avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate Anisina

Activitate Anisina

Locuind cu parintii care sunt necasatoriti intr-un apartament in Bucuresti am hotarat sa ne mutam undeva in zona Rosu,zona in care nu ne-a placut si ne-am mutat inapoi in Bucuresti tot intr-un apartament.Acum din cauza ca suntem mai multi membri in familie am decis sa ne mutam iarasi intr-un apartament dar mult mai mare.Tata a vandut deja apartamentul insa la agentia imobilia unde s-a dus sa caute un alt apartament I-au spus ca de data aceasta va trebui sa plateasca un impozit de 24% sau tva.Cum este posibil asa ceva si cat ar trebui de fapt sa plateasca?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Activitate videochat
Va multumesc.Insa daca nu exista extras de cont la banca in care ii primesc si nu am un cont iban ci un nr de card, pot declara in declaratia 201 pe propria raspundere banii?fiind din 3 tari in acelasi cont, pt fiecare sursa se face cate o astfel de declaratie?
Probabil ca acest topic nu este unul tocmai pe placul tuturor, insa pe mine nu ma deranjeaza din acest motiv, fiindu-mi adresate mai multe intrebari pe aceasta tema indraznesc sa expun aceasta situatie: un model videochat care executa o activitate pe platforma unui site inregistrat in strainatate si realizeaza venituri dar intr-un cont bancar (card payoneer) aflat in Statele Unite ale Americii se supune articolului "ART. 40 Sfera de cuprindere a impozitului
(1) Impozitul prevăzut în prezentul titlu, denumit în continuare impozit pe venit, se aplică următoarelor venituri:
a) în cazul persoanelor fizice rezidente române, cu domiciliul în România, veniturilor obţinute din orice sursă, atât din România, cât şi din afara României;
?
Desi in articol nu se specifica concret daca veniturile realizate din afara Romaniei sunt impozabile si in cazul in care acestea sunt incasate pe un cont tot din afara tarii.Acest articol de lege se refera doar la veniturile din strainatate incasate pe teritoriul tarii sau incasate si pe teritoriul altei tari?


Va multumesc.
Si acum adresez si eu o intrebare unui avocat: daca persoana care presteaza asemenea servicii le executa pe un site in alta tara decat Romania si cardul este emis in US (payoneer) cum isi declara veniturile? In acest text nu este specificat concret daca veniturile realizate in afara tarii dar incasate tot in strainatate se supun aceleiasi legi, adica a se impoziteaza ''a) în cazul persoanelor fizice rezidente române, cu domiciliul în România, veniturilor obţinute din orice sursă, atât din România, cât şi din afara României;''
Da,ea este proprietar exclusiv
Mama,respectiv titularul apartamentului vrea sa te goneasca de acasa,sustinand ca vrea sa isi refaca viata cu un barbat mai tanar,de varsta mea.Am implinit varsta de 26 de ani deja,dar domiciliul tot aici il am,si ma refer la cel din buletin.Ma poate evacua asa pur si simplu sau necesita un ordin judecatoresc in cazul in care eu nu vreau sa plec pt ca nu am in alta parte unde sta??
As dori sa aflu daca dupa 3 laptopuri schimbate in decursul a 10 luni,se constata ca exista un defect iar pe certificatul de garantie apare faptul ca intai se repara produsul,se mai poate folosi art 11 din legea 449/2003 conform caruia consumatorul poate cere ca metoda reparatorie inlocuirea sau reparatia in functie de preferinta consumatorului??
Imi cer scuze pt anuntul intarziat...nu dau examen anul acesta dar as vrea sa fie limpede si pt mine...ce carti si ce autor trebuie sa imi achizitionez pt fiecare materie in parte.Ma puteti indruma?Multumesc anticipat
Care este termenul de plata a cheltuielilor judiciare?am primit sentinta ieri, am inteles ca trebuie sa astept sa treaca cele 10 zile in care se poate face recurs, iar dupa ramanea ei definitiva si irevocabila, unde trebuie sa platesc cheltuielile?imi vine ceva acasa sau trebuie sa ma duc eu undeva anume sa ma interesez??si care este termenul de plata???multumesc anticipat
Discuție accident
daca partea vatamata se duce si isi retrage plangerea impotriva inculpatului...partea vatamata poate sa se judece pe latura civila ca sa ia bani de la asigurator pt ca inculpatul nu are?dar nici nu vrea ca inculpatului sa i se dea cu suspendare sau ceva in genul....se poate sa se judece doar pe parte civila?