avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1131 soluții astăzi
Forum Activitate olimpiu2009

Activitate olimpiu2009

Exista o procura speciala pentru salariu asa cum exista pentru pensii ?
Cum trebuie procedat ?
Nu este vorba de renuntarea la drepturi salariale cuvenite, ci practic o solicitare facuta angajatorului ca drepturile lui salariale sa vie virate in alt cont , in cauza in contul meu. Este vorba practic de o procura prin care eu sa pot ridica drepturile lui salariale.Cum stiu ca exista procura prin care se poate ridica pensia din cont sau numerar.

Practic asta era intrebarea mea: Daca el poate prezenta o asfel de procura angajatorui in care sa mentioneze ca doreste ca banii sa fie ridicati de mine in sensul ca doreste sa fie virati in contul meu?
Buna seara,
Am un prieten care are o datorie la mine si nu pot sa recuperez banii de la el pentru ca din pacate este si un pasionat al jocurilor de noroc,
El ar fi de acord sa imi faca o procura notariala prin care eu sa pot primi drepturile lui salariale in proportie de 100% pe o perioada de minim 6 luni , drepturi care sa fie virate in contul meu bancar.
Datoria nu este foarte mare(dintr-un salariu s-ar recupera) dar lucru asta l-ar face si pentru ca administrandu-i eu banii as incerca sa il scap si de boala jocurilor de noroc.

Vreau sa stiu daca acest lucru ar fi posibil, si legal si cum ar trebui sa se procedeze.
Este nevoie si de o cerere pe care trebuie sa o adreseze angajatorului in care sa solicite viramentul salariului in contul meu?

Nu este vorba de renuntarea la drepturi salariale cuvenite, ci practic o solicitare facuta angajatorului ca drepturile lui salariale sa vie virate in alt cont , in cauza in contul meu. Este vorba practic de o procura prin care eu sa pot ridica drepturile lui salariale.Cum stiu ca exista procura prin care se poate ridica pensia din cont sau numerar.

Practic asta era intrebarea mea: Daca el poate prezenta o asfel de procura angajatorui in care sa mentioneze ca doreste ca banii sa fie ridicati de mine in sensul ca doreste sa fie virati in contul meu?

Multumesc aticipat !
Potrivit art. 264 alin. (1) din Codul muncii, sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) suspendarea contractului individual de munca pentru o perioada ce nu poate depasi 10 zile lucratoare;
c) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
d) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
e) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
f) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

Asadar poti fi retrogradat din functie in cazul unor abateri disciplinare.
Multumesc. Insa ce fac cu faptul ca angajatorul refuza sa imi faca plata ?
Buna seara,
Ma confrunt cu o problema si va rog sa ma sfatuiti ce sa fac:
Sunt angajata unei gradinite particulare din luna iunie 2010 si la inceputul lunii iulie am avut un accident in urma caruia mi-am fracturat bratul drept si il am imobilizat in gips. Am solicitat adeverinta de venit de la angajator pentru a mi se acorda concediu medical. Mi s-a eliberat aceasta adeverinta am obtinut si concediul medical de la un doctor din policlinica spitalului Sf. Ioan . Fac precizarea ca doctorul nu mi-a solicitat completarea declaratiei cu adresa unde pot fi gasita in cazul unui control la cererea angajatorului pentru ca in mod logic nu puteam folosi mana la scris . Vreau sa imi spuneti va rog daca asta poate reprezenta o problema in acordarea indemnizatiei pentru CM.?
Problema cu care ma confrunt acum este ca astazi am fost sa imi ridic banii pentru luna trecuta la sediul angajatorului insa acesta refuza sa imi dea banii pe motiv ca nu semnez statul de plata. NU POT FACE ACEST LUCRU.
PRECIZEZ CA NU AM SEMNAT NICI PE LUNA IUNIE STATUL DE PLATA IAR ACUM IMI SOLICITA SA SEMNEZ SI PENTRU LUNA IUNIE ALTFEL REFUZA SA IMI PLATEASCA CONCEDIUL MEDICAL MOTIVAND CA AU NEVOIE DE STATELE DE PLATA SEMNATE PENTRU C.A.S.
VA ROG SA IMI SPUNETI CE POT SA FAC !!!
Multumesc !
Buna ziua,
De cateva luni lucrez la un after school particular si in ultimul timp patroana firmei ma tot ameninta cu concedierea desi nu ar avea motive intemeiate sa ma concedieze .
Toto in acest timp salariul (altul decat cel trecut in contract) l-am luat cu intarzaieri de pana la o luna , dar nu am semnat nici un stat de plata iar banii nu mi-au fost virati pe card. Astfel nu ar avea dovada ca salariul mi-ar fi fost platit.
Spuneti-mi va rog daca poate sa ma concedieze inventand ceva si daca se intampla acest lucru ce pot sa fac? Pentru ca as dori ca lucrurile sa nu ramane asa cum isi doreste patroana acestei fime.
Astept un raspuns cat se poate de repede.
Multumesc anticipat!