avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate sorin703

Activitate sorin703

Cred ca aveti dreptate, multumesc pentru raspuns,
Alex_Munteanu a scris:

In ce context? In principiu informatiile acestea sunt confidentiale dar instanta ar putea cere detalii despre veniturile unei persoane.


Sa inteleg totusi ca o cale ar fi prin actionarea in judecata astfel incat instanta sa solicite aceste informatii? Are sanse instanta sa obtina aceste date?
Multumesc.
Platesc pensie alimentara fetei mele care invata in Germania intrucat fosta nevasta s-a recasatorit acolo. Doresc sa incetez plata pensiei prin dovedirea faptului ca fata obtine venituri in Germania, lucru banuit de mine dar neconfirmat.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
va rog sa-mi dati o idee despre cum as putea obtine informatii daca o persoana obtine venituri in Germania si care sunt acestea.
Multumesc.
Răspuns la discuția Recalculare pensie alimentara
Inteleg ca va trebui sa deschid actiune la Sibiu.
Multumesc pentru raspunsuri.
Totusi, nu inteleg de ce cand am fost eu parat, nu s-a deschis actiune in Bucuresti?
Cu respect.
Buna ziua,
platesc pensie alimentara copilului provenit dintr-o casatorie anterioara in urma deciziei Judecatoriei Sibiu, localitate in care fata isi are domiciliul, eu locuind in Bucuresti.
Pentru recalcularea pensiei cuvenite copilului, pot deschide actiune in Bucuresti?
Cu respect, multumesc.
Multumesc pentru raspuns.
OK. Inteleg ca pentru inregistrare este deajuns sa prezint carnetul de conducere, nu?
Si totusi, ce inseamna ...n.c.a. trecut la un cod de activitate?
Buna ziua. Va rog sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari.
Sunt pensionar MApN si vreau sa deschid o II pentru prestari servicii-consultanta. Am inteles ca e mai bine sa nu platesc TVA si ca asigurarea de sanatate este obligatorie. Cum ramane cu celelalte contributii:
- pe venitul din salarii si pe venituri asimilate salariilor
- pentru somaj
- pentru asigurari de accidente de munca
- asigurari sociale
- pentru concedii?
Sunt acestea obligatorii pentru mine?
Cum ar trebui sa procedez mai bine?
Cu respect pentru activitatea dumneavoastra, multumesc.
Buna ziua. Va rog sa aveti amabilitatea de a -mi raspunde la o intrebare.
Intentionez sa deschid o II pentru a presta servicii de sofer la alte firme. Avand permis de conducere categoria B si C din 1991, pot trece ca activitati "transporturi rutiere de marfuri - cod 4941" si "alte transporturi terestre de calatori n.c.a. - cod 4930"? Este deajuns sau mai imi trebuie ceva? Si inca ceva: ce inseamna ... n.c.a.?

Cu respect pentru activitatea dumneavoastra, multumesc.
Am divortat de 20 de ani si platesc si acum pensie alimentara. Fosta sotie s-a recasatorit si s-a mutat in Germania de aproape 15 ani, noi neavand niciun fel de relatie, atat cu fetita cat si cu fosta sotie. La fiecare recalculare a pensiei ma intalneam doar cu fosta soacra si avocata ei. La terminarea studiilor liceale pe care le-a facut fata in Germania, in 2008, am sistat plata pensiei iar anul trecut m-a dat iar in judecata invocand faptul ca este studenta. Am avut mari dubii privind veridicitatea adeverintei de studenta la zi dar instanta a admis actiunea. Am pus problema obtinerii unor venituri in Germania de catre fata dar nu am avut cum sa demonstrez ca lucreaza, instanta nu a luat in calcul aceasta premisa.
Intrebarea este: cum as putea obtine oficial informatii din Germania daca fata lucreaza sau nu. Multumesc.