avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 401 soluții astăzi
Forum Activitate luci.brasoveanu

Activitate luci.brasoveanu

Răspuns la discuția recalculare pensie boala
Revizuire grad pensie?Va multumesc
Răspuns la discuția recalculare pensie boala
Am iesit la pensie de invaliditate in anul 2010 cu o pensie de 445 lei.Cand pensia minima sociala era de 520 lei eu primeam 601 lei iar in iulie 2018 cand pensia minima are valoarea de 640 eu am primit 667 lei.Am stagiu complet de cotizare realizat 21 ani si 14 zile.Diferenta intre pensia sociala minima si pensia primita m-a facut sa cer recalcularea.
Răspuns la discuția recalculare pensie boala
Din anul 2010
Răspuns la discuția recalculare pensie boala
Pensie de boala nerevizuibila
am incercat sa depun cerere pentru recalcularea pensiei de boala, dupa ce pensia minima a devenit 640 lei, dar d-na de la ghiseul respectiv din cadrul institutiei din brasov a refuzat sa-mi primeasca cererea fara argumente.
mentionez ca am pensie de boala permanenta dupa 21 de ani vechime, iar pensia mea acum este de 667 de lei, in conditiile in care am avut 606 lei cand pensia minima era de 520 de lei.
oare nu am dreptul sa cer recalcularea pensiei ?
buna ziua,
va rog frumos sa-mi spuneti ce mai pot face ?
pe scurt: am facut contestatie la o ordonanta a parchetului de pe langa tribunalul brasov, asa cum reiese din titlu iar la sedinta nici nu am apucat sa spun ceva intrucat contestatia am depus-o dupa termenul de 5 zile ! eu trebuia sa stiu asta ? nu era mentionat nicaieri in ordonanta !


Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: Respinge ca tardivă contestaţia formulată de...

Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică din data de 19.02.2015.

ce mai pot face ?
Buna seara,
Revin cu problema mea, privind un autoturism cumparat in leasing, din danemarca, de un cetatean roman, care a platit doar avansul si dupa patru luni de neplata a ratelor reuseste sa inmatriculeze autoturismul in tara la noi in decembrie 2012. In martie 2013 cumpar autoturismul de la el pentru si in numele ficei mele cu act de vanzare cumparare, radiere fisc el, inmatriculare fisc eu. In august 2014 fica mea se hotareste sa treaca autoturismul pe firma la care ea este administrator, pentru asta facem autentificare RAR, asa cum cere procedura, primim autentificare ok si depunem dosarul la DRPCIV cu cele necesare. Trebuie sa mentionez ca autoturismul a fost declarat furat din noiembrie 2013 asa cum rezulta din cercetarile ulterioare a IPJ Brasov. Talonul este tiparit pe numele firmei la care este administrator fiica mea, doar ca nu a fost trimis prin posta ci a ajuns la IPJ Brasov dupa care a urmat sechestrul pe masina.
Acum ce pot face eu in conditile in care:
1- pe data de 30 decembrie 2014, am primit Ordonanta de la Parchetul de pe langa Judecatoria Brasov, care dispune restituirea autoturismului cu acte pe care se fie mentionat ca este furata si cheile, intrucat noi am fost cumparatori de buna credinta.
2- IPJ refuza sa puna in aplicare ordonanta.
3- pe data de 20 ianuarie 2015 am primit Ordonanta de la Parchetul de pe langa Tribunalul Brasov care dispune imobilizarea autoturismului la cererea Tribunalului din Danemarca si ca fiica mea este cercetata pentru savarsirea infractiunii de tainuire.
Oare nu RAR se face vinovat de tainuire ?! nu el trebuia sa blocheze autoturismul cand am facut autentificarea, mai ales ca trecuse 9 luni de cand figura pe lista de furate?!
Ce putem face noi si de ce sunt doua dosare ?
va multumesc.
Răspuns la discuția Despagubire de la RAR si DRPCIV
Buna seara,
Revin cu problema mea privind un autoturism cumparat in leasing din danemarca de un cetatean roman, care a platit doar avansul si dupa patru luni de neplata a ratelor reuseste sa inmatriculeze autoturismul in tara la noi in decembrie 2012. In martie 2013 cumpar autoturismul de la el pentru si in numele ficei mele cu act de vanzare cumparare, radiere fisc el, inmatriculare fisc eu. In august 2014 fica mea se hotareste sa traca autoturismul pe firma la care ea este administrator, pentru asta facem autentificare RAR, asa cum cere procedura, primim autentificare ok si depunem dosarul la DRPCIV cu cele necesare. Trebuie sa mentionez ca autoturismul a fost declarat furat din noiembrie 2013 asa cum rezulta din cercetarile ulterioare a IPJ Brasov. Talonul este tiparit pe numele firmei la care este administrator fiica mea, doar ca nu a fost trimis prin posta ci a ajuns la IPJ Brasov dupa care a urmat sechestrul pe masina.
Acum ce pot face eu in conditile in care:
1- pe data de 30 decembrie 2014, am primit Ordonanta de la Parchetul de pe langa Judecatoria Brasov, care dispune restituirea autoturismului cu acte pe care se fie mentionat ca este furata si cheile, intrucat noi am fost cumparatori de buna credinta.
2- IPJ refuza sa puna in aplicare ordonanta.
3- pe data de 20 ianuarie 2015 am primit Ordonanta de la Parchetul de pe langa Tribunalul Brasov care dispune imobilizarea autoturismului la cererea Tribunalului din Danemarca si ca fiica mea este cercetata pentru savarsirea infractiunii de tainuire.
Oare nu RAR se face vinovat de tainuire ?! nu el trebuia sa blocheze autoturismul cand am facut autentificarea, mai ales ca trecuse 9 luni de cand figura pe lista de furate?!
Ce putem face noi si de ce sunt doua dosare ?
va multumesc.
Am sa incerc sa fiu cat mai scurt si pe inteles.
In 2013 februarie am cumparat o masina INMATRICULATA in tara, am facut contract de vanzare cumparare cu vanzatorul. Din mai multe motive nu am inmatriculat autoturismul la DRPCIV, doar am inregistrat-o fiscal in localitatea de domiciliu. In 2014 am vrut sa inmatriculez autoturismul pe firma fiicei mele si am depus actele la DRPCIV inclusiv autentificarea RAR ! In loc sa primim talonul masinii prin posta cum este procedura, am aflat ca sunt ceva probleme. Surpriza mare, masina este furata din Danemarca, de fapt cel de la care am cumparat-o a inmatriculat-o cu acte false dupa ce a cumparat-o el la randul lui in rate din Danemarca.
1 -Agentul de politie care se ocupa de caz imi spune ca cel de la biroul DRPCIV este si el vinovat ca actele nu erau in regula la prima inmatriculare !
2 - RAR a eliberat doua autentificari fara a vedea ca autoturismul este furat !
3 - Cum a fost posibil sa se intocmeasca al doilea talon la DRPCIV pe numele firmei, dupa a doua autentificare RAR, cand autoturismul figura pe lista de masini furate ?
4 - Acum autoturismul este la Politie, cel care m-a inselat se pare ca este prin Anglia, dosarul este in "lucru" cine stie pe unde, am facut cerere la Parchetul Brasov pentru restituirea autoturismului dar nu am primit nici un raspuns de mai bine de o luna.
Va rog sa-mi spuneti ce pot face?
sunt angajat la o societate pe post de sofer, initial am fost angajat ca motostivuitorist apoi am facut scoala de soferi profesionisti cat C-CE, plus atestat transport marfuri si m-i s-a schimbat fisa postului ca sofer, acum lucrez tot ca stivuitorist pe motiv ca nu am curse dar de fapt prestez munca de necalificat, aproape ca un salahor
ce pot face ?