avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1855 soluții astăzi
Forum Activitate ryciu

Activitate ryciu

Discuție Lipsa Gestiune
Buna ziua, sunt gestionar la un depozit de materiale de constructii. Am descoperit ca am o lipsa in gestiune de aproximativ 15000 dupa un inventar facut din curiozitate.
Ce ar fi de facut.
Conducerea ma acuza ca am furat.
Nu mai vreau sa lucrez la ei nici macar o zi.
Ce e de facut in acest caz.
Sunt obligat sa platesc aceasta lipsa?

Va multumesc.
Răspuns la discuția cateva sfaturi va rog....
da....deci ideea e ca in aceasta recomandata scrie ca am primit o finantare si comision pentru cele 2 polite insa eu nu am incasat nimic.....nu am primit nimic....mai scrie si contul unde au fost virati banii....un cont la BT....am fost azi la ei si am intrebat daca am un cont deschis la ei cu buletinul meu si da.....am unul deschis dar nu are nici un ban.....cica a fost emis si un card pentru contul respectiv dar eu nu am acest card.....nici nu stiam de existenta acestui cont.....e posibil sa fi facut cineva un cont pe numele meu fara semnatura mea???tin sa mentionez ca la angajare completasem o fisa unde la contul IBAN nu trecusem nimic pentru ca tocmai nu aveam un cont.....:P posibil sa imi fi folosit copia de pe buletin???
Răspuns la discuția cateva sfaturi va rog....
eu nu am completat nimic ci UM-ul eu doar am semnat politele de asigurare....iar clientii nu au primit nici in ziua de azi politele, doar telefonul de confirmare si scrisorica de reziliere dupa cele 3 luni, ideea e ca am aflat ca UM-ul a platit el prima initiala doar ca sa primeasca comisionul de target, de aceea mi-a zis ca e gratis...normal ca nu am stiut, tantalau cum am fost am pus botulm iar clientii neplatind nimic si nestiind despre ce e vb nu au contiunat sa plateasca primele.
Ieri seara cand am venit de la servici am gasit in cutia postala o recomandata venita din partea fostului meu loc de munca....CIG Romania mai exact, companie de asigurari de viata. Am lucrat acum un an si ceva acolo ca si consultant asigurari. Ideea e ca in aceea perioada Unit Managerul meu mi-a povestit de o posibilitate de a avansa si eu la nivelul lui printr-o asa zisa super oferta pentru clientii mei.....sa gasesc doua persoane care vor o asigurare de viata GRATIS 3 luni de zile. Am ramas putin uimit cum ca s-ar oferi cadou o asig de viata asa de nicaieri....dar cica dupa cele 3 luni daca ei vor sa continue polita va trebui sa o plateasca. Am gasit aceste persoane conditia era sa fac rost de 2 copii de pe buletin si atat. Asta am facut i-am dat UM-ului copiile si s-au emis 2 polite. Bineinteles ca nu am promovat si am renuntat la vrajelile lor si am plecat. Acum dupa un an de zile cum v-am zis si la inceput am gasit o recomandata cum ca am sa le platesc 240 Euro pentru acele 2 polite emise si lapsate vezi doamne ca nu au mai platit clientii.....stai frate.....pai nu au fost GRATIS?......si dc sa platesc eu 240 de euro???? de fapt sa returnez comisionul care de fapt nu l-am primit ca cica UM-ul a zis atunci ca nu am incasat nici un ban de la client normal ca nu iau nimic........deci.....DE CE SA PLATESC?Sunt OBLIGAT???
Răspuns la discuția Accident rutier
nu am numarul de inmatriculare logan....
Discuție Accident rutier
Pe 8 martie am avut un accident rutier.era alunecos pe jos si ningea abundent. Mergeam pe o strada q 2 benzi, una dus si una intors, la un moment dat masini parcate si pe stanga si pe dreapta. Am fost nevoit sa o iau pe mijlocul soselei. Imi apare un logan din fata, venea cu viteza am franat, si am intrat in derapaj lovind o duba de pe partea dreapta iar cel cu loganul o masina pe partea stanga cum mergeam eu. Ideea e ca cel cu loganul a fugit de la locul accidentului. Eu si cel cu duba am hotarat sa mergem la asigurare sa facem o constatere amiabila.Am fost si am rezolvat. Problema este ca cel cu loganul a lovit o alta masina. Posesorul masinii lovite nu a fost la fata locului.E posibil ca acesta sa se duca la politie si sa declare ca a gasit masina lovita, si politia sa vina la mine si sa sustina ca l-am lovit eu?
Ce sa fac? sa ma duc la politie si sa declar k l-am lovit doar pe cel cu duba si ca am rezolvat cu dansul? ce sa fac?
Răspuns la discuția Am o problema
asta am sa fac....dar asa cam pe ce perioada sa-mi fac rovinieta? o sapt, o luna?
Discuție Am o problema
Am mai postat un subect in care ceream parerea vis-a-vis de un proces verbal legat de suspendarea talonului nevand rovinieta.

Am platit amenda si am fost vineri sa-mi ridic talonul de la IPJ Ilfov. Initial nu vroiau sa-mi dea talonul pt. ca masina este pe numele lui tata. Am vb cu ei si se hotarasera sa-mi dea talonul insa acesta nu ajunsese de la Afumati.Ideea e ca imi ceruse rovinieta, adik dak mi-am faqt.Le-am zis k nu am avut cum atata timp kt talonul meu este la politie cum pot sa-mi fac rovinieta fara talon. Ideea este ca mi-au zis knd ma duc iar la ei sa iau talonul sa vin si cu rovinieta valabila.
Daca talonul este la ei cum imi fac rovineta?
SI dak e sa fie o solutie pe ce perioada trebuie sa-mi fac rovieneta ca sa pot primi talonul inapoi?
nu mi-a fost suspendat permisul, ci talonul masinii.
deci daca as face o contestatie credeti ca am sanse sa-mi recuperez talonul masinii?