avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Activitate carmenvdv

Activitate carmenvdv

Va multumesc!
Buna ziua! Am depus impreuna cu colegii mei dintr-o institutie publica actiuni pentru egalizarea salariului la nivel maxim si recuperarea diferentelor salariale. Pentru unii din colegi dosarele au mers la sectia Conflicate de munca si asigurari sociale a Tribunalului, iar pt alti colegi la sectia Contencois administrativ. Va rog sa ma lamuriti, care sectie are competenta pt a judeca aceasta speta. Va multumesc!
Multumesc!
Buna ziua,
As vrea sa particip la o licitatie care are mai multe loturi. Intrebarea mea este daca este posibil sa particip pe un lot cu o oferta si pe un alt lot sa particip in asociere sau ca subcontractant cu un alt operator economic. Va multumesc!
Răspuns la discuția prescriptie de datorii
Multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția prescriptie de datorii
Buna ziua,
As dori sa intreb daca pentru intreruperea prescriptiei se poate invoca si folosi un e-mail transmis de catre debitor. Va multumesc
Buna ziua,
As dori sa stiu daca hotararile emise de catre Tribunal sectia contencios administrativ privind drepturile banesti ale bugetarilor, trebuie sau nu sa fie investite cu titlu executoriu sau sunt deja executorii. (ma intereseaza sa stiu daca trebuie sa merg la tribunal spre a investi acea sentita cu titlu executoriu....am auzit mai multe pareri si nu mai stiu ce sa fac).
Va multumesc
Răspuns la discuția punerea sub interdictie
Multumesc tuturor celor care au avut amabilitatea de a-mi raspunde!
Buna ziua,
Problema suna asa: matusa sotului meu sufera de boala Alzheimer, nu are urmasi, mostenitori. Sotul impreuna cu sora lui o ingrijesc. Matusa are 2 proprietati, una in oras si una la tara unde isi are si domiciliul. Deoarece intretinerea casei din oras nu se mai justifica ar dori s-o vanda. Intrebarea este cum se poate face acest lucru in conditiile in care autoritatea tutelara unde are matusa domiciliul a refuzat sa elibereze o decizie de curatela in acest sens, indicandu-ne sa obtinem punerea sub interdictie a matusii. Dupa punerea sub interdictie si numirea sotului ca si tutore al matusii este posibila vanzarea uneia din proprietatile acesteia? Va multumesc