avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1153 soluții astăzi
Forum Activitate ro4teen

Activitate ro4teen

Buna ziua
In urma cu o zi fiica mea,acum in varsta de 17 ani a primit acasa o instiintare de la o mare banca prin care i-se multumea ca este participant la fondul de pensii adminstrat privat,o situatie care citez:,,va contine lunile aferente anului 2010, precum si soldul la sfarsitul lunii Dec. a anului precedent...........virarii contributiilor de catre angajatorul d-vs!
Intrebare:
de unde stie banca datele exacte ale fiicei mele, cnp, nume, adresa?
cum poate o banca sa trimita unui minor o instiintare de contributie la pensie?ce trebuie sa fac, pe mine ma intriga usurinta cu care au folosit datele ei, cum le-au obtinut si cum pot sa faca o asemenea greseala?la pilonul II de pensii participa doar persoanele intre35-45 de ani, trebuie sa existe un angajator, ea este minora si este eleva!ce sa fac, sant socata ca au datele ei!
Răspuns la discuția pensia alimentara dupa 18 ani
multumesc frumos
Buna ziua

fiica mea devine majora peste 1 luna si as dorii sa stiu cum sa o ajut sa primeasca in continuare pensia alimentara din partea tatalui. Este eleva in clasa a XI-a.
Exista o cerere tip?
Cand poate sa depuna acesta cerere si ce documente este nevoie sa atasam la cerere?
multumesc si va doresc o zi buna
Buna ziua

In luna Decembrie 2009 am introdus o cerere de marire a pensiei alimentara care s-a rezolvat favorabil, marirea a fost admisa.In cerere am cerut ca marirea sa se acorde de la data depunerii cererii, astfel la data pronuntarii tatal fiicei mele avea de plata suma care consta in diferenta si pensia alimentara majorata, dar refuza, invoca tot felul de motive si eu voa rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac.
In al doilea rand, fiica mea imlineste anul viitor 18 ani, dar mai are 2 ani de studiu fiind la liceu, as dorii sa va intreb daca trebuie sa introduc acum o cerere in care sa cer ca pensia alimentara sa fie platita pina la sfarsitul studiilor sau fiica mea trtebuie sa faca asta cand imlineste 18 ani?
Va multumesc frumos
O zi buna
Va multumesc frumos si va doresc numai succesesi multa sanatate.
da, au crescut
In luna decembrie am depus cerere de majorare a pensiei alimentare si tatal fiicei mele a trimis la tribunal un fel de sc risoare in care prezinta cum s-a recasatorit si cere safiu anchetata in sensul ca nu as fii o mama buna, cere sa fac dovada ca lucrez si cat anume castig, se plange de programul meu, nu emultumit de compania la care lucrez,ma acuza ca lipsesc noaptea de acsa, ca ma gospaodaresc impreuna cu parinti mei si nu corect, ca fiica noastra nu ar avea medic de fam(asta ca sa va dati seama cat de mult stie despre ea)solicita anchete ale autoritatii tutelare,ma jigneste si m-a facut cu ou si cu otet in epistola lui catre tribunal, nu stiu ce sa fac , eu am presupus ca in procesul de majorare a pensiei alimentare se discuta frumos de spre subiectul procesului si nu despre parintii mei, locul de munca, viata mea privata,ma simt prost pentru ca mi-as da viata pentru fiica si fac tot ce pot pentru ea, e greu dar nu m-am plans am cerut doar un lucru legal, majoraraea pensiei.Va rog sa ma ajutati, va multumesc frumos.
Răspuns la discuția amenintare
Multumesc frumos.Da, le-am pastrat .
Discuție amenintare
am depus o cerere de majorare a pensiei alimentare si fostul meu sot imi trimte pe e-mail tot felul de amentari: ca ma da in judecata pt. ca sant o mama denaturata, ca sant curva, ca nu ingrijesc copilul,ca ma face cu noroi la servici si in plus o terorizeaza si pe fiica mea.Tot ce sustine el nu este adevarat si as vrea sa stiu daca pot sa il dau in judecata pentru calomnie si amentari la viata si cariera mea.