avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelanica

Activitate mihaelanica

Buna ziua!As dori sa ma informati in legatura cu o recuperare de teren .Mai exact ,acum cca 15 ani am cumparat o bucata de teren unde am construit o casa.Terenul din acte este de 1000m dar in realitate am facut gard la 800 de m pentru ca vecinul nu ne-a dat voie sa intram in posesia intregii suprafete.La momentul respectiv nu am dorit sa intram in conflicte iar cativa ani mai tarziu cand am dorit sa facem cadastru ,acesta a fost facut pe cei 800 de m,netinandu-se cont de actul de proprietate care indica toata suprafata si vecinatatile.Acum am dori sa intram in posesia intregului teren si va rog sa-mi spuneti care sunt pasii legali pe care trebuie sa ii urmez.Va multumesc anticipat !
Buna ziua! In anul 1995 sora mea a facut un imprumut la o banca,punand gaj apartamentul mamei mele.Imprumutul a fost achitat,dar nu s-a dus nimeni cu hartia de scoatere de sub gaj la oficiul de cadastru asa ca acesta figureaza si acum ca este gajat. Unde se poate adresa mama ca sa rezolve problema.? Mentionez ca sora mea este plecata din tara ,imprumutul a fost pe firma dar aceasta a fost desfiintata si cel mai grav este ca banca respectiva nu mai exista nici ea. Va rog sa ne dati un sfat sa stim ce avem de facut. Va multumim anticipat!
Răspuns la discuția comert ambulant
va multumesc mult pentru raspuns.Codul CAEN al nostru este 4781.
as dori sa -mi mai spuneti daca este obligatoriu sa avem casa de marcat pe targuri.
va multumesc!
Discuție comert ambulant
Buna ziua! Anul trecut am achizitionat o masina de inghetata din Anglia,si ne-am desfasurat activitatea in piete ,targuri si oboare,conform actului constitutiv al intreprinderii familiale pe care am infiintat-o.As dori sa va intreb daca trebuie un act aditional care sa mentioneze,,comert ambulant ,,deoarece in unele localitati pe unde am trecut cu masina de inghetata si mi se facea semn sa opresc sa cumpere lumea inghetata, uneori mi se cerea sa vada unde este specificat faptul ca am voie sa vand ambulant si nu in locurile mentionate mai sus.Mentionez ca masina de inghetata este special facuta sa circule deci ambulanta.Multumesc!
buna ziua! societatea pe care o detine sotul meu a intrat in procedura de insolventa la cererea sa . Unul dintre creditori l-a chemat la politie sub pretextul,,abuz de incredere".Ce se poate intampla,mai ales ca el nu este in tara. mentionez ca au fost informati de situatia de insolventa inca de la inceput multumesc!
pensii
Tatal meu a lucrat timp de 30 de ani in grupa a II-a de munca.Cand a iesit la pensie
nu i-a fost luat in calcul acest lucru.Unde se poate adresa pentru recalcularea pensiei?