avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate Bocsa Covilca

Activitate Bocsa Covilca

Discuție salubritate
Buna ziua, as dori sa stiu o modalitate(legal) de a micsora cantitatea de m3 pentru gunoi la o firma. Am facut o cerere pentru reducerea cantitatii si a fost respinsa. Pe firma din 5 salariati doar 2 lucra efectiv intr-o cofetarie, productie proprie, nu se arunca la gunoi decat hartia de copt cel mult 10 kg la 2 zile.
Buna seara, as dori sa stiu daca se va plati si in 2012 pensia de vaduva de veteran de razboi deoarece mama mea nu a mai primit-o in luna ianuarie 2012. Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns,-
Buna seara,
La vanzarea unor produse la pret cu amanuntul, vanzatoarea a batut in casa de marcat - gresit- suma de 2302,50 (cu TVA inclus)
- corect trebuia 303,50 ( ,, ,, )
- diferenta este de 1999,00 ( ,, ,, )

Este corecta inregistrarea contabila :

1) 531 = % 2302,50
707 1856,85
4427 445,65

2) 531 = 419 1999,00


3) 531 = % 1999,00 in rosu
419 1612,10 in rosu
4427 386,90 in rosu

Astept raspunsul Dvs. Va multumesc anticipat.-
.
Discuție bon fiscal
Buna ziua,
Cum se procedeaza cand se emite gresit un bon fiscal la casa de marcat.Mentionez ca se vand produse de panificatie produse in unitate.
Răspuns la discuția intreprindere individuala
Iar la calculul impozitului pe venit pentru anul 2010 se va lua in considerare doar 1/12 din valoarea totala de 6000 euro?
Buna seara, titular de I.I.a inchiriat un soft/ 1 an (dec.2010-dec.2011)cu plata anticipata in suma totala de 6000 euro, plata prin banca la cursul BNR.Cum se fac inregistrarile,amortizare,cat din suma asta este deductibila?
Buna ziua, in fiecare luna se trimit on line declaratiile, care este termenul de depune pe suport hartie a acestor declaratii? o alta nelamurire este , o firma cu activitate de producere si comercializare a produselor de patiserie are biroul, prelucrarea datelor si evidenta contabila intr-o alta locatie unde se tine pe calculator si registrul de casa,in programul de contabilitate, la cofetarie nu exista nici un document(din neglijenta vanzatoarelor se pierd acte) , pentru a-l prezenta in caz de control, cum sa procedez cu registrul de casa?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna seara, am o vechime de 36 ani, de mai bine de 10 ani nu am mai primit concediu de odihna, anul acesta am fost obligat sa iau concediu fara plata(am cumulat 3 luni), dar eu doresc sa-mi iau concediu de odihna si patronul mi-a raspuns ca nu beneficiez pentru ca am fost in concediu fara plata. Intrebarea mea este cate zile de concediu de odihna beneficiez pentru vechimea de 36 ani lucrati, si daca pot beneficia de concediu de odihna si cate zile am dreptul dupa cele 3 luni de concediu fara plata. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua.
Titular I.I. , impozitare venit in sistem real, in luna iulie nu a avut nici un venit, dar pe luna august a avut venit, pentru asta trebuie sa incheie un contract cu Casa de Sanatate si sa depuna o declaratie ,,Anexa 5,, acolo se cere in baza Decizie de impunere de la Finante venitul estimat anual la care se calculeaza contributia de 5,5% sanatate. Mai se mentioneaza ,, Diferenta de venit fata de venitul estimat, conform deciziei de impunere anuala,, aici sa se inregistreze diferenta de venit cel estimat si cea realizata pe luna august cu calcularea contributiei de 5.5% sau se va depune o alta declaratie rectificativa cu valoarea venitului realizat pe luna august 2010?
Va multumesc anticipat pentru raspuns. Este ceva urgent.
Buna ziua,
As dori sa stiu cat este diurna in valuta, daca se diminueaza cu 25%, inainte de 01.07.2010 a fost de 35 euro pe zi.Doresc aceste clarificari pentru o I.I. ,daca aceasta cheltuiala cu diurna este deductibila? Va multumesc anticipat.