avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate aura-octav

Activitate aura-octav

Discuție garantii
cine imi poate da un raspuns ? am cumparat un obiect de folosinta indelungata, aflat inca in garantie. Am vrut sa iau legatura cu firma furnizoare, dar aceasta are activitatea suspendata. ce pot face?
buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema. Vreau sa reactualizez cadastrul unui teren . Terenul are act de proprietate este intabulat si are cadastru din 1991 .Cand am fost la primarie cu procesul verbal sa iau vecinatatile , nu au vrut sa ma ajute, spunandu-mi ca acel teren este in litigiu (au un proces cu o persoana fizica de 7-8 ani) . Mentionez ca pana acum am platit impozit la zi si in 2008 am obtinut un certificat de urbanizm. Ce pot face?
Discuție carnet de munca
buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu urmatoarea problema.In anul 2006 am primit decizie de sef transporturi, eu am semnat la data respectiva decizia si acum cand fabrica este in lichidare am constatat ca in carnetul meu de munca este scris schimbarea salariului dar nu si schimbarea locului de munca si a functiei.Va rog sa ma ajutati , sa ma indrumati pentru a rezolva aceasta problema prin inscrierea in cartea de munca cu data respectiva a schimbarii functiei si locului de munca.
Cine poate face aceasta schimbare tinand cont ca cei care lucrau la resurse umane la data respectiva nu mai sunt in firma?
In acest moment in firma la resurse umane este angajaat un inspector din luna 01.2010.
buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema. Tatal meu a fost casatorit de doua ori. de la prima casatorie are un baiat, iar de la a doua casatorie are doi copii.Dupa decesul tatalui, mama noastra nu la declarat si pe fratele vitrg (de la prima casatorie) . Cat de grava este aceasta situatier? Are el dreptul la mostenitea tatalui?
Discuție mostenire
Buna,
Daca nu ma regasesc in titlul de proprietate la mostenire - nu am depus cerere la legea 18/1991 - acum am drepturi egale cu fratele meu care se regaseste in titlu de proprietate(el a depus cerere)?