avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1077 soluții astăzi
Forum Activitate Nkl

Activitate Nkl

Multumesc
Multumesc pentru raspuns. Dar tot nu inteleg, eu m-am intors la serviciu pe 26 mai, acum se pune problema desfacerii contractului de munca (deci dupa doar 2 luni), angajatorul poate lua aceasta decizie unilateral? Si daca da, in ce conditii?
nu se pune problema ocuparii unui alt post.. ci a incetarii contractului de munca. Inteleg ca in cazul asta (ca nu mi se ofera o varianta) nu pot fi data afara mai devreme de 6 luni (de la revenirea din CCC)?
As vrea sa stiu cat timp este "obligat" angajatorul sa mentina un angajat dupa intoarcerea din concediu crestere copil. Conform legii inteleg ca pana la 6 luni, in cazul in care angajatorul vrea sa inceteze contractul mai devreme, aceasta decizie trebuie sa fie motivata in vreun fel?
Buna seara,
As vrea sa ma indrume cineva unde pot depune o plangere vis a vis de nerespectarea normelor de mediu in ceea ce priveste santierul din Dr. Taberei, magistrala de metrou. Locuiesc langa Valea Ialomitei iar aici aerul este irespirabil, este un praf ingrozitor, betonierele gonesc pe strada vijelios si ridica tot praful, masina care ar trebui sa mature si sa ude strada (constant, din punctul meu de vedere) trece pur si simplu in plimbare si doar uneori mai baga matura, niciodata uda, si asa ridica si mai mult praf.
Inteleg ca este santier, dar cu siguranta nu sunt respectate minimum de norme de protectie a oamenilor care din nefericire stau in preajma.
Cui ma adresez?
Buna ziua, am si eu o urgenta privind datorii la casa de pensii; ca PFA cu norma de venit in informatica, m-am inghesuit in august 2010 sa fac declaratia si sa platesc cei 10,5% la CAS; lipsa cronica de timp m-a facut sa ma bazez pe angajata de la casa de pensii in completarea declaratiei si am trecut la venit impozitat venitul pe semestrul 2/2010 (am depus la dosar copia dupa decizia de impunere de la fisc), domnisoara respectiva a scos calculatorul si a calculat 10,5% CAS pe 6 luni, la casierie mi s-a cerut toata suma si eu am obiectat ca nu platesc decat iulie! si mi-a incasat CAS-ul din declaratie impartit la 6 (in nebunia de atunci sistemul informatic era blocat si chitanta s-a emis de mana, poate altfel ne dadeam seama de greseala si corectam declaratia...); pentru luna august si apoi cele 10 zile pe septembrie am completat declaratiile corect si discutand despre declaratia de pe iulie persoana de la faimoasa camera 2, etaj 2, imi spune ca nu exista declaratie rectificativa si ca banii oricum nu se dau inapoi; pe mine nu ma preocupau cei 60 de lei platiti in plus ci declaratia, dar am lasat-o asa, mai ales ca oug a fost abrogata; acum vrand sa platesc CAS- ul la fisc mi se spune ca am de plata 1200 lei pe OUG58; ma duc la casa de pensii si mi se da un desfasurator cu ce am de plata (era vorba de decl. gresita pe iulie in care imi imputa tot CAS-ul pe 6 luni (repet, calcule si completari facute cu angajata Casei, deci habar n-aveau nici ei cum se completeaza!), plus penalizari si mi se spune ca la ei s-a desfiintat serviciul si ca nu am cu cine discuta, sa merg la fisc!!!
Trecand peste vina mea, se poate face ceva?
Va multumesc anticipat
freeelis a scris:

Nkl a scris:

Puteti sa detaliati?


Este simplu ... la reintoarcerea din CCC veti beneficia de salariul pe care l-ati fi avut daca nu ati fi intrat in CCC.... de exemplu, daca in aceasta perioada salariul dvs ar fi crescut , atunci la revenirea din CCC trebuei sa vi se acorde salariul marit.



Multumesc pt raspuns.
Ce pot face daca angajatorul nu vrea sa imi dea salariul marit? Exista vreo parghie legala prin care pot avea castig de cauza?
Puteti sa detaliati?
Buna seara,

Am nevoie de o lamurire privind cuantumul salariului dupa intoarcerea din CCC.
Urmeaza sa ma intorc in iulie inapoi la serviciu iar angajatorul (care este un ONG) imi ofera acelasi salariu cu care am plecat in 2009. In perioada 2009-2011 colegele mele, angajate pe aceeasi pozitie cu mine, au beneficiat de o marire de salariu de aproximativ 50% fata de salariul dinainte de CCC.
Din ce am mai citit pe net, nu sunt pe deplin lamurita daca am vreo sansa sa primesc acelasi salariu ca al colegelor mele, sau angajatorul poate sa imi ofere orice salariu doreste.
Va multumesc anticipat pentru lamuriri.
Va multumesc mult pentru clarificaril! :)