avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Activitate tomadanieladamian

Activitate tomadanieladamian

Avem un manager care a fost pus pe functie in urma unei hotarari judecatoresti, a semnat contract de manager, apoi dupa 4 zile, a facut o cerere, in care solicita incetarea contractului cu ltera c, de mai jos.
Contractul de management inceteaza prin:
a) expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, iar partile nu l-au renegociat in vederea prelungirii;
b) revocarea managerului in cazul neindeplinirii obligatiilor din contract;
c) renuntarea managerului la mandatul incredintat in situatia neasigurarii conditiilor prevazute in contract ori in alte situatii intemeiate;
d) acordul partilor;
e) intervenirea unui caz de incompatibilitate;
f) decesul sau punerea sub interdictie judecatoreasca a managerului;
g) insolvabilitatea, falimentul;
In cazurile prevazute la lit. b) si c), partea in cauza va acorda un preaviz de cel putin 30 de zile.

Angajatorul acorda preaviz 30 de zile timp in care managerul va veni la serviciu? Va fi pontat?va lua salariu? Daca isi aduce medical ? El nu a mai venit la munca pe motiv ca nu se simte bine si a anuntat verbal.
Ce ar trebui sa facem in acest caz?
Mi s-a aprobat o refinantare la Raiffeisen si va trebui sa inchei o polita de asigurare a locuintei complementara creditului, cel tarziu maine.
Va rog sa imi spuneti daca va trebui sa mai inchei si PAD, pentru ca cei de la Uniqua asa mi-au spus.
Mentionez ca acum nu am deloc asigurare, de nici un fel.
Daca un salariat a avut accident de munca si este doar angajat de 2 saptamani beneficiaza de concediu medical platit chiar daca nu are cotizare?
Trebuie sa stea in medical 60 de zile pentru ca are ghips.
Răspuns la discuția PFA
Ce contributii la stat se platesc la PFA?
Inca nu il am , dar vreau sa il infiintez si doresc sa stiu cea mai ieftina forma de infiintare si functionare.
Multumesc
Discuție PFA
La PFA pot vinde eu fara sa-mi fac contract de munca?
La SC stiu ca administratorul poate face asta.
Multumesc!
Ce adaosuri comerciale practica magazinele naturiste ?

Doresc pentru a deschide un magazin de produse naturiste.