avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate lauraluro

Activitate lauraluro

da multumesc ....am sunat la orc ilfov si mi-au spus ca au modificat sistemul si ca pot inregistra pana la 10 zecimale ...sper sa fie asa .Multumesc
Multumesc frumos. Speram sa nu fie asa :).Tot la Bucuresti, de fapt la Ilfov trebuie sa fac inregistrarea . O sa facem un aport de capital de 1 ban. Oare pot sa fac aportul doar cu un ban si sa nu fie conditii speciale ?mULTUMESC
Buna ziua
Trebuie sa fac un ctr de cesiune ...capitalul social este impar si de la ascoiact unic vor fi 2 asociati. am inteles ca partile sociale si valoarea lor nu pot fi cu zecimale dar sunt reguli de inregistrare/acceptare la ORC pentru zecimale la procente ? Pot trece 5 zecimale ?de exemplu....40,23128% ?
Multumesc frumos
Buna ziua
Este cineva din Timisoara care vrea sa incerce anul viitor la INM sau SNG ?
Daca este cineva interesat eventual sa tinem legatura pe aceasta tema , inclusiv pentru pretestari (rationamente logice de anul viitor) sau poate sa studiem la biblioteca facultatii de drept UVT?
Multumesc
Buna ziua
Og76introduce"Art. 2781- (1) În măsura în care Consiliul respinge contestaţia, autoritatea contractantă va reţine contestatorului din garanţia de participare în raport cu valoarea estimată a contractului următoarele sume...etc"

Daca contest fisa de date in termenul legal de 10 zile de la publicare in SEAP se mai aplica acest articol avand in vedere ca nu exista inca garantia de participare?Sau acest articol se refera doar la contestatiile rezultatului licitatiei?

Multumesc frumos
Răspuns la discuția Admitere INM 2011
Multumesc Laura2626 .....spor la invatat si succes :)
Răspuns la discuția Admitere INM 2011
buna tuturor
si eu vreau sa ma pregatesc pt anul viitor....anul acesta am fost sa imi fac o idee si sa ma ambitionez pentru ca de invatat ....nu am invatat ...
vorbeau in sala de faptul ca s-ar putea ca anul viitor sa nu se mai organizeze pentru ca nu mai au locuri , ca organigrama ar fi completa....a mai auzit cineva despre asta?...
si inca nu am inteles....luam in considerare si noile coduri sau inca nu se stie ?
multumesc ...si spor la invatat :)
Buna seara
Ar putea sa imi spuna cineva despre subiectele la concursurile de grefier (nu ma refer la admiterea la SNG) ...as dori sa incerc luna viitoare la concursurile organizate de Curtea de apel pentru posturile de grefier cu studii medii(am finalizate studii superioare juridice )
De exemplu subiectele sunt clasice, grile? Proba practica la calculator in ce consta?
Va multumesc
Multumesc pentru raspunsuri .....nu am mentionat dar in clarificarea care am trimiso AC am intrebat :
-"in cadrul acestui standard sunt prevazute :
In capitolul DOMENIU DE APLICARE SI OBIECTIVE :“SA 8000 a fost creata cu intentia de a furniza un standard bazat pe drepturile internationale ale omului si legislatia nationala in domeniul muncii care sa protejeze si sa creasca importanta intregului personal aflat in domeniul de control si influenta al organizatiei, incluzand atat personalul propriu, angajat de societate, cat si pe cel al furnizorilor/sub-contractanti, subfurnizorilor si muncitorilor la domicilie.......”
Iar in capitolul ELEMENTE NORMATIVE SI INTERPRETAREA LOR ca : ”Organizatia trebuie sa se conformeze legislatiei nationala si tuturor legilor aplicabile, standardelor industriale in vigoare, altor cerinte la care organizatia subscrie si prezentul standard”
b) La nivel national si international exista un cadru legislativ privind domeniul muncii
c) nu exista obligativitatea legala de a detine acest standard
d)Impunerea acestei cerinte din partea Autoritatii contractante contravine legislatiei ( OUG 34.2006 actualizata, HG 925/2006 actualizata,etc)
prin impunerea acestui standard se incalca principiile care stau la baza atribuirii contractului de achizitie publica: nedescriminarea, tratamentul egal, proportionalitatea...."

-..."in cazul in care nu detinem acest certificat care sunt documentele pe care le acceptati ca echivalentul acestui certificat?
acceptati declaratie pe proprie raspundere privind indeplinirea acestei cerinte "......
-si nici la intrebare referitoare la baza legala nu au raspuns clar

Nu au accepta nici eliminarea cerintei si nici declaratia.Si aici daca legea permite prezentarea unor documente echivalente....AC considera aceasta doar documentul care atesta ca persoana juridica e in curs de autorizare...... Daca o societate presteaza/executa servicii intr-un anumit domneniu de ani de zile , are referinte excelente, respecta normele legislative de ce nu poate fi documete echivalente conform OG 34: " In cazul in care operatorul economic nu detine un certificat de calitate astfel cum este solicitat de autoritatea contractanta, aceasta din urma are obligatia de a accepta orice alte probe sau dovezi prezentate de operatorul economic respectiv, in masura in care probele/dovezile prezentate confirma asigurarea unui nivel corespunzator al calitatii"


Problema e ca nici eu am gasit o baza legala clara (in afara de OG34) prin care sa pot demonstra ca impunerea acestor standarde e facultativa sau e in functie de anumite criterii .....faceati referire la un moment la o directiva europeana care ar spune ca sunt facultative ...imi puteti da un numar/an ?

Va multumesc pentru raspunsuri
Buna ziua
Credeti ca as avea sanse daca contest o documentatie prin care se cere 8000. Motivele ar fi ....m-am informat....organizatia care a initiat si monitorizeaza SA 8000 raporteaza ca in Romania sunt 48 societati care are implementat acest standard.(exista pe internet pe site-ul acestora-e official) .
Daca fac referire la numarul total al societatiilor inregistrate la Registrul Comertului si subliniez ca doar 48 dintre ele au cest standard , credeti ca reusesc sa imi anuleze cerinta aceasta? Sa cer eliminarea pt ca restrictioneaza participarea la aceasta procedura (art178)?
Multumesc frumos