand i-a probat , cu ochiul stang nu vedea. Normal, a zis ca nu ii cumpara asa , daca nu vede bine cu ei. A ramas sa o mai verifice doctorul, dar cand a revenit, doctorul nu era, asta de 2 ori iar o data nu a putut mama mea sa mearga cand a fost chemata.
Problema nu s-a solutionat iar ea acum a plecat din tara. De la cabinetul respectiv nu vor acum sa-mi returneze avansul, ei spun ca nu am dreptul sa-mi iau banii inapoi , ca ochelarii sunt buni, conformi dioptriei stabilite din control.
Am dreptul sa recuperez banii daca nu sunt multumita de produs?
Am rugamintea sa-mi spuneti si legea care prevede asa ceva .
Multumesc
Si de cand incepe acest termen de prescriptie? De cand apeleaza ei la o firma de recuperare, adica de cand am inceput eu sa primesc scrisori de la aceasta firma de recuperare creante, care a preluat datoria cosmote?
Am facut abonamentul in luna 11.2006, iar din luna 3.2007 nu am mai platit. Pana s-a trecut la procedura de inchidere a abonamentului , apoi apelarea la o firma de recuperare creante a mai trecut, deci nu cred ca au trecut acei 3 ani. Dar chiar si asa, daca eu nu am bunucri pe numele meu, stau la parinti se poate sa aiba ei probleme? Asta pt ca la incheierea abonamentului mi s-a cerut o factura de la utilitati ,chiar daca nu era pe numele meu, de acolo de unde locuiesc.
Si am mai citit ceva pe net, daca suma de recuperat este mai mica decat cheltuielile de executare se anuleaza , iar daca debitorul nu are bunuri urmaribile sau de o val mai mica decat suma datorata se declara insolvabil.
La ce sa ma astept?