avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate biasro

Activitate biasro

multumesc mult pentru raspuns. va rog insa sa ma lamuriti ce inseamna "ccm aplicabil angajatorului", adica contractul colectiv de munca nu este aplicabil tuturor angajatorilor? banuiesc ca daca ar exista o prevede in Reg Intern privind salarii compensatorii sigur ca mi se va aduce la cunostinta.. multumesc si astept va rog lamurirea dumneavoastra.
buna ziua! am rugamintea sa ma jutati cu un raspuns. urmeaza sa ma intorc la munca din concediu de ingrijire copil (2 ani) si as vrea sa stiu daca angajatorul ma poate concedia avand in vedere ca se afla in insolventa. ce drepturi am? multumesc anticipat.
multumesc freelis! de la resurse umane mi-au spus ca intreruperea afecteaza atunci cand se va calcula vechimea in munca la pensie...dar banuiesc ca fiind vorba de doar 5 zile nu este asa de grav.... sper .....ca in Romania totul este posibil .
asta stiam, insa vreau sa stiu ce repercursiuni are intreruperea de munca.. vreau cateva zile libere inainte sa ma duc la noul loc de munca si vreau sa stiu dezavantajele acestei decizii
Buna ziua! Va rog sa-mi spuenti ce repercursiuni are intreruperea temporara de munca, adica as dori sa demisionez de la firma la care lucrez si sa ma angajez la o alte firma, insa voi avea o intrerupere de 5 zile lucratoare. Am auzit ca sunt repercursiuni la pensie, vechime in munca... Imi puteti explica va rog? Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Sunt insarcinata in 7 luni si as dori sa ma ajutati cu informatii referitoare la concediu de maternitate si la indemnizatia de ingrijire si crestere a copilului:
1. imi pot lua concediu de maternitate incepand cu saptamana 30 de sarcina (7 luni si jumatate) - in acest moment sunt in concediu medical datorita unor probleme legate de sarcina;
2. cum se calculeaza suma pe care o voi lua in perioada concediului de maternitate?
3. la ce institutie trebuie sa merg in vederea obtinerii indemnizatiei de ingrijire si crestere copil, ce documente trebuie sa prezint.si in cat timp de la nasterea copilului trebuie sa ma prezint?
4. stiu ca pentru nastere se mai acorda si asa numitul trusou al nou nascutului - unde trebuie sa ma prezint, cu ce documente si in cat timp de la nastere.

Multumesc anticipat pentru lamuriri!

buna ziua, va rog sa ma lamuriti intr-o problema. Sunt insarcinata in 21 de saptamani si doctorul care-mi supravegheaza sarcina datorita unor probleme pe care le am mi-a spus ca imi poate da toate actele necesare pentru a intra in concediu prenatal de acum. Ce nu inteleg eu este faptul ca din ceea ce stiu eu concediu prenatal poate sa fie de maxim 84 de zile pentru ca cel postanatal trebuie sa fie de minim 42 de zile (suma lor fiind de 126 zile calendaristice).
Va rog sa-mi spuneti daca medicul meu s-a referit de fapt la concediu de risc maternal pana la data la care imi pot lua concediu prenatal. Cat se plateste concediu de risc maternal? Sriu ca cel prenatal este 85% din media salariilor brute din ultimele 6 luni. Acest lucru imi va influenta atat salariu din concediu pre si post natal, cat si indemnizatia de ingrijire si crestere a copilului, nu? Multumesc!
Răspuns la discuția concediu fara plata
multumesc, insa o zi de concediu fara plata se poate considera intrerupere de activitate si imi poate afecta perioada din campul muncii pe care trebuie sa o am ca sa beneficiez de indemnizatie de ingrijire si crestere a copilului?
Răspuns la discuția concediu fara plata
Multumesc, insa acel concediu fara plata va trebui sa-l solicit eu,nu? print-o cerere de concediu,nu? cum ma pot obliga sa fac acest lucru? mentionez ca sunt insarcinata in luna 4.. si acest lucru imi va afecta indemnizatia de crestere si ingrijire copil.
Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca o societate sa solicite angajatilor sa-si ia concediu fara plata un anumit numar de zile e luna. Mentionez ca sunt insarcinata si firma a fost informata. Imi pot solicita mie, insarcinata fiind sa-mi iau concediu fara plata? Este legal?
Multumesc!