avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate Miluka

Activitate Miluka

Buna ziua,

Am de incasat de la Editura X o suma de bani care a trecut demult de scadenta pentru traducerea unei carti de beletristica. Le dau zilnic mailuri (am inteles ca mailurile pot fi folosite ca probe in instanta). Editura X imi raspunde cu amanari, atunci cand am norocul sa raspunda.
Desi mult timp nu am inteles de ce trebuie sa ii fortez din moment ce avem un contract incheiat, pana la urma mi s-a clarificat misterul: editura in speta face comert cu carti, nu cultura. Ceea ce nu intelege multa lume insa este ca, in timp ce cititorii platesc zeci de lei pentru o carte, traducatorii stau sa se milogeasca sa fie platiti...
Spuneti-mi va rog cum ii pot forta sa isi respecte obligatiile contractuale si sa imi plateasca ceea ce imi datoreaza?
Multumesc pt raspuns. Totusi, stiti cumva daca avem o baza legala in acest sens ?
Buna ziua,
Intentionez sa iau un credit de nevoie personale cu garantii (ipoteca locuintei). Banca solicita asigurarea locuintei si asigurare de viata. Eu am deja asigurare facultativa completa a locuintei (care acopera si asigurarea obligatorie) si asigurare de viata si invaliditate permanenta.
Poate banca sa-mi impuna inca un rand de asigurari ?

Multumesc anticipat.
inca o intrebare: decizia de renuntare la repartitoare si intrare pe pausal nu se ia in urma Adunarii Generale a Proprietarilor ? cei care sunt pro, in ce procent ar trebui sa fie ?
multumesc inca o data,
M.
daca am inteles bine, ord.343/2010 se refera numai la blocurile care nu au fost INCA inventariate si actiunea vizeaza numai acest an...
Multumesc inca o data.
Multumesc pt raspunsuri.
cu repartitoarele nu e deloc hotie: fiecare plateste cat consuma.
Nu se rezuma totul la repartitoare si la cat le lasam deschise, trebuie sa tinem cont si de calitatea caloriferelor si de geamurile pe care le avem etc... si apoi fiecare sa plateasca cat consuma, daca vrei sa stai in pantaloni scurti si in maieu cand afara sunt -15 grade este fix problema ta si platesti pt confort. fiecare trebuie sa se intinda cat ii este plapuma.
maine poimaine ne trezim ca hai sa renuntam si la apometre si la contorul personal de curent si sa platim totul la comun.
Buna ziua.
Locuiesc intr-un bloc contorizat si avem repartitoare individuale la calorifere (prin intermediul firmei X). Mai nou vecinii doresc sa renuntam la acestea si sa intram pe pausal. sunt speriati ca or sa plateasca f mult (si datorita ord.343/2010 care prevede costuri suplimentare pt inventarierea si intretinerea contoarelor) si ca este mai bine sa trecem pe comun.
Eu nu sunt de acord cu renuntarea la repartitoare pt ca fiecare trebuie sa plateasca cat consuma si sa se intinda cat ii este plapuma. Problema nu este numai de repartitoare, este vorba si de calitatea caloriferelor si de geamurile pe care le ai si pana la urma, de cat anume de cald vrei sa faci in casa. Cine vrea sa stea in tricou sa plateasca in consecinta.
Am gasit pe internet articole in presa ref.la faptul ca renuntarea la contractul cu firma X si trecerea pe pausal direct de la Radet reclama acordul tuturor proprietarilor, dar nu am gasit in lege asa ceva. Ma puteti ajuta va rog frumos, care este temeiul legal ca eu ca proprietar sa raman in continuare cu repartitoare si sa-mi fie facturat numai ce consum eu, pt ca nu am de gand sa platesc ceea ce nu consum ?

Multumesc anticipat.
Buna ziua.
am tradus anul trecut pt editura X o carte de belestristica, pe baza de contract de cedare drepturi de autor, traducerea am predat-o in iulie 2009. In contract plata se face astfel: 35% in 30 de zile de la predarea si receptia traducerii si restul de 65% dupa publicare.
Problema este ca nici pana astazi eu nu am primit prima plata de 35%; la multele mele solicitari in scris prin email mi s-au dat tot felul de motive si am fost amanata si ras-amanata: ca nu e Dl./Dna Director in firma, ca e targ, ca merg prost vanzarile, ca urmeaza sa fie trecuta pe lista de plati, ca etc...
Va solicit ajutorul: ce as putea sa fac in continuare ca sa-i determin sa-mi plateasca drepturile. Catre ce foruri sa ma indrept, cum anume sa procedez...

Multumesc mult anticipat.
Cred ca s-a creat un haos in aceasta OUG.
Vedeti si declaratia lui Boc:
www.avocatnet.ro/content/art...

Revin cu intrebari, dupa ce mai studiez subiectul :)
Numai bine.

PS: Am revenit ca am gasit un articol de ieri, interesant de citit si luat aminte:
www.avocatnet.ro/content/art...
Buna ziua, se poate va rog un raspuns la intrebarea mea?

Multumesc anticipat.