avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate alinus1128

Activitate alinus1128

Răspuns la discuția curs zile libere
Va multumesc pentru raspuns, o seara frumoasa!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca atunci cand un functionar public merge la un curs de 7 zile, in interes de serviciu, in alta localitate, trebuie sa isi ia acele zile din concediul de odihna sau e invoit? Exista o baza legala in acest sens?
Va multumesc anticipat.
La servici urmeaza sa fiu promovata in grad profesional si am ghinionul sa fac parte dintre cei care au terminat in anul 2009 la Univ. Spiru Haret, forma de invatamant ID, nefiind recunoscuta decat prin instanta.

In momentul de fata ne judecam cu Univ Spiru Haret si Minister pt obtinerea diplomelor, suntem in recurs. Problema este ca un membru din comisia de concurs se opune promovarii, datorita faptului ca in lipsa diplomei de licenta noi avem doar o adeverinta (din 2009) in care se specifica ca e valabila pana la eliberarea diplomei, desi i-am aratat Dispozitivul (minuta) sentintei civile si certificatul de grefa din dosarul aflat pe rol.

Exista vreun act legislativ in vigoare care sa spuna ca tb sa aduc diploma de licenta in original si ca nu este buna adeverinta care spune ca ,,este valabila pana la eliberarea diplomei de licenta''.

Eu nu stiu de existenta unui astfel de act si va rog sa ma informati in cazul in care exista (numarul Legii, Ordonantei...si articolul), ca adeverinta de licenta eliberata de universitate nu este valabila mai mult de un an.
Membrul comisiei spune ca scrie nu stiu unde treaba asta, dar nici el nu stie unde :))
Buna ziua,
Solicit ajutor va rog in urmatoarea problema:
In curand dl primar va trimite in somaj mai multi functionari publici, conform art.99 lit b) autoritatea sau instituţia publică îşi reduce personalul ca urmare a reorganizării activităţii, prin reducerea postului ocupat de funcţionarul public;
Intrebarea mea este, de cate zile de preaviz trebuie sa beneficieze functionarul public si daca pot gasi undeva un formular.

Am inteles ca daca ii trimite in somaj conform art.97 din Lg.188/1999 lit. b) prin acordul părţilor, consemnat în scris, acestia nu pot beneficia de somaj.

Va multumesc.
Buna ziua, sunt noua la comp. Resurse Umane si am nevoie de ajutorul dvs. daca se poate.
Persoanele contractuale din primarii pot promova in acest an in baza legii 330/2009?
Stiu ca la Sectiunea a 3-a Angajarea, promovarea si avansarea in functii, grade sau trepte profesionale si gradatii a personalului contractual, se mentioneaza:

Art. 8. -
(1) Promovarea persoanelor incadrate cu contract individual de munca in functii, grade sau trepte profesionale se face de regula pe un post vacant existent in statul de functii.
(2) In situatia in care nu exista un post vacant, promovarea persoanelor incadrate cu contract individual de munca in functii, grade sau trepte profesionale se va face prin transformarea postului din statul de functii in care acestea sunt incadrate intr-unul de nivel imediat superior.
(3) Promovarea in grade sau trepte profesionale imediat superioare se poate face din 3 in 3 ani, in functie de performantele profesionale individuale, apreciate cu calificativele "foarte bun", cel putin de doua ori in ultimii 3 ani, de catre comisia desemnata prin dispozitie a ordonatorului de credite bugetare, din care fac parte sindicatele sau, dupa caz, reprezentantii salariatilor.

Avand in vedere ca OG 10/2008 a fost abrogata, cum procedez la promovarea acestor persoane, cum stabilesc limitele intre minim si maxim? cum se procedeaza, avand in vedere fisele de evaluare pe anul 2009...

CAPITOLUL IV Modul de stabilire a salariilor in primul an de aplicare a legii
Art. 29. -(1) Aplicarea prevederilor prezentei legi in ceea ce priveste nivelul de salarizare pentru functiile prevazute in anexele prezentei legi se realizeaza etapizat, prin modificarea succesiva a salariilor de baza in plata, a soldelor functiilor de baza sau a indemnizatiilor lunare de incadrare.

Va multumesc
Răspuns la discuția bibliotecar
multumesc pt raspuns, dansul a sunat pe pe cei care i-au eliberat diploma de Bibliotecar studii medii si i s-a spus ca nu exista cursuri pt. bibliotecar studii PL. Cam da, ar trebui sa faca o scoala postliceala in domeniu si nu cursuri. Multumesc
Discuție bibliotecar
Buna ziua,
Avem un angajat la Biblioteca oraseneasca pe postul de conservator carte III studii medii ce a obtinut diploma de Bibliotecar studii medii, insa acum 17 ani a terminat scoala postliceala in alt domeniu, electronica. Eu am preluat de curand atributiile Comp. Resurse Umane si as dori sa aflu si parerea dvs avand in vedere faptul ca este conservator carte III studii medii si a obtinut diploma de bibliotecar studii medii - se pot echivala studiile postliceale din '93 in acest caz, daca sunt in alt domeniu? Cum poate fi reincadrat, Bibliotecar studii medii sau postliceale? Din informatiile ce le-am primit pana acum, trebuie reincadrat pe Bibliotecar studii medii, deoarece scoala PL este in alt domeniu. Ce ma sfatuiti. Multumesc
Răspuns la discuția vechime - crestere copil 2 ani
va multumesc pentru promptitudine, acum am inteles. O seara placuta:)
Buna seara,
Momentan sunt la 10% vechime in campul muncii si in viitorul apropiat voi intra in concediul de pana la 2 ani pt crestere copil. Intrebarea mea este daca se calculeaza la vechime (acum, nu la pensie) cei 2 ani in care stau acasa cu copilul, Adica, chiar daca stau acasa cei 2 ani, eu voi trece la 15 % peste urmatorii 5 ani sau 7 ani?(in cazul in care nu se pun ACUM cei 2 ani la vechime.
Multumesc anticipat.