avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate extramat

Activitate extramat

Discuție prescriptia
sint urmarit penal pentru retineri la sursa, fapta savirsita in ianuarie 2009. cind se prescrie?. multumesc
domnule MIXAM! am fost impreuna cu noii proprietari la registrul comertului, am cooptat un nou actionar in firma , iar dupa citeva luni am renuntat la a mai fi actionar si m-am retras din firma. Noul asociat unic al firmei a vrut sa mute firma la Bucuresti si atunci s-a facut un nou act aditional prin care firma este srl cu actionar unic, sediul s-a mutat la Bucuresti, am predat arhiva, s-a facut proces-verbal de descarcare de gestiune,, sau preluat toate bunurile firmei si au fost mutate in noul sediu.. care mai este raspunderea mea acum??
mai precis care sin partile ? cum se face notificarea ?
BINE! Dar eu am cesionat firma cu activ si pasiv
am avut sechestru pe toate bunurile firmei in favoarea altei firme. Acum 2 luni am cesionat firma cu toate bunurile altei persoane, din alt judet, care si-a luat tot patrimoniul si toate actele si a mutat sediul la el acasa. Acum a venit executorul cu publicatia de vinzare a bunurilor fostei mele societati. El ma ameninta cu penalul ca nu trebuia sa-i dau noului proprietar bunurile deoarece erau sechestrate. Va rog explicati-mi ce pot sa fac de acum incolo. URGENT!!!!!!
Răspuns la discuția termen de prescriptie
domnule andy, ei zic ca mi-au comunicat in data de 23.12.2005 un titlu executoriu si in data de 05.11.2007 s-a infiintat o proprire pe conturile bancare, prin ordinul avas nr 1753 dar eu nu l-am primit niciodata ca sapot face contestatie. de atunci nu s-a mai intimplat nimic pina azi. credeti ca este prescrisa suma?
am primit de la AVAS o instiintare (prima de acest fel) prin care mi se aduce la cunostinta ca in 06.02.2003 am fost obligat prin sentinta civila la plata unei sume reprezentind pasivul unei firme pe care am falimentat- o in 1995.
nu am avut cunostinta despre asa ceva niciodata si nu am primit nici o citatie la vre-un proces.
va rog sa-mi spuneti care este termenul de prescriptie si daca exista asa ceva.
daca cineva este dispus sa preia acest caz va rog sa-mi scrieti pe adresa extramatsibiu@yahoo.com
va multumesc din suflet
va salut prieteni!
am avut o firma agricola infiintata in 1991. cu ajutorul guvernelor binevoitoare am falimentat in anul 1995. mi s-a luat ferma zootehnica si tot activul s-a vindut dupa bunul plac al lichidatorului judiciar in favoarea bancii agricole. garantiile au fost evaluate la 300 milioane fata de 150 milioane cit a fost creditul. am predat tot in anul 1995, s-au vindut activele, si a mai ramas un rest de 1.800.000.000 lei. de unde calculul nu stiu. din acel moment nu am mai fost contactat de nimeni (fiind asociat unic) pina cind in anul 2008 nu am mai putut plati o rata (dupa doi ani in care am platit) la Raifeisen Bank pe persoana fizica punindu-se poprire de catre Avas. eu nu am primit niciodata vre-un document din care sa rezulte ca am o datorie personala la AVAS. din acel moment nu am mai putut plati rata la banca si am devenit rau platnic.
INTREBARE: CINE MA POATE AJUTA SA IES DIN ACEASTA SITUATIE:
1) AM FOST ASOCIAT UNIC
2) NU AM FOST URMARIT NICIODATA CA PERSOANA FIZICA
3) TERMENUL ESTE PRESCRIS?!
4) CUM POT SA PLATESC RATELE RESTANTE?
Va multumesc mult LIE 0740561808
in octombrie am preluat prin cesiune la notar cu acordul creditorului datoria unei alte firme. Conditia era sa inchei un contract de inchiriere cu creditorul pentru spatiul pentru care nu s-a platit chiria de catre fostul debitor si preluarea unor utilaje din patrimoniul acesteia. La acea data eram insolvabil, dar sub rezerva ca voi incepe activitatea de productie, in urmatoarele 10 luni voi achita datoria esalonat. dupa 2 zile creditorul a emis deja factura pe chirie, somindu-ma sa platesc in 5 zile. Era normal ca nu aveam de unde, fapt pt care mi s-a interzis sa mai intru in spatiu. In acel spatiu se mai afla si o linie tehnologica formata din masini unelte proprietate altei firme pentru care lucra prima firma si urma sa lucrez si eu cu cea de adoua firma adica cea care a preluat datoria firmei. In contractul de cesiune s-a stipulat ca eu nu voi ridica utilajele pina la stingerea datoriei. Problema este ca masinile unelte nu sint utilaje si nici nu puteam eu sa dispun gajarea lor in favoarea creditorului, ele fiind proprietatea altei firme. In acest moment eu vreau sa ma mut cu masinile unelte intr-o alta locatie si creditorul nu-mi da voie sa le ridic invocind gajul asupra lor. Nepermitindu-mi sa-mi desfasor activitatea am pierdut citeva contracte si evident nu am putut sa achit datoria si chiria din noul contract.
intrebare: cum pot sa anulez contractul de cesiune si cum pot sa intru in posesia masinilor unelte cu care trebuie sa lucrez?