avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate ptrclavinia

Activitate ptrclavinia

Răspuns la discuția psihologie - libera practica
www.copsi.ro
gasesti toate raspunsurile
C.I. se face la domiciliul copilului in prezent , adica la fundatia respectiva. Acel copil se afla la fundatie in urma unei sentinte civile. in aceea sentinta este stipulat clar cine este reprezentantul legal al copilului si unde este domiciliul lui. In baza acelei sentinte se face CI
depune plingere la politie- scrisa, inregistrata la ei si ea o copie cu nr de inregistrare. nu au dreptul sa ii refuze plingerea
daca refuza dute la parchet direct e cel mai bine
Răspuns la discuția succesiune - cum? unde?
e relativ raspunsul la intrebarea care mi-ati adresat-o. nu stiu ce sa zic din acest pct de vedere. eu inclin ca nu din pct de vedere medical, in rest nu ma pot pronunta. nu vreau sa mint. depinde ce inseamna aceasta intretinere. mama avea pensie buna, indemnizatie de handicap si bani in banca. deci financiar nu cred ca era nevoie de intretinere.
Din pct de vedere medical nu cred ca au avut grija de ea pt ca mama era bolnava cu un picior amputat din cauza diabetului - gangrenei, iar acum la al doilea picior a ajuns la spital cu gangrena pina sus la picior , i-a fost amputat de sus dar degeaba, gangrena a urcat si ea a murit. Parerea mea e ca trebuia dusa mai repede la spital. Cind le-am spus au zis ca nu o pot obliga, ca nu e copil mic. pe linga asta chiar daca medicul ia interzis cu desavirsire tigarile, ei ii cumparau tigari tot timpul.
alte bunuri nu stiu sa fi avut decit un cont in banca poate pt acela imi trebuie succesiunea?
dar in legatura cu intretinerea as putea introduce actiune in instanta pt anularea/rezilierea acelui contract? am sanse?
multumesc
Răspuns la discuția succesiune - cum? unde?
dupa decesul mamei mele, am aflat ca ea semnase un contract de intretinere cu o familie, mama mai avind doar uzufruct viager asupra apartamentului ei. deci cred ca nu mai poate fi vorba de drept de proprietate ( sau pot cere anularea acestui contract?).
la ce mai imi poate folosi succesiunea?
Răspuns la discuția succesiune - cum? unde?
multumesc
si la ce imi foloseste aceasta succesiune?
succesiunea se poate face la orice cabinet notarial vreau eu? in orice oras?
ce acte am nevoie pt succesiune? precizez ca sunt unica mostenitoare.
unde imi foloseste aceasta succesiune? la ce?
multumesc
Răspuns la discuția alocatie copil autist
buna ziua
copilul are dreptul de a fi incadrat in grad de handicap si beneficiaza conform legii de alocatie dubla - 84 lei, buget complementar si asistent personal.
Am inteles bine din L 330/ 2009, fp au voie de la aparitia legii sa aibe un al doilea loc de munca??
Răspuns la discuția drepturile copilului
spuneti-mi va rog, copiii erau incredintati spre crestere si educare spre dvs? daca da puneti sa il actionati in instanta, daca nu cu parere de rau va spun ca nu puteti face nimica in acest sens. parintii au drepturi comune asupra copiilor.
ce mai puteti face e sa il actionati in instanta pt calomnie.
un alt lucru pe care il puteti face e sa mergeti mai departe in viata, sa il ignorati. (asta doare cel mai rau) si sa va refaceti viata atat dvs cat si copiii dvs. in liniste si pace.
daca mai pot sa va ajut cu ceva, in domeniul protectiei copilului intrebati-ma linistita, lucrez de 13 ani in sistem ca psihopedagog, psiholog.