avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate sebastian.

Activitate sebastian.

Doresc sa stiu daca o persoana poate avea doua locuri de munca ,in institutii diferite dar bugetare in acelasi interval orar,08-16.Daca da in cartea de munca cum se opereaza se vor trece doi ani intr-un an.Va multumesc.
Mult stimate domnule ceea ce mi-ati spus in mesaj stiam deja as fi dorit cu totul altceva ,de ce nu pot primi un raspuns cert ,nu cu ocolisuri ma asteptam la un exemplu de calcul daca nu cer prea mult,de ce va intreb aceste lucruri?Pentru ca in unitati bugetare diferite se aplica legea cred eu ca dupa ureche,adica am colegi care in decembrie 2009 luau salar mai mic decit mine iar acum au cam 8 miliane si ceva iar eu 5miliane ,de ce dupa noua grila din calcule le-au iesit salar mai mare,lor l-i sa aplicat o formula de calcul iar mie alta vreau sa stiu unde este greseala si de ce,Referitor la a doua parte a raspunsului dvs.nu m-i s-a inminat spre luare la cunostinta nici o dispozitie de reincadrare emisa de conducatorul unitatii pina acum asa ca nu am cum sa contest salariul ,cred ca nu sunt singurul .Va Multumesc pentru timpul acordat.
As dori sa cunosc cum se aplica Legea unica a salarizarii in cazul meu;Sunt bugetar contractoal lucrez in cadrul unei primarii la tara si nu sunt multumit de modul in care m-i s-a calculat salariul dupa noua lege.In decembrie 2009 am avut un salariu mult mai mare decit cel din ianuarie 2010,dupa noua grila a salarizarii din Lege la primarii pentru referent 1A contractoal studii medii cu o vechime in munca de 19 ani si 9 luni ar fi trbuit sa am aproape acelasi salariu.Intrbarea mea este :cum m-i se calculeaza salariul ,se inmulteste coeficientul corespunzator vechimei cu 705 sau se ia in considerare salariul minim pe economie si se adauga sporul de vechime.Am citit legea de ''N'' ori dar nu prea am inteles nimic.
Doresc un raspuns ceva mai clar nu sa fiu dus inapoi la Lege pentru ca o cunosc dar nu stiu cum se aplica .
Va Multumesc.
Este corect c-a dupa legea unica de salarizare sa am un salariu mai mic decit in luna decembrie 2009,desi Legea cadru 330/2009 garanteaza salaratiilor din sistemul bugetar mentinerea salariului brut incepind cu luna ianuarie 2010 la nivelul lunii decembrie 2009.Mai vreau sa stiu daca sporul de vechime de adauga separat la salariu sau este deja inclus in calcul,de asemenea am mai beneficiat de un spor de dispozitiv motivat acesta se poate lua la socoteala in continuare .
In cazul in care salariul in 2010 este mai mic decit in decembrie 2009 unde ma pot adresa pentru a-mi solutiona problema in afara de conducatorul institutiei unde lucrez ca bugetar.
Vreau sa mai intreb daca in perioada 01/04/2010-10/04/2010 a fost publicata vreo lege care a anulat anumite articole din Legea unica de salarizare.
VA MULTUMESC.
As dori sa stiu daca functia de contabil sef este compatibila cu functia de casier detinuta de unul dintre soti in sistemul bugetar,daca ambii soti sunt salariati ai aceleasi institutii bugetare.
As dori sa stiu care sunt conditiile in care se poate modifica fisa postului in sistemul bugetar contractual si care sunt persoanele care vor fi informate de aceasta modificare in afara de persoana la care se adreseaza.Dispozitiile care se anexeaza la fisa postului cu cit % se platesc.
Doresc sa stiu daca satisfacerea stagiului militar este socotit ca vechime pentru trecerea la o alta treapta de vechime,dar perioada de somaj care a fost trecuta in cartea de munca este si ea socotita ca vechime pentru trecerea la o alta trepta de vechime.Am consultat HG-281/1993 si L-19/2000 dar nu am inteles exact .
Va multumesc.