avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate stelian_1981

Activitate stelian_1981

cauta o alta banca,s-au un alt consilier,depinde de consilierul banci cat este de priceput si cat de bine isi cunoaste meseria
Mulțumesc pentru răspunsul acordat

Cornelia Dayes a scris:

Ca sa fiti in siguranta ar trebui sa aveti acordul formal al bancii mai intai. Apoi in precontract se vor specifica si acele conditii pe care banca le impune si care ar putea fi indeplinite numai de /cu ajutorul vanzatorului, mai inainte ca banca sa vireze fondurile contractate.
Tot in precontract ar trebui specificat ca vanzatorul se obliga sa puna la dispozitie si acele documente pe care banca le-ar putea cere suplimentar (e mai dificil de negociat). In felul acesta, in situatia in care nu se poate obtine creditul pentru ca banca nu este convinsa de siguranta titlului, precontractul nu s-ar desface din vina dvs, deci nu veti pierde avansul.

Bună....sânt pe pasul de a cumpăra un apartament prin credit ipotecar....am depus actele mele și a soției cu salariu la banca ,e totul în regulă ne incadram și putem obține suma ....care ar fi urmatorul pas ,trebuie să ducem actele la banca pentru a face dosarul și a primi acordul juridic al bănci sau mergem prima oara la notar?cumpărători vor că prima oara sa mergem la notar pt a face precontractul și a da avansul ,nu știu procedura,va rog să mă ajutați cu un răspuns

Multumesc pt raspunsul acordat,am sa las asa treaba cum este.
Buna !Am cumpărat o saltea medicala in valoare de 400 Ron pentru o bunicuta care are vârsta de 93 de ani imobilizată la pat dar nu este buna pt dansa că este prea tare,salteaua nu a fost utilizată deloc....doctorul care se ocupa de dansa mi-a sugerat sa o returnez pentru ca nu o ajuta cu munca materialul este prea tare .Am fost la magazin după 24 ore dar nu vrea sa îmi returneze bani înapoi ,am ales sa iau un produs de la ei de 100 de Ron și să-mi returneze diferența de 300 ron dar vanzatorul nu a fost de acord sami returneze bani doar produse in valoare de 400 Ron,nu am ce sa fac cu acele produse medicale.Este ceva varianta legată sa îmi returneze cei 400 de Ron sau trebuie să accept sa aleg produse de acea valoare?
Se poate ,doar ca am decis sa nu ipotechez apartamentul parintilor.....sant si niste cheltuieli la notar
am vandut apartamentul si am sa scot un nou credit ipotecat pe noua casa ce o achizitionez
Daca banca nu imi mai acorda creditul pe diferite motive ex (nu este in regula ceva cu actele casei,s-au evaluatorul nu evalueaza casa la acea su,a,s-au imi pierd locul de munca) in conditile astea ce se intampla cu avansul?
Buna ziua....Doresc sa cumpar o casa de la un constructor ,constructia este doar la nivel de fundatie are ca termen de finalizare pe sfarsitul anului,avansul pe ca il cere este de 15000Euro casa fiind 85000 euro achizitia va fi prin credit ipotecar...Cumparatorul doreste sa platesc avansul de 15000 euro la momentul semnari precontactului iar ulterior restul sumei de 70.000 euro care va fi achitat la finalizarea constructiei prin credit ipotecar

Doresc sa va intreb ce clauze trebuie sa fie incluse in contractul de la notar ,sa nu pierd avansul in care sant anumite probleme cu actele casei,nu se finalizeaza constructia,nu imi acorda va acorda bani banca (am fost de am facut simularea creditului si ma incadrez)?
contract de vanzare cumparare....Ieri au intrat bani,au fost facute unele greseli si la notar cat si consilierul de credit nu era prea in cunostiinte de cauza.