avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate smnliliana

Activitate smnliliana

Discuție tva 19 sau 24%?
Buna ziua,
am intocmit o factura de avans materiale in luna iunie cand tva-ul era 19%. Cea mai mare parte din materiale le-am livrat in luna iunie, iar o diferenta mica de materiale le-am livrat in august. Vreau sa fac factura finala, sa stornez avansul si sa facturez materialele livrate. Problema pe care o am este ca nu stiu la materialele pe care le-am livrat in luna iunie ce cota tva sa aplic 19 sau 24%?
Multumesc.

Buna ziua, exista un "individ" care de ceva timp posteaza pe diferite siteuri anunturi care contin acuze defaimatoare la adresa unei societati si a directorului acestuia.
Am luat legatura cu administratorii siteurilor respective si le-am solicitat scoaterea anunturilor, ceea ce au si facut, iar pt. identificarea ip-ului celui care a postat anunturile respective ne-au spus sa facem o plangere la politie.
Vreau sa ma ajutati cu fapta comisa de "individul" respectiv, incadrare legala, lege, articol...
Multumesc si astept raspunsuri.
Răspuns la discuția Plan de reorganizare
Multumesc pt. raspuns. Asa cum am precizat in mare parte planul e gata, imi trebuie doar formatul pt. programul de plati, datele concrete le am dar nu stiu cum sa le "asez" in program, ma gandesc ca este un tabel, ce nu stiu este capul de tabel, cate coloane, ce contine fiecare coloana. Acum poate am fost mai explicita. Multumesc.
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu un model de program de plati in cadrul unui plan de reorganizare. Nu stiu in ce forma sa-l concep, restul planului e gata. Mai am doua zile pana trebuie sa-l inregistrez.

Va rog mult sa ma ajutati careva.
Multumesc.
Buna ziua

Cum se poate schimba administratorul judiciar al unei firme aflate in procedura de insolventa - reorganizare judiciara???
Totul a fost bine pana s-a dat sentinta ca sa aflu apoi ca administratorul judiciar si avocatul ales pentru aceasta cauza sunt "mana in mana" si au un obicei in a-si gasi clienti(firme) cu probleme financiare, le spun clientilor de reorganizare judiciara ca apoi sa-i ameninte cu falimentul, banuiesc ca pt. ei sunt importanti banii ce ies din astfel de cauze si nicidecum cauza in sine. Sau ma insel?
Discuție Interogatoriu
Buna ziua, ma aflu intr-un proces cu o firma de constructii ( am solicitat rezilierea contractului si returnarea avansului pe care l-am achitat deoarece termenul final de executare a lucrarilor a fost depasit cu aprox. 1 an), s-a ajuns la expertiza tehnica judiciara, si mi s-a spus sa formulez un interogatoriu in scris la care parata (firma de constructii) sa raspunda. Intrebarea mea este: ce rol are acest interogatoriu?
Astept raspunsurile dvs. Multumesc.:-/