avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate marius_ghi

Activitate marius_ghi

Răspuns la discuția Teren instrainat de doua ori
asta stiam ca nu am facu bine dar eu am intrebat la ce sa ma astept, ca pedeapsa ma refer
un avocat poate stie mai bine
Multumesc
Răspuns la discuția Teren instrainat de doua ori
chiar nu se gaseste nimeni in masura sa-mi raspunda si mie o parere va rog
dupa cum suna titlul am instrainat un teren extravilan de doa ori
asa dar prin anul 1997 detinand cu titlul de proprietate un teren extravilan lam instrainat cu act de donatie dar si cu o chitanta de mana unei persoane, acea persoana la acea data nu a mai interesato acel teren cerandumi bani inapoi este vorba de 900 dolari, nu am restituit nicinu ban
in anul 2003 am primit o alta oferta de la alta persoana ne mai avand titlul de proprietate am mers la primarie si am scos duplicat, am mers la notar si am facut o procura prin care lam inputernicit sa vanda, sa foloseasca in numele meu acel teren da si un atecontract de vanzare cumparare
in anul 2015 respectiv luna aceasta prima persoana care are contractul de donatie mia facut reclamatie la politie urmand sa merg pentru declaratii.
La ce trebuie sa ma astept ca si infractiune
Multumesc astept raspunsurile dvs.


Răspuns la discuția Bransament ilegal de apa
topic inchis multumesc
am fost depistat cu un bransament de apa ilegal, mentionez ca racordul a fost facut pe timpul cand sa bagat canal de catre ............. , am fost incantat de oferta, iar conducta care a fost trasa catre proprietate se afla la circa 1 metru de aceasta in strada aceasta fiind blindata, ca pe viitor sa ma leg.
dupa circa vreo 2 ani aceasta sa spart curgand apa, am anuntat la primarie si a inceput scandalul, la institutia respectiva nefigurand bransament in proiectele lor, aceasta fiind ilegal normal sa suport consecintele.
as dori sa stiu la ce trebuie sa ma astept ca pedeapsa,sanctiuni, ......................... si cum sa ma apar, ce mai pot face in acest caz.
Multumesc astept raspunsuri :((
in primul rand sa mentionati la ce art. din legea 3412004 va incadrati este foarte important daca sunteti la art.4 ali 4. in 2012 nu se acorda restul ia fara probleme indemnizatia .
daca si dreptul dvs este luat in baza 4102011 cred ca nu aveti ce sa faceti decat sa asteptati poate rezolva ceva domnul george costin secretar de stat cu probleme revolutionarilor.


@ Interventie moderator
Pe forum se discuta ideea si nu persoana.
Răspuns la discuția Indemnizatie revolutionar
daca este vorba de indemnizatia in baza legii 3412004 se acorda de la data de cand sa depus dosarul la sspr pentru preschimbarea certificatului, la data cand se elibereaza certificatul tip nou alaturat si cerere vizata de catre sspr pentru casa de pensii cu viza care mentioneaza data de cand se va plati retroactiv,nu mai in urma de la data respectiva
Răspuns la discuția accident rutier cu vatamare
topic inchis multumesc
buna ziua anul trecut 2009 am avut un accident, mergeam cu motocicleta pe un drum judetean ce se afla cu trecere prin comuna brazi deci era in localitate, aveam in jur de 50/h si in fata mea la un moment a tranversat o femeie in fuga fara sa se asigure, MENTIONEZ CA NU ERA TRECERE DE PIETONI ajugand dupa axul drumului in partea cealalta eu vazand ca am banda libera si ca aceasta se deplaseaza miam continuat mersul, in momentul in care mam apropiat in dreptul acesteia sa intors brusc pe banda mea de mers am vrut so evit si am virat stanga brusc fiind prea aproape so pot evita din frana (deci am intrat pe contra sens) aproape de axul drumului aceasta sa intors iarasi si sa produs coleziunea,:(( in urma acestui acc. mama ales cu dosar victima avand 30 zile, ce sanse am daca se va face expertiza pentru ca pana acuma inca inca nu sa dat o rezolutie daca sunt vinovat sau nu SAU CONSIDERATI DACA SUNT VINOVAT SAU NU SUNT consecinte ect. multumesc astept raspuns#-o