avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Activitate zimbrul68

Activitate zimbrul68

Buna ziua
In acest moment locuiesc cu acte in regula in Elvetia
Am o serie de documente care mi-au fost emise de autoritatile din Elvetia si pe care intentionez sa le folosesc intr-un proces civil din Romania.
Vor putea fi folosite asa cum sunt(traduse bineinteles)?
Exista servicii de autentificare/ratificare(?) la consulat?
Va rog mult sa ma indrumati in acest sens
Multumesc
Buna ziua,
Am un loc de veci intr-un cimitir privat, pe care l-am achizitionat prin contract de concesionare(firma de la care l-am cumparat este concedent iar eu sunt concesionar).

Doresc sa-l transfer unei cunostinte iar in contract , la instrainare spune ca:
"In cazul in care concesionarul doreste sa-l instraineze, o poate face pe oricare cale legala prin rezilierea actualului contract, urmand ca dobanditorul sa incheia un alt contractde concesiune sun sanctiunea nulitatii respectivului act prin care s-a facut instrainarea"

Ajutati-ma sa inteleg. Il pot instraina iar dupa, noul beneficiar va trebui sa mearga la concedent pentru incheierea altui contract in care el devine noul concesionar pentru acel loc de veci?

Va intreb pentru ca concedentul sustine ca nu-l pot instraina.

Cum sa procedez in acest caz?
Discuție E-Factura
Buna ziua,
Pentru ca sunt profan, Va solicit ajutorul pentru a ma lamuri cu privire la e-factura.

Am cautat prin legislatie dar pare ca nu am gasit raspunsurile.

Folosim un soft de gestiune(BOS/POS) iar creatorii lui lucreaza la armonizare nu noile reglementari privint factura electronca.

Inrolarea la e-factura, se face individual/obligatoriu, chiar daca softul emite factura?

Factura trebuie transmisa la ANAF(?) in timp real sau la sfarsit de luna sub forma de export(precum decalaratiile)?

La emitere, cum ajunge factura la beneficiar (PJ /PF)? se expediaza electronic sau printeaza/inmaneaza lui?

Va multumesc pentru ingaduinta si eventualele raspunsuri
Mircea
Mica si subiectiva :)
Buna ziua,
M-am mutat de ceva vreme intr-o comuna de langa Bucuresti
Am niste vecini care-mi creaza din ce in ce mai mult disconfort
- estetic (aduna tot felul de lucruri si le impastie prin curte);
- olfactive (cresc animale- caini, porci… si nu prea le fac curatenie- ne-ai invadat si sobloanii);
- auditiv ( muzica boxe, scandal…).
Am incercat sa discut cu ei dar nu se vede vreo ameliorare
Pentru partea cu disconfortul auditiv am chemat si politia care i-a amendat
Avand in vedere cele de mai sus, mi-e jena sa invit vreun cunoscut sa ma viziteze, de gratar nici nu se pune problema.
M-am gandit sa ma indrept catre politia locala dar, pe langa faptul ca in afara de un telefon, nu au alta forma de contact, ma gandesc ca ar fi subiectivi
Aveti idee catre ce autoritati sa imi indrep sezizarile/reclamatiile?
Va multumesc

in cerere pot pretinde ceva si pentru ca fara acordul meu au ocupat ~ 100 mp din terenul comun si-l folosesc in scop propriu(este ingradit) de peste 10 ani?
Multumesc mult pentru sprijin.
Multumesc pentru raspuns dar:

Cum dovedesc ca au refuzat sa vina la notar?
Ii notifica oficial notarul?
Sau pot le dau mail sa-i invit si daca nu primesc un rasp (in 1 sapt de ex, )e considerat refuz
Buna ziua,
Detin in proportie de 50%-50% un teren cu un tert.
Am avut ceva neintelegeri si pana la urma am facut o dezmembrare a terenului la cadastru urmand sa impartim distinct cele 2 parcele rezultate.
Din ce stiu partajule efectiv se finalizeaza la notar. Corect?
Tertii, refuza sa plateasaca ½ din cheltuielile cu cadastru si nici nu vor sa mearga la notar sa facem partajul.
Ba mai mult faca acordul meu au ocupat ~ 100 mp din terenul comun
Ce Solutii am pentru iesirea din aceasta problema?
Va multumesc
Refuza nemotivat, zic eu, sa o repare.

Adrian Dimitriu a scris:

daca este in garantie (conform documentelor atasate vanzarii), aveti certificat de garantie, aveti si o lista de service-uri agreate de furnizor. luati legatura cu unul din ele. daca nu aveti lista, contactati furnizorul si notificati necesitatea de a recurge la garantie. toate pe e-mail.
daca nu aveti certificat de garantie, ati cumparat fara garantie. e posibil, intre profesionisti.
sunteti deja in conflict cu vanzatorul? vorbiti de aplanare

Și o situație ca aceasta, cum se poate aplana?