avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate ormenisan alina

Activitate ormenisan alina

Răspuns la discuția onorariu avocat
si o nelamurire: notificarea o trimit la biroul dansului sau unde?
Răspuns la discuția onorariu avocat
Mie nu mi-a dat nici un exemplar. Si daca am semnat contractul asa ce se poate intampla ? Acum mai pot renunta?
Buna
Lucrez de 3 ani la acelasi angajator cu carte de munca. Incepand cu luna iulie 2009 am fost trecut in concediu fara plata pana acum. As vrea sa stiu daca angajatorul imi incheie contractul de munca acum mai pot beneficia de somaj? El mi-a spus ca daca vreau neaparat somaj trebuie sa imi mai activeze o luna cartea de munca si apoi imi pot face cerere de somaj?
Discuție onorariu avocat
Un avocat din Targu Mures si-a fixat onorariul la 3000 de lei intr-un proces in care se va dezbate o succesiune. Mi-a spus ca acest pret include reprezentarea la tribunal si obtinerea unor acte de la primarie dar nu toate actele de care este nevoie ( restul urmand ca eu sa le obtin) . Am semnat un contract in care nu a specificat suma iar motivatia a fost ca o sa citeze celelalte parti sa vedem daca ne intelegem la ea in birou si atunci onorariul o sa fie de 1000 de lei. De asemenea mi-a spus ca in cazul in care procesul dureaza mai mult de 2 ani sau se face recurs discutam despre un nou onorariu. Sumele sunt corecte? Sau am facut o alegere nepotrivita?.
Răspuns la discuția mostenire
Nu sunt sigura daca succesiunea dupa bunicul meu s-a facut sau nu. In schimb fratele lui tata care a decedat in 2007 nu a fost casatorit si nici nu a avut copii dar a detinut o proprietate pe care am impartit-o in mod egal cu bunica si unchiul care mai traieste. Casa a fost renovata in ultimii ani din banii bunicii iar din cate am inteles unchiul meu are cateva chitante si facturi pentru materiale de constructii pe numele lui pentru ca el le-a cumparat. Ar putea sa ceara impartirea sumelor de pe facturi chiar daca banii nu erau ai lui ci ai bunicii? Eu personal nu am platit impozitul dar sunt sigura ca l-a platit bunica. Care este cota din mostenire de care ar trebui sa beneficiez eu ?
Discuție mostenire
Mama mea traieste in concubinaj cu un domn de 5 ani iar anul acesta doresc sa se casatoreasca Acest domn detine o propietate in care locuieste copilul dansului iar mama mea si el locuiesc in casa ei. Doresc sa aflu daca in cazul in care domnul decedeaza copilul acestuia ar putea sa emita vreo pretentie la casa mamei mele si daca da, ce s-ar putea face ca sa nu se intample acest lucru?
Răspuns la discuția mostenire
imi poate recomanda cineva un avocat din Targu Mures?
Discuție mostenire
Bunicii mei au decedat in 2009 si 1990. Au detinut o casa si terenuri in judetul Mures. Au avut 3 copii (tatal meu a decedat in 2005, iar fratele lui in 2007) iar unul a locuit cu bunica in ultimii ani dar nu au incheiat un contract de intretinere. Dupa moartea bunicii in 2009 am incercat sa discut cu unchiul meu cu privire la impartirea mostenirii dar el doreste sa locuiasca in continuare in casa respectiva desi nu are acordul meu. Intrebarile mele sunt: 1) am nevoie neaparat de avocat pentru deschiderea succesiunii in instanta? 2) de ce acte am nevoie concret pentru a deschide succesiunea si care sunt pasii? 4) pot cere ca unchiul meu sa imi plateasca o anumita suma de bani pentru ca a locuit in casa respectiva din anul mortii tatalui meu si pana in prezent fara acordul meu? Mu;tumesc anticipat pentru raspunsuri
Răspuns la discuția succesiune
In anul 2007 celalat unchi al meu a decedat iar eu , bunica si cel de-al doilea unchi am imbartit bunurile acestuia in parte egala deoarece acesta nu a fost casatorit si nici nu a avut copii. Atunci nu am avut nevoie de succesiunea dupa tata. De ce se schimba situatia acum? Unchiul meu spune ca el a investit bani in casa respectiva din Mures dar eu stiu ca banii au fost ai bunicii. Are dreptul sa ceara o cota mai mare din mostenire ? Din cate am inteles de la el ar avea cateva chitante si facturi pentru materiale de constructii cu care a renovat casa.
Discuție succesiune
Bunica mei au decedat in 2009 si 1990. Au detinut o casa si terenuri in judetul Mures. Au avut 3 copii (tatal meu a decedat in 2005) iar unul a locuit cu bunica in ultimii ani dar nu au incheiat un contract de intretinere. Dupa moartea bunicii in 2009 am incercat sa discut cu unchiul meu cu privire la impartirea mostenirii dar el doreste sa locuiasca in continuare in casa respectiva desi nu are acordul meu. Intrebarile mele sunt: 1) pot cere eu dezbaterea succesiunii avand in vedere ca am doar o copie xerox dupa certificatul de deces iar restul actelor sunt la unchiul meu care nu este de acord sa mi le dea? 2) am nevoie neaparat de avocat? 3) de ce acte am nevoie concret pentru a deschide succesiunea si care sunt pasii? 4) cam cat ar costa toata treaba asta? Mentionez ca succesiunea pentru tatal meu nu este facuta si cu unchiul meu nu se poate discuta deloc. Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.