avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate Tutzu

Activitate Tutzu

Am cumparat de curand un apartament la parter, cu 2 balcoane.
Pentru cele 2 balcoane exista toate aprobarile, iar aceste balcoane sunt prevazute sa fie inchise cu termopan, acest fapt reiese din autorizatia de construire.

Am o mica problema si anume, prin unul din balcoane trece teava de gaze a blocului. Precizez ca blocul nu este contorizat.

Intrebarea mea este, pot sa-mi inchid in aceste conditii balconul cu termopan, conform autorizatiei de construire?

Multumesc pentru ajutor.
Marius
Doresc sa cumpar un apartament iar pentru a verifica care este totul ok am inteles ca trebuie sa scot inainte un extras de carte funciara de informare.
Intrebarile mele sunt:

1. Pot sa-l scot eu, cel care cumpara, sau trebuie sa-l scoata proprietarul, cel care vinde ?
2. Ce acte sunt necesare pentru a scoate acest extras de carte funciara?
3. De unde se scoate acest extras daca apartamentul este in sectorul 3?

Multumesc anticipat pentru ajutor.
Răspuns la discuția DESCHIDERE MAGAZIN ALIMENTAR
Buna seara,

revin cu o alta intrebare, daca apartamentul pe care doresc sa-l transform in magazin alimentar are alaturat intrarea in ghena de gunoi ( peretele de la dormitorul apartamentului este lipit de peretele de la ghena ) credeti ca voi avea o problema cu obtinerea autorizatiilor ?

Eu doresc sa amenajez spatiul, sa-l despart cumva cu un perete exterior.

Multumesc anticipat de ajutor.

Răspuns la discuția DESCHIDERE MAGAZIN ALIMENTAR
Multumesc foarte mult pentru ajutor.

Doua intrebari mai am, cand v-ati referit la "Acordul scris al vecinilor verticali si orizontali" inseamna ca trebuie sa am acceptul de la absolut toti vecinii din bloc sau doar de la cei cu care se invecineaza apartamentul meu ?

Autorizatiile de la DSV, OPC, pompieri, mediu, nu mai sunt obligatorii?

Multumesc inca o data pentru ajutor.
Doresc si eu sa-mi cumpar un apartament la parter de bloc pentru a-mi deschide un magazin alimentar cu " de toate" inclusiv produse vrac.

Am cateva intrebari:

- se acorda autorizatie de functionare pentru magazine la parter de bloc ( nu vreau sa cumpar apartamentul si apoi sa aflu ca nu se dau autorizatii pentru magazine in bloc la parter ) ?
- exista clauze speciale care trebuie indeplinite ?
- ce acte imi sunt necesare ( dupa ce voi cumpara apartamentul ) pentru a putea sa-mi deschid acest magazin ?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Sunt interesat sa stiu daca legea imi interzice sa deschid un mic magazin alimentar, cu " de toate" sa zicem, in apropierea unei scoli?
Am gasit un apartament situat foarte aproape de o scoala, aprox. 30 metrii distanta, iar eu sunt interesat sa-l cumpar pentru a-mi deschide un mic magazin alimentar.
Intrebarea este daca am voie sau risc ? Intreb pentru ca nu doresc sa bag banii in ceva ce apoi nu pot folosi.

Multumesc de ajutor.
Intrebarea mea este urmatoarea, daca sotia mea a nascut un baiat, a intrat in concediu de maternitate iar dupa 12 luni dorim sa schimbam postura si sa intru eu in concediu de paternitate pentru urmatoarele 12 luni, iar ea sa mearga la serviciu, este posibil acest lucru?

Va multumesc!
Multumesc foarte frumos.

Stiam ca exista Art. 51 pct. c) din contractul colectiv de munca unic la nivel national insa nu eram sigur ca se aplica tuturor firmelor din Romania.

Multumesc.
Buna ziua,

as avea o intrebare legata de Contractul colectiv de munca semnat la nivel national:

- sotia mea a nascut acum 1 saptamana iar de la mine de la serviciu am inteles de la colegele care au nascut ca au primit un salariu mediu net pe unitatea noastra.

Sotia mea a intrebat la ea la serviciu si i se spune sa nu beneficiaza de un astfel de ajutor pentru ca nu toate firmele din Romania il acorda.
Eu am revenit la mine la serviciu, la dep. Resurse Umane, unde am intrebat cum stau lucrurile. Ei mi-au spus ca exista la nivel national un contract colectiv de munca semnat de toate firmele din Romania prin care orice firma are obligatia sa acorde la nasterea unui copil, minim 1 salariu mediu net pe unitatea respectiva.

Ajutati-ma, va rog, cu un raspuns cu privire la contractul colectiv de munca semnat la nivel national. Trebuie si sotia mea sa primeasca acest ajutor sau nu toate firmele il acorda?

Multumesc anticipat de ajutor.
Stadva a scris:

Tutzu a scris:
Multumesc pentru raspuns. Din cate inteleg ar exista o solutie de a dobandi dreptul asupra domeniului. Poate ma ajutati cum as putea face.
Multumesc anticipat pentru raspuns.


@ Tutzu .Nu sunt jurist , sunt doar proprietar al unor domenii numesite.ro si dezvoltator , prin munca mea, a acestor domenii ( creator siteuri ) , asa ca va dau eu o mana de ajutor .
Contactati pe mail proprietarul domeniului ( exista acesta posibilitate prin siteul ROTLD , fara sa vedeti insa datele proprietarului , nici macar adresa de mail ) , il intrebati daca doreste sa vanda si , daca intr-adevar doreste sa vanda , ii faceti o oferta .
Aceasta cale este nu numai legala dar si morala .
Succes !
N-as vrea sa deschid un alt thread deoarece intrebarea ce o voi pune este legata de cea a userului Tutzu , asa ca ma folosesc de acest thread .
Sa zicem ca Tutzu intra , pe o cale sau pe alta , in posesia domeniului numesite.ro .
Eu am , sa presupunem , domeniul web numesite.com ( achizitionat anterior inregistrarii trademarkului numesite.ro ) si este activ ( are un site dezvoltat pe el ) sau inactiv .
Ce sanse am sa imi pastrez domeniul numesite.com in cazul in care Tutzu va dori si numesite pe alte extensii ?
Multumesc anticipat pentru raspuns !

@ Stadva. Iti multumesc ca ti-ai exprimat opinia. Insa eu vad lucrurile altfel. Adica, ce ar insemna ca toti proprietarii de domenii sa aiba exclusivitate asupra lor. Majoritarea proprietarilor de domenii au inregistrat nume de domenii, deja marci inregistrate, cu gandul de a le vinde ulterior firmelor carora li se cuvenea de drept. Eu zic ca o marca este inregistrata atunci cand este facuta la OSIM, iar acest lucru ar trebui sa dea dreptul de folosire si asupra siteurilor. Si ca sa-ti raspund si la intrebare, da si asupra tuturor extensiilor.

Multumesc.