avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Activitate Ama2010

Activitate Ama2010

Lucrez de 6 ani si 6 luni la o primarie in cadrul compartimentului de asistenta sociala.
in 2008 septembrie dupa ce am terminat facultatea am trecut pe inspector - persoana contractual. acum sunt 2 ani de cand am fost trecuta inspector, cu calificative de foarte bine in aceasta perioada. Se poate sa mi se acorde o treapta de salarizare acum? Dupa aceea daca trec pe functionar public imi foloseste aceasta treapta? va multumesc
Buna ziua! intentionez sa raman in concediu fara plata de pe data de 01.01.2011. As putea depune o cerere la Casa Judeteana de Pensii pentru a plati lunar sau trimestrial ca sa imi mearga vechimea in continuare pe perioada concediului fara plata? Daca stiti ce acte imi trebuie de la angajator pentru Casa de Pensii va rog sa-mi spuneti.
Va multumesc!
Cum se calculeaza indemnizatia de somaj si cate luni voi beneficia de ajutor de somaj? am mai mult de 24 luni lucrate.
Va multumesc
Un salariat poate obtine un grad de handicap la Comisia pentru persoane adulte cu handicap din cadrul Directiei de asistenta sociala si protectia copilului ? persoana in cauza sufera de multi ani de diabet insulinodependent si actual alte complicatii.
Va multumesc.
Vreau sa cumpar un apartament si ma intereseaza data de la care este obligatoriu certificatul energetic.
Va multumesc!
Va puteti prezenta la Agentia Locala Fortele de Munca pentru luarea in evidenta ca persoana in cautarea unui loc de munca cu un dosar ( copie acte stare civila, adeverinta cu starea de sanatate de la medicul de familie, copie diploma sau adeverinta pentru studiile care le aveti,copie carte de munca).Dupa depunerea dosarului veti obtine o adeverinta.
In cazul in care vi se aproba ajutorul social la primaria localitatii unde domiciliati, aceasta adeverinta de la A.J.O.F.M. trebuie adusa la fiecare trei luni la dosarul de ajutor social.
Succes!
Răspuns la discuția ajutor social
Nivelul maxim al ajutorului social pentru o persoana este de 125 lei, din acesti 125 lei se scad veniturile realizate adica salariul net de 600 lei.
Nu va incadrati si nu puteti beneficia de ajutor social deoarece depasiti nivelul maxim de 125 lei.
Am lucrat la doi angajatori timp de patru ani concomitent cu norma intreaga de 40 ore / saptamana la un angajator si 40 ore / saptamana la al doilea angajator.
Va rog sa-mi spuneti cum mi se calculeaza sporul de vechime? actual am sase ani vechime la primul angajator, din acesti 6 ani, 4 ani am lucrat la doi angajatori dupa cum am mentionat.
Actual beneficiez de spor de vechime de 10 %.
Mai am o intrebare: la pensie cum mi se calculeaza vechimea?
Va multumesc mult!
Va multumesc mult !
Vreau sa cumpar un apartament dintr-un bloc cu 12 apartamente ( blocul a apartinut Agrocom S.A. Strunga Iasi, in 2000 Finantele Publice Iasi au scos la licitatie cele 12 apartamente, cei care au cumparat prima data apartamentele au ca act un Proces - verbal in care este mentionata doar suprafata apartamentului cumparat.
Proprietarul actual al apartamentului are un act de vanzare - cumparare din anul 2005 ,fiind al doilea proprietar al apartamentului..
La un notariat mi s-a spus ca nu se poate face act vanzare cumparare intre mine si proprietar deoarece nu exista cartea funciara a apartamentului.
Problema este ca nici unul dintre cei 12 locatari nu doresc intabularea blocului.
Exista o cale sa ocolesc procedura cu cartea funciara?
Va multumesc.