avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate ericut

Activitate ericut

Răspuns la discuția TVA la vanzare - persoana fizica
Nu, nu ma refer la acel impozit care oricum se plateste in cazul transferului de proprietate si de care nu este scutit nimeni, ma refer la faptul ca sunt mai multe tranzactii in decursul unui an calendaristic si nu stiu daca au caracter de continuitate pentru a plati acel impozit de 5 %, 16% sau 24% ..pentru a te declara la fisc..acest aspect nu il inteleg.
Din ceea ce mi-ati transmis sa inteleg ca daca ma nu declar eu ..ma vor controla si inregistra ei oricum .Multumesc
Buna seara o intrebare daca ma poate lamuri cineva, am luat un teren in urma cu vreo 10 ani din care am inceput sa vand...anul trecut 1 lot, anul acesta la inceput altul...in iulie am vandut apartamentul ( in bloc vechi) pentru a lua altul mai spatios tot in bloc vechi ( vandut-cumparat cu aceiasi suma) si acum mai as vrea sa mai vand un lot de teren arabil construibil. Devin platitor de TVA? trebuie sa ma inregistrez pentru a plati impozit? Terenul e achizitionat in 2002 si nu mostenit.
Daca da cam despre ce suma este vb la impozit ? Valoarea tranzactiilor vanzarilor cumulate nu depaseste 60.000 E. Multumesc
nu stiu nici eu care este rostul titlului de proprietate , la taxe si impozite nu figureaza decat cu 500 mp teren pe inca cca 800 de mp are contract de inchiriere, ideea este ca vanzarea cumpararea s-a facur in 1992 si ulterior s-a emis titlul de proprietate in 1999, nu stiu de ce si in ce conditii
buna ziua , as dori sa stiu daca vi se pare legal ceea ce a facut primaria orasului X. Mama a achizitionat in urma unei licitatii supr de 1.500 mp teren curte impreuna cu 183 mp constructii de la C.A.P- ul orasului X in sept 1992, s-a facut apoi contractul de vanzare cumparare la notariatul de stat si transcris in regimul de transcriptiuni si inscriptiuni imobiliare.
In 1999 cand a mers la primaria orasului X pentru a solicita titlu de proprietate i s-a spus ca nu au suprafata aceasta disponibila si ca C.A.P-ul in acel an adica 1992 cand s-a facut licitatia nu avea voie sa vanda teren - ceva de genul acesta si pe titlu de proprietate nu apare decat cu 500 mp teren. Ideea este alta ..nu stiu prea bine legile si nu prea mi se pare in regula ceea ce a facut primaria in conditiile in care mama s-a mai intins cu gardul cu gandul ca are 1500 mp cumparati.....iar CIREASA de pe tort e ca mama se foloseste de inca vreo 1000 mp mp teren care este in rezerva primariei si mama plateste chirie pe el.
Mi se pare mie sau cam plateste chirie pe terenul pe care l-a cumparat in 92 si pe care Primaria X si l-a trecut in rezerva. La acea vreme ca si acum de alfel functionarii dadeau si luau cu de la ei putere bazandu-se pe nestiinta oamenilor.
Eu m-am gandit sa actionez in instanta ..nu stiu pe cine exact..Primaria, Comisia locala de fond funciar pentru nulitatea partiala a Titlului de proprietate ca sa isi revendice in fapt si in drept terenul achizitionat in acte in 92 si anume sa aiba 1500 mp si nu 500 mp cat are acum in titlu de proprietate. Pe restul terenului pe care il foloseste plateste chirie din 2002 si practic ar trebui sa ceara si restituirea sumei platita ca si chirie.
Astept va rog sugestii si indrumari..Multumesc.
Buna ziua, as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva..sau sa ma indrume eventual. In urma cu cateva zile m-am decis sa imi actionez in intanta fosta asociata si administratora ca sa ma retrag dintr-un S.R.L. Am mers la registru sa iau certificatul constatator in care este inregistrata o hotarare recenta de pe 25.01.2011 de dizolvare. Firma este in functiune desi nu are bilantul depus 2006,2007,2008,...2010. La finante apare inactiva si din fisa simpla apare cu datorii de 5000 Ron , fara depunerea declaratiilor fiscale in ultimii ani , fara plata forfetarului etc..etc.
Nu stiu ce sa fac .. sa inaintez actiunea de retragere sau sa sper ca nu vor face recurs finantele in 30 zile si se va radia. Este posibil asa ceva in cazul firmelor cu datorii? In 30 de zile ar trebui sa merg iarasi la ORC sa vad daca este definitiva? Fara a se face recurs de catre nimeni ORC poate numi lichidator? Am inteles ca ptr atata nu isi bat capul dar unde ma pot interesa fara sa agit spiritele? Multumesc anticipat.
Buna ziua, as dori sa ma sfatuiti imi spuneti si mie ce pasi ar trebui sa urmez pentru a actiona in instanta pe asociata mea.
Am facut un act aditional la notariat in urma cu 2 ani de retragere din societate prin care ii cesionam ei partile mele sociale dar nu l-am inscris la ORC( nu stiam ca o pot face si eu , intre timp am aflat, dar tot nu puteam modifica eu actul constitutiv etc.). Au fost si niste datorii din care eu am achitat la acea vreme 1/2 cu ordin de plata la banca la care este deschis contul , de pe numele meu pentru S.C. X S.R.L.
Asociata mea nu s-a deranjat cu nimic, consider eu rea credinta si rea intentie si acum imi este teama. Ea a mai facut datorii , creditorii ma suna pe mine ,fiscul a venit la mine desi eu nu am calitatea de administrator si as dori sa o actionez in instanta pentru ca ma plimba cu vorba ca azi, ca maine - ea spune ca facem alt act aditional dar...ca nu are bani etc...etc. Am spus ca platesc si le redactez eu - actul constitutiv si actul aditional pentru a scapa mai ieftin la ORC( daca le-ar redacta ei ar fi dublu ca pret) dar e clar ca e rea vointa.
Am mai citit pe net ca ar trebui sa ii fac o notificare si apoi actiunea in instanta. Va rog mult de tot daca mi-ati putea spune ce ar trebui sa ii comunic in acea notificare si care ar fi termenul legal de a o actiona in instanta de la trimiterea acelei notificari. Banuiesc ca actiunea se formuleaza la sectia comerciala. La ce valoare ar trebui sa timbrez?
Va multumesc.
Buna ziua, am sa va povestesc pe scurt si as dori si eu un raspuns.
In urma cu mai putin de 1 an au mostenit ai mei un teren . Dupa ce i-am facut intabulare, l-am trecut pe rol si am facut intrebari nenumarate la primarie legate de situatia terenului fara nici un raspuns( nu aveau timp, rabdare etc) si totul parea a fi in regula am procedat la vanzarea lui.Este vorba de un teren impartit in 3 loturi din care unul este cale acces cu servitute de care se mai foloseste un vecin.
Dupa gasirea unui potential cumparator ptr. unul din loturi au inceput problemele si telefoanele de intimidare la mine - pentru ca eu ma ocup de vanzarea lui. Mentionez ca respectivelor loturi le sunt lasate cai de acces , sunt intravilane , nu trec conducte de gaz sau cabluri de curent electric din punctul meu de vedere nu vad nici un impediment sa nu se aprobe vreo constructie dar in zona sunt alte interese si au inceput sa imi faca probleme. Aici fac referire la faptul ca un vecin, ex. Georgel mare si tare pe la Primarie a facut gard cu fundatie de beton si a intrat in acel drum de servitute cu vreo 2 ml. Asta ar fi prima problema. Apoi altii - vreo 2 la numar au construit fara autorizatie de constructie si nu au cai de acces la terenuri si ca as fi eu obligata sa le las , am vazut decurand un PUZ in care era cale de acces din terenul nostru iar de la ei n- ceilalti vecini nu era lasat nici 1 ml de drum si din aceasta cauzami s-a comunicat verbal ca PUZ- ul este blocat la terenurile mele.
Acum sa aflu ca la lotul acesta de teren pe care vreau sa il vand am facut si antecontract vecinul "foarte bine intentionat" - vroia si sa cumpere terenul la un pret de nimica si-a extins proprietatea cu vreo 2 ml tot cu gard de beton armat . Toti mi-au facut diverse probleme cu promitenta cumparatoare si am mare noroc ca femeia inca nu a fugit.
Am inceput sa primesc diverse telefoane de la Primarie ca nu pot face dezmembrarea ,ca e blocat la cadastru si binenteles ca nu era blocat - schitele au iesit (eu am mai parcelat o data terenul) sa vin sa ma lamuresc cu vecinii, sa vedem cum facem dar atunci cand am mers eu nu s-a aratat nimeni binevoitor sa ma lamureasca .
Celui care a iesit cu gardul in drumul de servitute care este la Primarie m-am decis sa ii fac o plangere penala pentru tulburare de posesie, si o somatie la primarie pentru ca a construit ilegal.
De actionat in instanta , inca nu intentionez pentru ca sunt la 300 km si nu ma plimb pe la instante. Am insa o intrebare . Celui care a incalcat granituirea nu vreau sa ii fac plangere sau sa il actionez in instanta, o sa merg sa demolez gardul pana la limita proprietatii ca acolo functioneaza " legea junglei".
Apoi sa cheme el politia daca vrea , este proprietatea mea si sa ma actioneze in instanta. El nu are nici o constructie acolo decat gardul ,casa este undeva la 20 ml de acel gard. Mi-a influientat negativ si promitenta cumparatoare si mai pune si diverse persoane de pe la Primarie sa ma sune ca am probleme...desi problemele sunt la el si nu la noi. Ce amenzi as putea primi sau daca ma actioneaza in instanta in afara de faptul ca ii platesc gardul ce ar putea sa se intample. E jale in Romania si nu mai am radarea necesara sa o iau pe cale legala pentru ca nu se mai poate ...nesimtitii si cei asa zisi cu bani fac legea. Din acest motiv vreau sa ii demolez gardul- nu ma mai tin nervii cedez psihic , are bani sa ne actioneze in instanta.Bucurestiul e raiul ilegalitatilor de acest gen.
Va multumesc anticipat si sper sa ma fi facut inteleasa .
Răspuns la discuția Martor minor accident rutier
Cunosc faptul ca nu am calitate procesuala ...dar parintii o au. Medicul legist va stabili timpul necesar ingrijirilor dar repet putea avea urmari mai putin grave daca conducea cineva cu putin mai multa experienta. Nepoata este la Iasi in coma de marti, recuperarea este de durata.... daca isi revine nu se stie ce sechele va avea...
Ceea ce urmaresc eu este ceea ce ar trebui sa urmarim toti..aflarea adevarului, pedepsirea vinovatilor, respectarea legii. Si scaderea veniturilor bugetarilor cu vile si piscine primite mostenire de la bunici, matusi.
Sunt soferita de 10 ani, mi se putea intampla si mie, inteleg ca este vinovata nepoata dar doresc recunoasterea adevarului.
Sa mergi pe un drum comunal cu 90 la ora si sa declari 30 km/ora, sa desfigurezi un copil ca vrei sa inveti sa conduci nu mi se pare normal.
Parintii nu doresc bani, s-a incercat mituirea lor de catre sotul "soferitei" dar fetita este mutilata si ei nu stiu nici macar de catre cine. Doresc o ancheta justa.
Multumesc ptr raspuns.
Buna ziua, nepoata mea de 11 ani a fost accidentata grav de o masina vina fiind cred eu comuna , numai ca s-ar fi putut diminua urmarile accidentului daca soferul avea cat de cat experienta. Ideea este ca singurul martor este prietena de care era insotita o fetita de 9 ani. Am inteles ca i s-a luat o declaratie pe care a semnat-o tatal ei, banuiesc ca fara sa o citeasca pentru ca ori prin omisiune de catre cel ce a investigat accidentul ori prin abuz in serviciu(mita) nu stiu prin ce metoda, in constatarile de la fata locului apare ca era barbat la volan. Respectiva femeie nu are permis de conducere si din acest motiv sotul a declarat ca a condus el.
Declartia martorului minor este luat in considerare in astfel de caz???? Tatal fetitei care a semnat si declaratia de la locul accidentului a spus ca merge cu mine la politie si cu fetita.
Ce masuri credeti ca ar trebui sa luam in acest caz. Nu vrem sa o lasam cum pica desi suntem constienti ca vina apartine si nepoatei, ca nu avea voie cu bicicleta pe drumuri publice si a mai si virat in fata masinii.
As dori sa ma indrumati si pe mine , sa stiu cui sa ma adresez in acest moment . Comandantului politiei rutiere in prima faza?? Celui care se ocupa de dosar - este altul decat cel care a investigat la fata locului- de unde as putea incepe??
Revin , pentru ca mi se pare cel mai important lucru - un minor de 9 ani poate fi considerat martor in acest caz?????
Va multumesc.
Răspuns la discuția Rezolutiune contract
Imi puteti spune va rog care ar fi taxa de timbru ce treb sa o platesc ptr suma suma de 3600 lei si unde?? Va multumesc anticipat.